Historia występów reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy

Jan Paździerski

11 czerwca 2024

Reprezentacja Polski w piłce nożnej ma długą i bogatą historię, jednak udział w Mistrzostwach Europy przez wiele lat pozostawał poza jej zasięgiem. Polska po raz pierwszy zakwalifikowała się do turnieju finałowego dopiero w 2008 roku, choć kwalifikacje do tej prestiżowej imprezy rozpoczęła już w latach 60. XX wieku.

Polska

Historia Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy

Pierwsze próby (1960-2004)

Mistrzostwa Europy (EURO), które po raz pierwszy odbyły się w 1960 roku, długo pozostawały nieosiągalne dla polskiej reprezentacji. W latach 60. i 70. Polska zdominowana była przez inne drużyny europejskie, które okazywały się zbyt silne w kwalifikacjach.

W latach 70. Polska reprezentacja odniosła spektakularne sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku oraz srebrny na Igrzyskach w Montrealu w 1976 roku. W 1974 roku Polska zdobyła trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w RFN. Mimo tych sukcesów, Polacy nie zdołali zakwalifikować się do żadnego turnieju finałowego Mistrzostw Europy.

Lata 80. i 90. przyniosły pewien regres w polskim futbolu, a próby zakwalifikowania się do EURO kończyły się niepowodzeniami. Przełomowy moment nadszedł dopiero na początku XXI wieku.

Przełom – EURO 2008

Po wielu latach nieudanych prób, Polska w końcu zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy w 2008 roku, które odbyły się w Austrii i Szwajcarii. Był to historyczny moment dla polskiego futbolu, choć sam występ w turnieju nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Polska zremisowała z Austrią (1:1) i przegrała z Niemcami (0:2) oraz Chorwacją (0:1), co spowodowało, że nie wyszła z grupy.

EURO 2012 – Gospodarze Turnieju

Kolejne Mistrzostwa Europy odbyły się w 2012 roku, a Polska była współgospodarzem turnieju razem z Ukrainą. Było to ogromne wydarzenie dla kraju i miało duże znaczenie dla promocji polskiego futbolu. Niestety, mimo wielkich nadziei, Polska ponownie nie zdołała wyjść z grupy. Zremisowała z Grecją (1:1) i Rosją (1:1) oraz przegrała z Czechami (0:1).

EURO 2016 – Historyczny Sukces

EURO 2016 we Francji przyniosło pierwszy prawdziwy sukces na Mistrzostwach Europy. Polska, prowadzona przez trenera Adama Nawałkę, wyszła z grupy, zajmując drugie miejsce po zwycięstwie nad Irlandią Północną (1:0), remisie z Niemcami (0:0) i zwycięstwie nad Ukrainą (1:0). W 1/8 finału Polska pokonała Szwajcarię po rzutach karnych (5:4, 1:1 po dogrywce), co dało awans do ćwierćfinału. Tam zmierzyła się z Portugalią, późniejszym mistrzem turnieju, i odpadła po rzutach karnych (3:5, 1:1 po dogrywce). Był to najlepszy wynik w historii występów Polski na Mistrzostwach Europy.

EURO 2020 – Rozczarowanie

Kolejne Mistrzostwa Europy, które z powodu pandemii COVID-19 odbyły się w 2021 roku, przyniosły rozczarowanie. Polska, mimo obecności takich gwiazd jak Robert Lewandowski, czy Piotr Zieliński nie zdołała wyjść z grupy. Przegrana ze Słowacją (1:2), remis z Hiszpanią (1:1) i przegrana ze Szwecją (2:3) zakończyły marzenia o sukcesie na tym turnieju.

Podsumowanie

Reprezentacja Polski w piłce nożnej ma skomplikowaną historię z Mistrzostwami Europy. Po wielu latach nieudanych prób, przełomowy moment nadszedł w 2008 roku. Największy sukces odniosła w 2016 roku, dochodząc do ćwierćfinału. Każdy kolejny turniej to nowe nadzieje i wyzwania dla polskiego futbolu. Kibice wierzą, że przyszłe Mistrzostwa Europy 2024 przyniosą jeszcze większe sukcesy.

Autor tekstu

Jan Paździerski

Od dzieciństwa interesuję się sportem, w szczególności piłką nożną, w którą grałem od najmłodszych lat do końca liceum. Interesują mnie głównie sporty drużynowe, lecz bardzo lubię również tenis ziemny jak i stołowy, w które sam regularnie grywam. Na studiach zainteresowałem się żużlem, dlatego obecnie również na bieżąco śledzę wyniki ligowe jak i starcia w ramach Grand Prix, a sporadycznie wybieram się na mecze poznańskich Skorpionów. Z portalem Sport Betfan związany od 2023 roku.

Najnowsze wpisy