Pobierz aplikację betfan na telefon
Zinedine Zidane PROWADZONE DRUŻYNY. Czego dokonał jako trener Realu?

Upłynie jeszcze nieco czasu, zanim będziemy mogli z czystym sumieniem rozliczać, co Zinedine Zidane zrobił jako trener Realu Madryt za swojej drugiej kadencji. Sprawdźmy tymczasem, co udało mu się osiągnąć z Królewskimi dotychczas. To kwestia jego szczególnych umiejętności czy naprawdę mamy do czynienia z The Lucky One?

Z artykułu na temat roli Zinedine’a Zidane’a jako trenera Realu Madryt dowiesz się:

ZINEDINE ZIDANE PROWADZONE DRUŻYNY

Trenerska kariera Zinedine’a Zidane’a od początku do końca związana była jak dotychczas z Realem Madryt. Mimo iż pozycję szkoleniowca pierwszego zespołu objął na początku stycznia 2016 roku, pierwsze kroki w tej sprawie podjęte zostały sześć lat wcześniej. Ówczesny trener Los Blancos Jose Mourinho zaproponował w 2010 roku, aby legenda klubu zbliżyła się z drużyną. Pomóc miało to w lepszych relacjach z wszechpotężnym prezesem Florentino Perezem, którego Zizou był wówczas doradcą. 

KOLEJNE ETAPY KARIERY ZINEDINE ZIDANE

Od tamtego czasu ZIDANE podejmował kolejne kroki, aby w końcu zasiąść na ławce trenerskiej:

  • czerwiec 2011 – Zidane zostaje dyrektorem sportowym Realu Madryt
  • październik 2013 – obejmuje rolę asystenta Carlo Ancelottiego, będącego wówczas pierwszym trenerem zespołu
  • czerwiec 2014 – mimo braku odpowiednich uprawnień trenerskich Zizou stał się głównym trenerem drużyny rezerw Los Blancos (Real Madryt Castilla), choć oficjalnie pozostawał nim Santiago Sánchez
  • styczeń 2016 – Zidane zostaje pierwszym trenerem Realu Madryt, zastępując na tym stanowisku Rafę Beniteza

ZIDANE LEGENDA FRANCUSKIEJ REPREZENTACJI

Legenda francuskiej reprezentacji oraz Realu pełniła tę funkcję przez 2,5 roku, zdobywając w tym czasie dziewięć trofeów z trzema pucharami Ligi Mistrzów na czele. Dobrowolne odejście pod koniec maja 2018 roku nie było jednak ostateczne, bo zaledwie 9 miesięcy później w odpowiedzi na kryzys drużyny Zidane zdecydował się powrócić do klubu, który trenuje do dziś. Jak można ocenić jego pracę?

Jak Zinedine Zidane sprawuje się jako trener Realu zdaniem przeciwników?

Ocena Zinedine’a Zidane’a jako trenera Realu Madryt z pewnością nie jest prosta. Nie możemy opierać się w tym przypadku na samych trofeach, których ilość była wprawdzie porażająca, ale zdaniem wielu piłkarskich ekspertów przesłaniająca jednocześnie problemy. Tak jak wspomniany już Mourinho znany jest jako The Special One, Jurgena Kloppa określa się mianem The Normal One, tak krytycy trenerskiego kunsztu Zizou nie wahają się nazywać go The Lucky One. 

Co mają na poparcie swoich słów? Przygotowują długie listy sprzyjających okoliczności, które pozwalały Zidane’owi prowadzić Real Madryt do kolejnych zwycięstw w Lidze Mistrzów. Wymieniają sędziowskie pomyłki, przekładające się na awanse do kolejnych rund. Pokazują konkretne kontuzje, które wykluczały najlepszych zawodników drużyn przeciwnych. Wskazują na niesamowite zbiegi okoliczności związane z praktycznie każdym meczem o wielkiej wadze.

W końcu sięgają również do ligowych tabel. Może i mają trochę racji z brakiem wcześniejszych sukcesów z drugą drużyną Realu Madryt. Triumfują, pokazując siedemnaście punktów straty do Barcelony w sezonie 2017/2018. Nie doczekują się odpowiedzi oponentów, kiedy proszą o podanie jakiegokolwiek przykładu taktycznych umiejętności Zidane’a. Tego zrobić w końcu nie sposób.

A potem spoglądają na listę trofeów i odbijają się ze swoimi argumentami jak od ściany.

Jakie puchary do klubowej gabloty Zidane dołożył na ławce trenerskiej?

Nie jest prawdą, że Zidane potrafił prowadzić Real do zwycięstw wyłącznie w Lidze Mistrzów. Los Blancos wygrywali pod jego wodzą na wszystkich frontach. Pierwsze miejsce w La Liga w sezonie 2019/2020 stanowiło dowód na to, że mistrzostwo w sezonie 2016/2017 nie było ani dziełem przypadku, ani zasługą wyłącznie posiadania w drużynie Cristiano Ronaldo.

TROFEA ZIDANE’A ZDOBYTE JAKO TRENER REALU MADRYT:

  • 3 puchary Ligi Mistrzów
  • 2 Klubowe Mistrzostwa Świata
  • 2 Superpuchary Europy
  • 2 triumfy w La Liga
  • 2 Superpuchary Hiszpanii

W finałach naprzeciwko drużyny Zidane’a stawali tacy trenerzy jak Diego Simeone, Jurgen Klopp, Jose Mourinho czy Massimiliano Allegri. Pokonywał takie piłkarskie marki jak FC Barcelona, Liverpool FC, Juventus Turyn, Manchester United czy Atletico Madryt. Co więcej, na dołożenie tej imponującej liczby pucharów do klubowej gabloty Zizou potrzebował nieco ponad 200 meczów na ławce trenerskiej. Oznacza to, że jego drużyna mogła fetować zwycięstwo raz na każde 19 spotkań! 

Co sprawiło, że udało mu się tego dokonać w tak krótkim czasie, bez wcześniejszego doświadczenia na najwyższym poziomie, bez stosowania skomplikowanych taktycznych wybiegów, bez przemieniania piłkarzy w maszyny gryzące boiskową trawę niczym glebogryzarki?

Sukces Zidane’a nie był przypadkowy. Potrafił zrobić jedno, tylko i aż

Jako trener Zinedine Zidane nigdy nie stosuje wymyślnej taktyki. Chociaż jest pod tym względem bardzo elastyczny, na przestrzeni sezonu żonglując formacją piłkarską Realu od 4-4-2 i 4-4-3 po bardziej skomplikowane systemy jak 3-5-2 czy 4-5-1, po prostu ustawia w ten sposób zespół i daje graczom robić to, co potrafią najlepiej – grać. Co sprawiło, że naszpikowana gwiazdami drużyna Królewskich doskonale radzi sobie z lepiej przygotowanymi taktycznie zespołami?

Opromieniony własną piłkarską sławą Zizou był w stanie przekonać każdego gracza z szatni Realu, że pod jego wodzą będzie w stanie zaprezentować światu swoje umiejętności niezależnie od tego, czy wyjdzie w pierwszym składzie w każdym meczu, czy przez kilka kolejek dołączał będzie do zwycięskiej jedenastki pod koniec spotkania. Starzejący się Cristiano Ronaldo, który wcześniej nie był w stanie odpuścić żadnego meczu, na prośbe Zidane’a regenerował swoje siły grzeczny jak baranek, aby w kluczowych momentach prowadzić Królewskich do największych triumfów.

PODSUMOWANIE KARIERY ZIDANE’A JAKO TRENER REALU

Zinedine Zidane jako trener Realu Madryt wprowadził do klubu spokój. Nie ekscytował się nadmiernie, nie był dla swoich graczy ani zanadto surowy, ani zupełnie pobłażliwy. Na konferencjach prasowych nie odciągał uwagi reflektorów od gwiazdorów drużyny Los Blancos, ale też nie zasłaniał się innymi ludźmi, nie krytykował sędziów ani zawodników. Świetni gracze sprowadzeni do Madrytu pod dyktando Florentino Pereza mogli i nadal mogą pokazywać w zespole Zidane’a to, czym przykuli uwagę prezesa, prasy i kibiców z całego świata.

Tyle wystarczy, aby Real Madryt pod przewodnictwem Zizou odnosił triumfy.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!