Co działo się na Euro 2024? Podsumowanie finału (14.07)

Redakcja

15 lipca 2024

Każdy kolejny dzień mistrzostw Europy przynosi nowe emocje, świeżą porcję wyników i przepięknych trafień! Sprawdź, co działo się na Euro 2024 danego dnia, jakie były wyniki i przebieg poszczególnych spotkań oraz jak prezentuje się drabinka fazy pucharowej!

final-euro-hiszpania
Za nami ostatni już mecz Euro 2024. Piłkarze i kibice żegnają się z Niemcami. Ze złotymi medalami wracają Hiszpanie, a Anglicy do domu wracają drugi raz z rzędu na tarczy. Hiszpanie kontrolowali przebieg finału i zasłużyli na zwycięstwo, jako jedyna drużyna, która wygrała wszystkie mecze na turnieju.

Hiszpania – Anglia (2:1) – Watkins bohaterem anglików

Hiszpanie przejęli inicjatywę od pierwszym minut na boisku, ale bardzo długo brakowało konkretów. Pierwsza połowa wyglądała bardziej jak partia szachów, niż mecz piłki nożnej. Anglicy bronili się przed atakami pozycyjnymi Hiszpanów i próbowali kontratakować, ale ta taktyka się nie sprawdzała. Hiszpanie pierwszą połowę skończyli z aż sześcioma rzutami rożnymi. Jedyny celny strzał w pierwszej połowie padł w jej doliczonym czasie, ale strzał Phila Fodena nie mógł zagrozić Unaiowi Simonowi.

Druga połowa zaczęła się od bardzo szybkiej bramki dla „La Furia Roja” po rajdzie prawą stroną boiska Yamala, akcję skończył Nico Williams, przy asyście młodej gwiazdy FC Barcelony. Hiszpanie byli blisko, aby pójść za ciosem, ale albo Olmo niecelnie trafił w piłkę, albo Jordan Pickford bronił strzały Yamala. Gareth Southgate najpierw zmienił Harry’ego Kane’a na Olliego Watkinsa, a później Kobiego Mainoo na Cole’a Palmera. Bohaterowie półfinału byli razem na boisku od 70′ minuty. Tym razem gola zdobył Cole Parmer bardzo ładnym uderzeniem z daleka. Gdy mecz zbliżał się do dogrywki Cucurella przeprowadził akcję lewą stroną boiska i idealnie zagrał do Mikela Oyarzabala, a ten jako superrezerwowy ustawił wynik finału. Swoją dużą szansę w doliczonym czasie miała jeszcze Anglię po rzucie rożnym. Najpierw strzał obronił Unai Simons, a piłkę po dobitce z linii bramkowej głową wybił Dani Olmo. Hiszpanie zostali po raz czwarty w historii Mistrzami Europy, natomiast Anglicy drugi raz z rzędu przgegrywają w finale EURO.

Strzelcy bramek:

47′ Williams N.

73′ Palmer C.

86′ Oyarzabal M.

Euro 2024 – drabinka obu finalistów

1/8 FINAŁU

ĆWIERĆFINAŁ PÓŁFINAŁ FINAŁ
Hiszpania – Gruzja (4:1)

Niemcy – Dania (2:0)

 Hiszpania – Niemcy (2:1) Hiszpania – Francja (2:1) Hiszpania – Anglia (2:1)
Portugalia – Słowenia (1:0)*

Francja – Belgia (1:0)

 Portugalia – Francja (0:1 *rzuty karne*)
Rumunia – Holandia (0:3)

Austria – Turcja (1:2)

 Holandia – Turcja (2:1) Holandia – Anglia (1:2)
Anglia – Słowacja (2:1)

Szwajcaria – Włochy (2:0)

Anglia – Szwajcaria (2:1 * rzuty karne*)

 

Autor tekstu

Najnowsze wpisy