Złota Piłka 2021: Kto wygra plebiscyt?

Kamil Błaszczyk

01 czerwca 2021

Złota Piłka 2021: Kto wygra plebiscyt?

Znamy faworytów do wygrania plebiscytu „Złota Piłka” za rok 2021, który jest organizowany przez magazyn „France Football”. Robert Lewandowski ma dwóch poważnych konkurentów. 

Czym jest nagroda Złotej Piłki?

Złota Piłka to coroczny plebiscyt piłkarski organizowany przez francuski magazyn „France Football”. Nagroda jest przyznawana piłkarzowi, który zaprezentował się najlepiej w w obecnym roku kalendarzowym. Głosują dziennikarze z różnych krajów świata. Następnie ich głosy są podliczane i ten zawodnik, który otrzyma najwięcej punktów, wygrywa. Pierwszym zwycięzcą tego trofeum został Stanley Matthews w 1956 roku. Zawodnik grał wówczas w Blackpool. Najwięcej razy Złotą Piłkę otrzymał Lionel Messi – 6 razy. Zaraz za Argentyńczykiem w klasyfikacji znajduje się Cristiano Ronaldo, który nagrodę dostał pięciokrotnie.

Brak Złotej Piłki w 2020 roku z powodu pandemii

Była to pierwsza taka sytuacja w historii plebiscytu. Od 1956 roku Złota Piłka zostawała przyznawana nieprzerwanie, rok w rok. Pandemia COVID-19 spowodowała, iż w 2020 roku szefowie „France Football” zdecydowali się nie przyznawać nagrody w związku z niesprawiedliwymi warunkami. Była to fatalna informacja dla Roberta Lewandowskiego, ponieważ Polak miał bardzo duże szanse na zgarnięcie tego trofeum. Powoływanie się na „niesprawiedliwe warunki” niezbyt przekonało Polaków. W 2020 roku zostały bowiem dokończone wszystkie rozgrywki ligowe, a także rozgrywki Ligi Mistrzów.

Złota Piłka 2021: Faworyci do zgarnięcia nagrody

Co prawda mamy dopiero czerwiec, jednak już znamy potencjalnych kandydatów do zgarnięcia nagrody za obecny rok kalendarzowy. Skończyły się bowiem rozgrywki krajowe oraz Ligi Mistrzów. Wśród kandydatów do zgarnięcia Złotej Piłki mamy 3 głównych faworytów. Jest to Kylian Mbappe, N’Golo Kante oraz nasz rodak Robert Lewandowski. Na razie to młody francuski napastnik jest stawiany najwyżej z całej trójki. Pokrzyżować plany może mu brak mistrzostwa w tym sezonie z PSG. W przypadku Polaka niewystarczające mogą się okazać wyniki Bayernu Monachium w Lidze Mistrzów oraz reprezentacji Polski na zbliżającym się Euro 2020. Jeżeli Francja wygra ME 2020 to być może to właśnie N’Golo Kante zgarnie trofeum. Pomocnik wygrał z Chelsea Ligę Mistrzów, będąc filarem swojej drużyny w każdym z meczów.

OBSTAW KTO DOSTANIE ZŁOTĄ PIŁKĘ 

Ostatni raz Złotą Piłkę przyznano w 2019 roku. Otrzymał ją wtedy Lionel Messi, wyprzedzając między innymi Virgil avan Dijka i Cristiano Ronaldo.

Autor tekstu

Kamil Błaszczyk

Redaktor naczelny Sport Betfan

Najnowsze wpisy