Pobierz aplikację betfan na telefon
Pekin 2022: typy i zapowiedź – medalowe szanse Polaków

Już coraz mniej czasu pozostało do rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Odbędą się w stolicy Chin w dnia 4 – 20 lutego. Ile medali zdobędą Polacy podczas zbliżającej się imprezy?

>> POBIERZ APLIKACJĘ SPORT BETFAN NA SWÓJ TELEFON I POSIADAJ WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE SPORTOWE INFORMACJE TYPERSKIE W ZASIĘGU RĘKI <<

Pekin 2022: medalowe szanse Polaków – zapowiedź i typy

Zimowe Igrzyska Olimpijskie będą składać się z 15 dyscyplin, w ramach których zostanie rozegranych 109 konkurencji. Jakie szanse mają Polacy na medale?

Skoki narciarskie

Jest to najbardziej rozpowszechniony zimowy sport w Polsce. Niestety tegoroczny sezon jest fatalny w wykonaniu naszych skoczków. Obecnie trwa Turniej Czterech Skoczni, a już po pierwszym konkursie przepadły szanse na triumf. W zawodach do drugiej serii awansuje ostatnio dwóch, maksymalnie trzech naszych reprezentantów. Żaden nie prezentuje stabilnej formy i jeżeli Stoch, Żyła, Kubacki czy inni nasi reprezentanci nie poprawią swojej dyspozycji, to szanse medalowe są praktycznie zerowe. Z poprzednich Igrzysk Olimpijskich, nasi skoczkowie narciarscy przewieźli złoty medal (Kamil Stoch) i brązowy (drużynowo). Trudno będzie powtórzyć ten wyczyn, skoro najlepszy do tej pory z Polaków – Stoch, zajmuje dopiero 13 miejsce w klasyfikacji generalnej. Nasi skoczkowie to jednak światowa czołówka i liczę na to, że przynajmniej jeden z nich błyśnie formą na igrzyskach. Na razie nie spodziewałby się jednak medalu.

Biegi narciarskie

Jeszcze kilka lat temu była to dyscyplina, w której medal był prawie pewien. Niestety Justyna Kowalczyk od kilku lat już nie biega. Obecnie w Pucharze Świata rywalizują Izabela Marcisz oraz Monika Skinder, ale pierwsza z nich zajmuje dopiero 73. miejsce w klasyfikacji generalnej, a druga dopiero 100. Zdobycie przez nie medalu graniczy więc z cudem. Podobny poziom prezentuje w kategorii mężczyzn.

Short track

Jest to dyscyplina, w której mamy dosyć spore szanse na medal. Wśród faworytek o krążek jest Natalia Maliszewska. Startowała na igrzyskach w 2018 roku, ale bez większych sukcesów. Od wtedy poczyniła jednak spory progres i bardzo dobrze radzi sobie na dystansie 500 metrów. W tym sezonie wygrała jeden konkurs na 500 metrów oraz zajęła drugie miejsce, do tego była raz trzecia na 1000 metrów. Stawiam więc na to, że Natalia przywiezie z Pekinu medal.

Narciarstwo alpejskie

Maryna Gąsienica Daniel zajmuje 32 miejsce w klasyfikacji generalnej w narciarstwie alpejskim. Ostatnio zajęła dwukrotnie szóste miejsce w Courchevel. Jej dyspozycja jest coraz lepsza, wprawdzie medal będzie małą sensacją, ale z pewnością Marynę Gąsienicę Daniel stać na taki rezultat.

Łyżwiarstwo szybkie

Uważam, że w tej dyscyplinie mamy szanse nawet na nie jeden medal. Zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn nasi reprezentanci nie radzą sobie najgorzej. Andżelika Wójcik i Kaja Ziomek zajmują czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej i stać je na medal, do tego mogą także wywalczyć drużynowe podium razem z Natalią Czerwonką. Zbigniew Bródka – dwukrotny medalista olimpijski (złoty i brązowy) oraz inni nasi reprezentanci spisują się w tym sezonie dobrze i medal wprawdzie byłby niespodzianką, ale nie jest to niemożliwe osiągnięcie.

Pozostałe dyscypliny

O medal powalczyć mogą także snowboardziści, ale w innych dyscyplinach trudno będzie o krążek. Biathlon, saneczkarstwo, łyżwiarstwo figurowe, kombinacja norweska czy skeleton nie są naszymi najmocniejszymi stronami.

Moim zdaniem możemy liczyć na maksymalnie 5 medali, ale jest to dosyć pozytywna propozycja. Typuję natomiast, że z Pekinu wywieziemy dwa krążki.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!