Pobierz aplikację betfan na telefon
Speedway Grand Prix: Ryga 12.08.2023

Przed nami siódme zmagania w ramach cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata 2023, które tym razem odbędą się w Rydze na Liwie. Pierwsza rundą miała miejsce w chorwackim Gorican, a następnie rywalizacja przeniosła się do Warszawy. Trzecia impreza odbyła się w Pradze. Ostatnio SGP gościło w niemieckim Teterow, gdzie wygrał nasz reprezentant. Na kolejnym cyklu w Niemczech, ponownie zwyciężył Zmarzlik, zaliczając serię 2 zwycięstw w kolejnych z rzędu turniejach. Oczekujemy, że i tym razem wydarzenia na Litewskim torze będą pełne emocji.

 SGP 2023 Ryga: zapowiedź, faworyci, typy

Cykl FIM Speedway Grand Prix po raz pierwszy od 2017 roku zawita na Łotwę, debiutując w stolicy kraju, Rydze. Bikernieki to wiodący obiekt sportów motorowych na Łotwie, na którym odbywa się runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Tor żużlowy został tam po raz pierwszy zbudowany w 2014 roku i od tego czasu odbył się tam szereg imprez FIM.

Jednak FIM Latvian Speedway GP w 2023 roku jest zdecydowanie największym z nich, ponieważ jeden z wschodzących krajów tego sportu powraca do kalendarza Speedway GP. Zmagania zaczną się o 16:00. I to jest bardzo ważna wiadomość. Zwykle bowiem turnieje Grand Prix startują o 19:00. Mamy więc swego rodzaju odmianę. Szybciej niż zazwyczaj rozpoczną się również kwalifikacje. Zostały one przewidziane na godzinę 10:00. Zwykle natomiast odbywają się o 13:00. Łotwa przynosi więc trochę udziwnień, co kibice powinni mieć na uwadze, by absolutnie niczego nie przegapić.

SGP Łotwy 2023 na pewno będzie dużym przeżyciem dla łotewskich fanów. Po raz ostatni Grand Prix w ojczyźnie mogli oni śledzić w sezonie 2017. Wówczas emocji absolutnie nie zabrało – zawody odbyły się na torze w Daugavpils i ułożyły się bardzo pomyślnie dla polskich zawodników. Piotr Pawlicki zajął pierwsze miejsce, drugi był Patryk Dudek, natomiast na trzeciej lokacie zmagania ukończył Maciej Janowski.

Niewątpliwie, historia ostatnich wyścigów w tym miejscu, jest bardzo przychylna dla naszych rodaków. Dudek i Janowski stoją przed dużą szansą na powtórzenie swoich wyników z 2017 roku. Idealnie byłoby, gdyby w miejsce Pawlickiego na pierwszą lokatę wskoczył Bartosz Zmarzlik, któremu w 2017 nie poszło najlepiej. Wtedy jednak zawody toczyły się w Daugavpils. Teraz tor będzie inny, bo zmagania ugości Ryga.

Pewnie wiele osób będzie typować sukcesy Polaków, które oczywiście są jak najbardziej możliwe. Przed turniejem warto uważnie przeanalizować dostępne zakłady w serwisie Betfan oraz oczywiście kursy zaproponowane przez bukmacherów. Kogo należy wymienić w gronie faworytów? Spore szanse na sukces – w moim odczuciu – ma Bartosz Zmarzlik. Jedzie on bardzo dobrze i potwierdza, że ponownie ma mistrzowskie aspiracje. Znajduje się na dobrej drodze, by raz jeszcze sięgnąć po mistrzowski tytuł. Czas jednak pokaże, czy ktoś mu nie przeszkodzi. W Rydze dobrze powinien spisać się Maciej Janowski. Na dobre wyniki stać również takich zawodników jak Fredrik Lindgren, Martin Vaculik, Dan Bewley czy Jason Doyle. Obstawiam, że Bartosz Zmarzlik wygra turniej.

 SGP 2023: terminarz cyklu

 • Grand Prix Chorwacji – Donji Kraljevec (29 kwietnia 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Polski – Warszawa (13 maja 2023 roku) – Fredik Lindgreen
 • Grand Prix Czech – Praga (3 czerwca 2023 roku) – Martin Vaculik
 • Grand Prix Niemiec – Teterow (10 czerwca 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Polski – Gorzów Wlkp. (24 czerwca 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Szwecji – Malilla (15 lipca 2023 roku) – Dan Bewley
 • Grand Prix Łotwy – Ryga (12 sierpnia 2023 roku)*
 • Grand Prix Wielkiej Brytanii – Cardiff (2 września 2023 roku)
 • Grand Prix Danii – Vojens (16 września 2023 roku)
 • Grand Prix Polski – Toruń (30 września 2023 roku)

Można już sobie zapisać kluczowe daty w kontekście kolejnej batalii o tytuł mistrza świata. Wiadomo, że po raz kolejny zmagania toczyć się będą w Polsce. Kolejny cykl zaplanowano na 30 września w Toruniu. W harmonogramie pojawiła się jedna nowa lokalizacja. Chodzi oczywiście o Rygę. Zmagania mają zawitać do Łotwy w dniu 12 sierpnia 2023 roku.

 SGP 2023: lista polskich uczestników

 • Bartosz Zmarzlik #95 (Polska) – trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata. Po ten sukces sięgnął między innymi w 2022 roku. Niewątpliwie ma on ogromny potencjał i jest jednym z najlepszych polskich żużlowców w historii.
 • Maciej Janowski #71 (Polska) – w 2022 roku sięgnął po brązowy medal w cyklu Grand Prix. Lepsze starty przeplatał słabszymi. Trochę brakowało stabilizacji.
 • Patryk Dudek #692 (Polska) – on zdobył w 2022 roku 102 punkty (o cztery mniej od Janowskiego), ale na torze utrzymania w cyklu sobie nie zapewnił. Organizatorzy zdecydowali się jednak na to, by przyznać mu stałą dziką kartę. Bez wątpienia na nią zasłużył.
ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!