H2H czy też head to head oznacza porównanie ze sobą dwóch zawodników lub dwóch konkurujących ze sobą drużyn. Czy w zakładach bukmacherskich jest jakaś różnica? Jakie sporty idealnie nadają się do typów tego rodzaju?
Z artykułu na temat zakładów head to head (H2H) dowiesz się:
Zakłady head to head. Co to H2H?
Dosłowne znaczenie związku frazeologicznego “head to head” to popularne polskie “łeb w łeb”. Oznacza to zaciętą rywalizację i podobnie jest w typach bukmacherskich, gdzie terminem H2H określa się wszelkie porównania pomiędzy dwoma zawodnikami lub dwiema drużynami, zarówno w kontekście wcześniejszych wyników oraz statystyk, jak i konkretnych zakładów dotyczących zawodów lub meczu.
Obstawiając head to head, przewidujemy, że na koniec danych rozgrywek wybrany przez nas typ będzie w klasyfikacji końcowej wyżej niż wskazany konkurent.
Jeżeli chcemy obstawić zwycięstwo danego zawodnika tylko dlatego, że jego przeciwnik jest kiepsko dysponowany z powodów zdrowotnych, powinniśmy dokładnie przeczytać regulamin.
Jeśli ostatecznie wycofa się z zawodów, przeważnie zakład zostaje anulowany. Kiedy jednak typ H2H jest elementem taśmy, w zależności od zasad bukmachera może zostać jednak rozliczony na przykład po kursie 1.0.
Sporty, w których porównuje się dwójkę zawodników lub dwie drużyny
Zakłady head to head mogą dotyczyć praktycznie każdego sportu. Są jednak dyscypliny, w których typy H2H są szczególnie popularne.
Tak właśnie jest ze sportami motorowymi, na przykład żużlem, Formułą 1 czy NASCAR, gdzie obstawia się wyższą pozycję kierowcy X nad kierowcą Y na koniec wyścigu.
Oprócz nich do sportów, gdzie możemy mieć częściej do czynienia z zakładami H2H, należą::
- golf,
- kolarstwo,
- skoki narciarskie,
- narciarstwo alpejskie,
- wyścigi konne
Przez niektórych graczy head to head uznawany jest za synonim zakładu 1X2, czyli typu 3-drogowego. Zgodnie z definicją H2H jest to jednak zazwyczaj typ, w którym możliwe są tylko dwa wyniki.
W sportach, których najczęściej dotyczy, wynik ex aequo jest bowiem albo niemożliwy, albo niezwykle rzadki.