Pobierz aplikację betfan na telefon
League of Legends jako esport. Tak wygląda profesjonalna gra

League of Legends jedną z najpopularniejszych turniejowych gier na świecie jest League of Legends. Esport dla wielu widzów oznacza właśnie rozgrywki w LoL-a, tak jak dla licznych kibiców sport tradycyjny równa się piłce nożnej. Skąd wziął się fenomen tego tytułu? Jakie duże turnieje warto obserwować, gdy zabieramy się za obstawianie Ligi Legend? Którzy gracze uważani są za najlepszych na świecie. Zapraszamy do krótkiego przeglądu!

W artykule na temat esportowej części LoL dowiesz się:

Trudno mówić o esportowej warstwie LoL, nie opisując natury samej gry. Liga Legend wydana została w 2009 roku przez Riot Games jako pierwszy tytuł tego studia. Od chwili powstania trzy lata wcześniej stawiało sobie ono za cel stworzenie gry, której model biznesowy nie opierałby się na wydawaniu kolejnych i kolejnych kontynuacji. Inspirację dla LoL-a stanowił mod do Warcraft 3, Defense of the Ancients. Jego kolejni autorzy doskonale komunikowali się ze społecznością graczy, regularnie wprowadzając poprawki oraz nowe elementy postulowane przez community. Były to absolutne podstawy, które przyczyniły się do sukcesu obu produkcji i stworzenia zupełnie nowego gatunku gier.

LoL oraz DotA to tytuły wyrosłe na bazie strategii czasu rzeczywistego (RTS). Ze względu na kilka dystynktywnych cech, marketingowcy Riot Games zaproponowali wyróżnienie podgatunku MOBA, czyli multiplayer online battle arena. Określenie to szybko zyskało na popularności, identyfikując wieloosobowe gry sieciowe oparte na potyczkach dwóch drużyn rozgrywanych w obrębie ograniczonych plansz (aren). Dynamika rozgrywki oraz łatwość pojęcia jej podstawowych zasad sprawiły, że LoL oraz rozwijana przez korporację Valve DotA stały się czołowymi grami esportowymi. Są atrakcyjne zarówno dla samych graczy, jak i widzów, co przekłada się na wysoką oglądalność oraz daje impuls do organizowania olbrzymich turniejów. 

Które turnieje LoL’a warto obserwować?

Pierwsze mistrzostwa świata LoL zorganizowane zostały w 2011 roku. Rozgrywane podczas eventu DreamHack w Szwecji kusiły graczy kwotą 100 000 dolarów za zajęcie pierwszego miejsca, ale olbrzymia oglądalność turnieju (relację obejrzało 1 600 000 widzów) pokazała Riot Games olbrzymi potencjał tkwiący w esporcie LoL. Najwyższa nagroda za kolejne mistrzostwa sięgnęła już sumy 1 000 000 dolarów. W rekordowym 2018 roku pula nagród za World Championship wynosiła zaś zawrotne 6 500 000 dolarów!

W tym roku wielu organizatorom plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Mimo to Worlds 2020 w League of Legends odbędą się, a gwarantowana pula nagród wynosi na dzień dzisiejszy 2,5 miliona dolarów. Do innych sporych turniejów esportowych w LoL-u należą:

 • League of Legends European Championship (LEC) – Europa
 • Esports League of Legends Pro League (LPL) – Chiny
 • League of Legends Championship Series (LCS) – USA i Kanada
 • League of Legends Champions Korea (LCK) – Korea Południowa
 • Vietnam Championship Series (VCS) – Wietnam
 • League of Legends Continental League (LCL) – Rosja i byłe republiki radzieckie
 • Pacific Championship Series (PCS) – Tajwan, Hong-Kong, Makao, Azja Południowo-Wschodnia
 • Turkish Championship League (TCL) – Turcja
 • Campeonato Brasileiro de League of Legends (CBLOL) – Brazylia
 • Liga Latinoamérica (LLA) – Ameryka Łacińska
 • League of Legends Japan League (LJL) – Japonii
 • Oceanic Pro League (OPL) – Australia i Nowa Zelandia

Poznaj najlepszych graczy LoL-a. W czołówce jest Polak!

W każdym sporcie znajdziemy gwiazdy i nie inaczej jest w przypadku LoL. Esport rządzi się takimi samymi prawami jak inne rozgrywki – i tutaj kibice toczą między sobą gorące dyskusje na temat najlepszych graczy. W niespełna dziesięcioletniej historii LoL-a za czołowego zawodnika uważany jest Lee “Faker” Sang-hyeok. Koreańczyk trzykrotnie zdobył mistrzostwo świata, a na liście jego osiągnięć znajdują się jeszcze m.in. dwa zwycięstwa w turniejach Mid-Season Invitational oraz dziewięć laurów ligi koreańskiej.

Tak jak w świecie piłki nożnej oczy wszystkich polskich kibiców wpatrzone są w osiągnięcia Roberta Lewandowskiego, w esporcie naszym narodowym dobrem jest Marcin “Jankos” Jankowski. Pod koniec zeszłego roku jungler drużyny G2 Esports został uznany za najlepszego aktualnie gracza LoL’a na świecie w rankingu ESPN, a tegoroczne Mistrzostwa Świata mogą potwierdzić jego wysoką formę.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!