Pobierz aplikację betfan na telefon
5 największych stadionów świata. Stadion od RPA do Korei Północnej

Największe stadiony świata, na których rozgrywane są mecze piłki nożnej, nie mieszczą dziś tak wielu kibiców jak dawne obiekty. Jest to kwestia bezpieczeństwa – wraz z wprowadzaniem kolejnych regulacji wiele obiektów zmniejszyło swoją pojemność. Domyślasz się, jakie stadiony znalazły się na liście pięciu największych futbolowych aren?

Na liście pięciu największych stadionów do piłki nożnej na świecie znajdują się:

5. Stadion FNB – Johannesburg – RPG

Stadion FNB, noszący od chwili otwarcia w 1987 roku nazwę Pierwszego Banku Narodowego RPA (First National Bank), dla Republiki Południowej Afryki jest nie tylko areną wydarzeń sportowych. Miała tam miejsce pierwsza przemowa Nelsona Mandeli po wypuszczeniu go z więzienia w 1990 roku. Po 23 latach od tamtych wydarzeń na FNB Stadium odbyły się również uroczystości pogrzebowe noblisty oraz lidera politycznego, będącego pierwszym czarnoskórym prezydentem kraju.

Stadion FNB może pomieścić 94 736 widzów. Na co dzień rozgrywa tam swoje mecze drużyna Kaizer Chiefs F.C. Oprócz piłki nożnej można oglądać tam również mecze narodowej drużyny rugby, sportu bardzo popularnego w RPA. Ze względu na swój kształt miejscowi określają tę arenę również jako Tykwę, a na potrzeby południowoafrykańskiego mundialu w 2010 roku przemianowano go na kilka tygodni na Soccer City. Było to wymagane ze względu na zasady sponsorskie FIFA. Jak łatwo można się domyślić, jest to największy stadion w Afryce.

4. Camp Nou – Barcelona – Hiszpania

Na kontynencie europejskim największym stadionem jest Camp Nou. Od chwili otwarcia w 1957 roku służy jako domowa arena FC Barcelony, choć gościnnie rozgrywane są tu mecze wielu innych rozgrywek. Camp Nou służyło jako pole zmagań nie tylko w La Liga, ale i na Mistrzostwach Świata, Igrzyskach Olimpijskich, w Lidze Mistrzów oraz Lidze Europejskiej, a także finałach Pucharu Króla oraz Superpucharu Hiszpanii.

Na chwilę obecną stadion Barcelony jest w stanie pomieścić do 99 354 widzów, ale przed ograniczeniem liczby miejsc stojących zdarzały się mecze, na które wchodziło nawet 120 000 kibiców. Wciąż żywe są plany rozbudowania stadionu o co najmniej 6 000 dodatkowych miejsc siedzących, ale jak na razie pozostają w sferze zapowiedzi. Jeżeli w końcu uda się tego dokonać, na liście największych stadionów świata Camp Nou będzie w tyle wyłącznie za narodowym obiektem Korei Północnej.

3. Melbourne Cricket Ground – Melbourne – Australia

Mimo iż zgodnie z nazwą głównym przeznaczeniem Melbourne Cricket Ground jest narodowy sport Australijczyków, od czasu do czasu na stadionie tym rozgrywane są również mecze tradycyjnej piłki nożnej. Nie są to wydarzenia częste, jednak potrafią zebrać olbrzymie ilości widzów. Podczas przedsezonowego turnieju International Champions Cup, rozgrywanego latem 2015 roku, mecz pomiędzy Realem Madryt i Manchesterem City przyciągnął 99 382 kibiców. Nie jest to jednak maksymalna liczba ludzi, którzy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa mogą wejść na stadion.

Obiekt znany również pod skrótową nazwą “The G” jest jednym z trzech stadionów, które pozwalają obecnie zgromadzić publikę powyżej setki tysięcy ludzi. Na Melbourne Cricket Ground zmieści się bowiem 100 024 widzów. Chociaż dla obcokrajowców najbardziej ikoniczną budowlą Australii jest opera w Sidney, mieszkańcy stołecznego Melbourne właśnie w MCG dopatrują się narodowego symbolu architektonicznego.

2. Stadion AT&T – Arlington, Texas – USA

Dopóki rozbudowane nie zostanie Camp Nou, drugim największym stadionem piłkarskim świata pozostawał będzie AT&T Stadium w amerykańskim stanie Teksas. Trzeba jednak zaznaczyć, że pojemność tego obiektu bywa poddawana pod dyskusję. Niemal ćwierć spośród 105 000 miejsc na stadionie jest stojąca, dlatego też w przypadku licznych eventów sportowych oficjalnie podaje się liczbę 80 000. Nie pozwoliłaby ona sponsorowanej przez AT&T arenie na znalezienie się nawet w pierwszej dwudziestce największych stadionów piłkarskich.

Inną powszechnie używaną nazwą AT&T Stadium jest “Jerry World”, mająca uczcić pomysłodawcę wybudowania tego olbrzymiego obiektu, właściciela futbolowej drużyny Dallas Cowboys. Wizja Jerry’ego Jonesa dotycząca uczynienia ze stadionu centrum rozrywki przyciągającego miliony turystów była na tyle monumentalna, że w celu sfinansowania  kosztów budowy, przekraczających miliard dolarów, wyborcy z miasta Arlington pozwolili na podniesienie kilku podatków. Jak widać po ogromie imponujących wydarzeń, zdecydowanie było warto!

1. Stadion 1. maja na wyspie Rungra – Pjongjang – Korea Północna

Wiele osób zdziwić może fakt, że turyści mają olbrzymi problem ze wstępem na największy stadion piłkarski świata. Powodem jest fakt, że Stadion 1. maja na wyspie Rungra znajduje się w jednym z najmniej przyjaznych wobec przyjezdnych krajów – Korei Północnej. Nie przeszkadza to jednak w zbieraniu na nim tłumów, według danych koreańskich władz sięgających niekiedy nawet 150 000 ludzi. Było tak chociażby podczas międzykoreańskiego szczytu we wrześniu 2018 roku, gdy tylu właśnie widzów wysłuchało na Stadionie 1. maja przywódców Korei Północnej i Południowej.

Nazwa obiektu odnosi się nie tylko do daty największego święta warstwy robotniczej na świecie, ale również otwarcia stadionu. Uczyniono to 1. maja 1989 roku, na rozpoczęcie 13. Światowego Festiwalu Młodych i Studentów. Dziś, oprócz olbrzymich zawodów gimnastycznych, na arenie tej rozgrywane są również mecze piłkarskie. Nawet jeżeli nie wszyscy wierzą w oficjalną wersję o 150 000 miejsc siedzących, rozmiar obiektu pozwala autorom różnych opracowań szacować pojemność na co najmniej 110 000 widzów. Wystarcza to, aby bez cienia wątpliwości uznać go za największy stadion piłkarski świata.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!