Pobierz aplikację betfan na telefon
Poker zasady – jak grać?

Poniżej można znaleźć wszystkie potrzebne informacje, aby zacząć swoją przygodę z Texas Hold’em, najpopularniejszą odmianą pokera na świecie. Z artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat zasad gry w pokera, a także wszelkich układów kart.

Czym jest Poker Texas Hold’em?

Texas Hold’em to najpopularniejsza odmiana pokera grana od wielu lat. W grze udział bierze cała talia składająca się z 52. kart. Zasady gry są niezwykle proste, a najważniejsza w całej grze jest odpowiednia strategia i przedsiębiorcze myślenie

Poker zasady gry dla początkujących

Na początku każdego rozdania dealer tasuje dokładnie wszystkie kart i rozdaje wszystkim graczom dwie karty zaliczając od osoby będącej na pozycji small blind, po lewej tej osoby znajduje się big blind. Small i big blind po każdym rozdaniu przechodzi na następne osoby wg wskazówek zegara. Osoba, która jest na pozycji small blind przed rozdaniem musi „włożyć” do puli umówioną kwotę, a big blind jej dwukrotność. Gdy wszystkie karty zostaną już rozdane pierwszą decyzję ma osoba znajdująca się po lewej big blinda i gra toczy się wg wskazówek zegara. Każdy gracz podejmuje decyzje, czy wyrównuje do najwyższej włożonej kwoty (początkową stawką jest big blind), czy ją podbija, czy pasuje i rezygnuje z udziału w danym rozdaniu.

Gdy wszyscy gracze, którzy czują się mocni ze swoimi kartami chcący brać udział w dalszej części rozdania i wyrównają już stawkę dealer rozdaje „flop”. Flop w Texas Hold’em to trzy odkryte karty na środku stołu, które są dostępne dla wszystkich graczy. Przed flopem dealer musi „spalić” kartę znajdującą się na wierzchu stosu kart. Spalenie karty to nic innego, jak odrzucenie jej tak, aby nikt jej nie widział. Ta karta nie bierze udziału w rozgrywce.

W tym momencie rozpoczyna się kolejna tura licytacji począwszy od osoby znajdującej się na pozycji small blind. Może on podbić stawkę, spasować lub czekać. Czekanie to oddanie decyzji następnemu graczowi pod warunkiem, że gracz ma wyrównany już największy wkład i nie chce podbijać stawki, ale chce kontynuować rozgrywkę. Gdy podbita stawka zostanie przez wszystkim wyrównana lub wszyscy gracze przeczekają dealer odrzuca kolejną kartę z wierzchu i do flopa dokłada kolejną kartę dla wszystkich graczy. Ta część nazywa się „turn”. Gra toczy się analogicznie, jak po flopie tylko tym razem piąta karta na stole to „river”.

Po riverze następuje ostatnia już tura licytacji. Gdy wszyscy gracze, którzy dotrwali do tego momentu zaczekali lub została wyrównana najwyższa zagrana kwota przez wszystkich chętnych gracze odsłaniają swoje karty i patrzą, jakie mają układy (wszystkie rodzaje układów kart znajdują się poniżej).

5 kart, które dealer położył podczas flopa, turna i rivera to są to karty wspólne dla wszystkich graczy i każdy może z nich korzystać. W taki oto sposób każdy z graczy ma 7 kart (5 wspólnych i dwie własne, które otrzymał na początku rozgrywki). Z tych siedmiu musi wybrać takie karty, które dają mu najlepszy układ. Gracz, który ma najsilniejszy układ wygrywa, w przypadku takiego samego układu liczy się jego siła (np. para asów jest silniejsza niż para króli, lub strit zaczynający się od asa do 10 jest silniejszy niż ten od króla do 9).

Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której obaj gracze mają dokładnie taki sam układ liczy się najwyższa karta, jednak należy pamiętać, że liczy się tylko układ z pięciu wybranych kart. W przypadku, gdy gracze mają dokładnie ten sam układ i najsilniejsze karty (np. para asów i 3 pozostałe najsilniejsze karty są wspólnymi)  jest remis i dzielą się pulą po pół jeśli włożyli do niej tyle samo lub w przypadku gdy jeden gracz zagrał all-in i włożył mniej niż inni to w odpowiedniej proporcji.

Zagrania w pokerze

Skrót wszystkich zagrań w Texas Hold’em, które zostały także wymienione wyżej:

1. Pas (ang. fold)

To rzucenie kart na stół, które oznacza rezygnację z uczestnictwa w dalszej części partii. Gracz decydujący się na spasowanie traci wszystkie żetony, jakie postawił w danym rozdaniu.

2. Czekanie (ang. check)

Gracz może nie podjąć się przebicia obecnej stawki i nie spasować w oczekiwaniu na to, jakie ruchy zostaną wykonane przez resztę uczestników. Należy jednak pamiętać, że czekanie jest możliwe tylko wtedy, gdy stawka w bieżącej partii nie została przez nikogo przebita (podwyższona).

3. Sprawdzanie (ang. call)

Podczas sprawdzenia dochodzi do wyrównania do sumy, jaka została postawiona w danej partii przez któregokolwiek z graczy.

4. Postawienie (ang. bet)

Ten ruch oznacza postawienie pierwszego zakładu w obrębie pojedynczej rundy.

5. Podbicie (ang. raise)

Jest to rodzaj przymuszenia reszty uczestników do tego, aby wyrównali lub przebili stawki. Mogą oni również spasować w danym rozdaniu. Po wykonaniu podbicia, reszta graczy nie ma prawa skorzystać z ruchu czekania.

6. Va banque (ang. all-in)

Ten ruch to takie „Wszystko albo nic!”. Gracz decydujący się na takie działanie dokłada do puli wszystkie posiadane przez siebie żetony. Jeśli mu się nie powiedzie — traci wszystko, jednak w przypadku wygranej zgarnia całą pulę.

Układy kart w pokerze

Układ kart to zestaw pięciu kart składający się z dwóch początkowych kart rozdanych każdej z pozycji i dowolnych trzech kart wspólnych na stole. Układy kart w kolejności od najsłabszej do najlepszej: najwyższa karta, para, dwie pary, trójka, kareta, strit, kolor, ful, poker i poker królewski).

Wysoka karta – sposób określenia zwycięskiej pozycji: jeśli żadna z pozycji nie stworzy układu, wysoka karta jest ustalana poprzez porównanie wartości najwyższych kart na każdej pozycji.

Para – układ obejmujący dowolne 2 (dwie) karty tej samej wartości (dwie szóstki, dwa asy itp.). Na przykład A ♣ A ♣ 3 ♠ 8 ♣ 10 ♥.

Dwie pary – układ obejmujący dowolne 2 (dwie) karty tej samej wartości oraz dwie inne karty tej samej wartości. Na przykład Q ♦ Q ♥ 7 ♣ 7 ♠ 3 ♥.

Trójka – układ obejmujący dowolne 3 (trzy) karty tej samej wartości. Na przykład J ♦ J ♥ J ♣ 3 ♥ 8 ♠.

Kareta – układ obejmujący dowolne 4 (cztery) karty tej samej wartości. Na przykład A ♥ A ♦ A ♣ A ♠ 3 ♣.

Strit – układ obejmujący 5 (pięć) kolejnych pod względem wartości kart. Na przykład 9 ♥ 8 ♠ 7 ♦ 6 ♦ 5 ♥.

Kolor – układ obejmujący 5 (pięć) dowolnych kart tego samego koloru, lecz o dowolnej wartości. Na przykład K ♣ Q ♣ 9 ♣ 8 ♣ 5 ♣.

Ful – układ obejmujący dowolne 3 (trzy) karty tej samej wartości oraz 2 (dwie) inne karty tej samej wartości. Na przykład K ♦ K ♣ 8 ♥ 8 ♣ 8 ♥.

Poker – układ obejmujący 5 (pięć) dowolnych kolejnych pod względem wartości kart tego samego koloru. Na przykład 10 ♥ 9 ♥ 8 ♥ 7 ♥ 6 ♥.

Poker królewski – układ obejmujący 5 (pięć) kart tego samego koloru od 10 do asa. To najsilniejszy układ kart w pokerze. Na przykład A ♥ K ♥ Q ♥ J ♥ 10 ♥.

Gry karciane w BETFAN – Poker

W BETFAN oprócz wyżej opisanego pokera można zagrać także w odmianę Indyjskiego Pokera, jednak rozgrywka w Texas Hold’em na BETFAN odbywa się trochę inaczej. Zasady można oczywiście znaleźć na stronie przy wybranej grze. Oczywiście to nie wszystko. Polski legalny bukmacher BETFAN posiada naprawdę szeroką ofertę na gry karciane. W BETFAN można grać i obstawić takie gry karciane, jak wszystkim dobrze znany Blackjack, czy Wojna. Oprócz klasycznej wojny w ofercie BETFAN znajdują się jej takie odmiany, jak Wojna: Andar Bahar oraz Wojna Plus. Informacje jak grać w poszczególne gry można znaleźć przy samych grach. Sprawdź: gry karciane BETFAN.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!