Speedway Grand Prix: Toruń 30.09.2023

Jan Paździerski

29 września 2023

zmarzlik, typy

Przed nami 10 runda cyklu Speedway Grand Prix 2023. Emocji na pewno nie zabraknie, gdyż Bartosz Zmarzlik może dziś sięgnąć po kolejny tytuł Mistrza Świata. Od dawna uważany za bardzo dobry tor w Toruniu, jest jednym z najbardziej znanych obiektów cyklu FIM Speedway Grand Prix. W poprzedniej rundzie, Bartosz Zmarzlik został wykluczony z turnieju, dlatego to kto zdobędzie Tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu, rozstrzygnie się właśnie na toruńskiej Motoarenie. Czy zawodnik Lublińskiego Motoru spełni dziś swoje marzenia?

Speedway Grand Prix: Toruń 30.09.2023

 SGP 2023 Toruń: zapowiedź, faworyci, typy

Odkąd toruńska Motoarena im. Mariana Rosego zainaugurowała zawody Speedway GP w 2010 roku, stała się jednym z najbardziej kultowych miejsc dla miłośników żużla na całym globie. Toruńska Motoarena, będąca areną dla drużyny PGE Ekstraligi, cieszy się opinią jednego z najlepszych i najuczciwszych torów wyścigowych na światowym etapie, na którym fani mogą spodziewać się nieprzewidywalnych emocji. Słowacki talent, Martin Vaculik, stanął na najwyższym stopniu podium w 2022 roku, kiedy to polski bohater, Bartosz Zmarzlik, zdobył swoje trzecie mistrzostwo świata w cyklu Speedway GP. Greg Hancock, Tai Woffinden, Chris Holder, Bartosz Zmarzlik i Artem Laguta odbierali najważniejsze trofeum w dyscyplinie w Toruniu – miejscu, gdzie koronowane są legendy i mistrzowie. Przyszedł czas na kolejną rundę Indywidualnych Mistrzostw Świata w żużlu, a zawodnicy ponownie staną do rywalizacji na torze w Toruniu. Turniej Grand Prix Polski w Toruniu rozpocznie się o godzinie 19:00, 30 września 2023 roku. Możemy być pewni, że czekają nas ekscytujące wyścigi. Naturalnie wszyscy Polacy trzymają kciuki za Bartosza Zmarzlika, który jest bardzo blisko zdobycia kolejnego tytułu Indywidualnego Mistrza Świata. Osobiście, uważam, że w pierwszym typie Bartosz Zmarzlik wygra Grand Prix w Toruniu.

OBSTAWIAJ GP W TORUNIU W BETFAN

Bartosz Zmarzlik w eliminacjach do Grand Prix Danii miał na sobie spersonalizowany kombinezon, lecz nie był on przygotowany specjalnie na starty w SGP. Na jego torsie widniało duże logo Orlenu, podczas gdy według przepisów mistrzostw świata, materiał kevlarowy powinien zawierać symbole SGP, FIM, flagę kraju oraz wizerunek kampanii „Infinite Reality”. Ten błąd ze strony teamu Zmarzlika miał katastrofalne konsekwencje, ponieważ zgodnie z regulaminem zawodów mistrzostw świata, polski żużlowiec został zdyskwalifikowany. W rezultacie, zamiast cieszyć się obroną mistrzowskiego tytułu już na torze Vojens, przewaga reprezentanta Polski w klasyfikacji generalnej cyklu zmniejszyła się z 24 do 6 punktów. O ostatecznym losie mistrzostw zadecyduje więc ostatnia runda w Toruniu.

W Grand Prix Danii 2023, próbujący dogonić Zmarzlika będą Fredrik Lindgren i Martin Vaculik. Szwed zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej z 132 punktami, a Słowak trzecie z 113 punktami. Oba te nazwiska z pewnością dążą do zakłócenia planów Polaka. Jednakże warto podkreślić, że Zmarzlik prezentuje się obecnie w rewelacyjnej formie, i prawdopodobnie, gdyby nie jego wykluczenie, mógłby już być mistrzem świata. Na liście faworytów znajdują się także tacy zawodnicy jak Dan Bewley, Robert Lambert czy Leon Madsen. Nie można jednak wykluczyć niespodzianek w tej rywalizacji, ponieważ do walki mogą wtrącić się również zawodnicy takich kalibrów jak Jack Holder czy Jason Doyle.

OBSTAWIAJ GP W TORUNIU W BETFAN

Ostatnia edycja Grand Prix Toruń miała miejsce 30 września 2022 roku i dostarczyła mnóstwo emocji. Zwyciężył w niej Martin Vaculik, na drugim miejscu uplasował się Bartosz Zmarzlik, a na trzecim Leon Madsen. Co do obstaw, sugeruję, że Fredrik Lindgren zdobędzie więcej niż 10,5 punktów.

 SGP 2023: terminarz cyklu

 • Grand Prix Chorwacji – Donji Kraljevec (29 kwietnia 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Polski – Warszawa (13 maja 2023 roku) – Fredik Lindgreen
 • Grand Prix Czech – Praga (3 czerwca 2023 roku) – Martin Vaculik
 • Grand Prix Niemiec – Teterow (10 czerwca 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Polski – Gorzów Wlkp. (24 czerwca 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Szwecji – Malilla (15 lipca 2023 roku) – Dan Bewley
 • Grand Prix Łotwy – Ryga (12 sierpnia 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Wielkiej Brytanii – Cardiff (2 września 2023 roku) – Martin Vaculik
 • Grand Prix Danii – Vojens (16 września 2023 roku) – Leon Madsen
 • Grand Prix Polski – Toruń (30 września 2023 roku)*

Można już sobie zapisać kluczowe daty w kontekście kolejnej batalii o tytuł mistrza świata. Wiadomo, że po raz kolejny zmagania toczyć się będą w Polsce. Kolejny cykl zaplanowano na 30 września w Toruniu. W harmonogramie pojawiła się jedna nowa lokalizacja. Chodzi oczywiście o Rygę. Zmagania mają zawitać do Łotwy w dniu 12 sierpnia 2023 roku.

 SGP 2023: lista polskich uczestników

 • Bartosz Zmarzlik #95 (Polska) – trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata. Po ten sukces sięgnął między innymi w 2022 roku. Niewątpliwie ma on ogromny potencjał i jest jednym z najlepszych polskich żużlowców w historii.
 • Maciej Janowski #71 (Polska) – w 2022 roku sięgnął po brązowy medal w cyklu Grand Prix. Lepsze starty przeplatał słabszymi. Trochę brakowało stabilizacji.
 • Patryk Dudek #692 (Polska) – on zdobył w 2022 roku 102 punkty (o cztery mniej od Janowskiego), ale na torze utrzymania w cyklu sobie nie zapewnił. Organizatorzy zdecydowali się jednak na to, by przyznać mu stałą dziką kartę. Bez wątpienia na nią zasłużył.

SGP Toruń 2023: kiedy? gdzie obejrzeć? transmisja tv, online

Sobotnie zmagania w ramach 10 ostatniej rundy cyklu Speedway Grand Prix 2023 zostały zaplanowane na 30 września 2023 roku o godzinie 19:00. Zawodnicy ścigać się będą na torze w Toruniu, a transmisja z tego starcia będzie dostępna na kanale Eurosport Extra.

Autor tekstu

Jan Paździerski

Od dzieciństwa interesuję się sportem, w szczególności piłką nożną, w którą grałem od najmłodszych lat do końca liceum. Interesują mnie głównie sporty drużynowe, lecz bardzo lubię również tenis ziemny jak i stołowy, w które sam regularnie grywam. Na studiach zainteresowałem się żużlem, dlatego obecnie również na bieżąco śledzę wyniki ligowe jak i starcia w ramach Grand Prix, a sporadycznie wybieram się na mecze poznańskich Skorpionów. Z portalem Sport Betfan związany od 2023 roku.

Najnowsze wpisy