Pobierz aplikację betfan na telefon
Zarobki piłkarzy bywają astronomiczne. Ile dostają najlepsi?

Zdjęcia z egzotycznych wakacji oraz fotografie pokaźnych rezydencji potrafią wzbudzić zazdrość niejednego kibica. Jeżeli zastanawiasz się, jakie zarobki piłkarzy pozwalają im na tak wystawne życie, sprawdź jak kształtują się pensje najlepszych graczy na świecie i w Polsce.

Z artykułu na temat zarobków piłkarzy dowiesz się:

 • Ile zarabiają najlepsi piłkarze?
 • Ile zarabiają piłkarze w Polsce?
 • Gdzie piłkarze płacić muszą najwyższe podatki?

Z cyklu “Taki to pożyje”, odcinek “Piłkarze”. Ile zarabiają?

Zarobki piłkarzy potrafią pobudzić wyobraźnię. Podczas trwającej sagi transferowej związanej z odejściem Lionela Messiego z FC Barcelony wszystkie media podawały, że na mocy obowiązującego kontraktu zarabia w Dumie Katalonii 40 milionów euro rocznie. Według doniesień dziennikarzy, jego nowy klub powinien liczyć się z podwyższeniem tej kwoty nawet o 25%.

Trzeba pamiętać, że do comiesięcznych transferów pieniężnych dochodzą jeszcze różnego rodzaju bonusy i premie. Na zarobki piłkarzy składają się również olbrzymie przychody reklamowe, mogące czasami przewyższyć nawet dochód z zawodowej pracy danego gracza. W kwietniu tego roku próbę oszacowania kwot wykręcanych przez najlepiej zarabiających zawodników piłki nożnej podjął się tygodnik France Football. Jaką listę przedstawili francuscy dziennikarze?

Największe zarobki piłkarzy na 2020 rok:

W Polsce piłkarze nie zarabiają tak dużo, ale niektóre kontrakty robią wrażenie

Kiedy opisywaliśmy zarobki piłkarzy w Ekstraklasie, bazować musieliśmy na znacznie mniejszej ilości dostępnych danych. Rzadko na światło dzienne wychodzą dokładne kwoty zgarniane przez graczy z rodzimych boisk. Mimo to dziennikarzom udało się ustalić wysokość kontraktów najlepiej zarabiających zawodników w lidze. 

W międzyczasie do grupy tej trafić musiał Artur Boruc, który przy stadionie na Łazienkowskiej chce zakończyć karierę, a w przypadku niektórych zawodników zmienił się klubowy status. Mimo to warto podać listę sprzed kilku miesięcy, aby wiedzieć, jak zarobki piłkarzy w Polsce prezentują się na tle najlepszych graczy na świecie. 

Sowicie wynagradzani byli lub są nad Wisłą w skali miesięcznej chociażby:

 • Artur Jędrzejczyk – 200 000 zł 
 • Domagoj Antolić – 150 000 zł  
 • Christian Gytkjaer – 120 000 zł
 • Marko Vejinović – 120 000 zł
 • Filip Starzyński – 115 000 zł 
 • Marko Vesović – 113 000 zł

JAKIE SĄ NAJWYŻSZE ZAROBKI W EKSTRAKLASIE?

Wartość kontraktów poszczególnych zawodników ujawniana jest rzadko. Najczęściej operować musimy liczbami podawanymi nam przez dobrze poinformowanych dziennikarzy. Zarobki piłkarzy w Ekstraklasie nie stanowią pod tym względem wyjątku. Na początku pandemii koronawirusa w programie “Stanowisko” informacjami na temat kwot płaconych piłkarzom z polskiej ligi podzielił się Krzysztof Stanowski.

NAJLEPIEJ ZARABIAJĄCY PIŁKARZ EKSTRAKLASY

Zawodnikiem mającym najwyższe zarobki w Ekstraklasie był wówczas Artur Jędrzejczyk z Legii Warszawa. Każdego miesiąca z klubowej kasy trafia na jego konto 200 000 zł. Z doniesień prasowych wynika, że do takiej sumy nie dobijają raczej zarobki Artura Boruca, który na zakończenie długiej i pięknej kariery zdecydował się wrócić na Łazienkowską. W jego przypadku większą rolę niż pieniądze zdecydowanie odgrywał sentyment, dlatego też były bramkarz reprezentacji nie podbijał i tak wysokich kominów płacowych Legii.

ŚREDNIE ZAROBKI W EKSTRAKLASIE SĄ TRUDNE DO OBLICZENIA

Klauzule poufności utrudniają dokonywanie obliczeń średnich zarobków w Ekstraklasie, dlatego też nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile zarabia przeciętny piłkarz biegający po polskich boiskach. Nieco łatwiej ustalić za to, jaką pensję gracz z najwyższej klasy rozgrywkowej uznać może za przyzwoitą. 

Zarobki graczy takich jak Jędrzejczyk czy inni zatrudniani w Legii obcokrajowcy należą do rzadkości. Znacznie częściej pieniądze trafiają na konta zawodników w dziesiątkach niż setkach tysięcy – na kwotę 100 tysięcy złotych miesięcznie liczyć mogą pojedynczy gracze czterech klubów (oprócz Legii były to w zeszłym sezonie Lech Poznań, Arka Gdynia i Zagłębie Lubin).

Zarobki piłkarzy w klubach z różnych pozycji w tabeli 2019/2020:

 • Filip Starzyński – 115 000 zł
 • Ivan Runje – 90 000 zł
 • Filip Mladenović – 68 000 zł
 • Igor Lewczuk – 60 000 zł
 • Taras Romanczuk – 60 000 zł
 • Mateusz Wieteska – 40 000 zł
 • Pavels Steinbors – 50 000 zł
 • Robert Gumny – 50 000 zł
 • Kamil Jóźwiak – 50 000 zł
 • Maciej Makuszewski – 30 000 zł
 • Damjan Bohar – 40 000 zł
 • Sasa Zivec – 40 000 zł

Warto przy okazji przypomnieć, że nie wszyscy zawodnicy w polskiej lidze zarabiają duże pieniądze. Tragiczne dzieje doprowadzonej na skraj bankructwa Wisły Kraków sprawiły, że jedna z legend polskiej reprezentacji zgodziła się dokończyć karierę przy Reymonta za darmo. Symboliczną kwotę pięciuset złotych, którą co miesiąc wypłaca Jakubowi Błaszczykowskiemu Wisła Kraków, piłkarz przekazuje na podopiecznych domów dziecka.

NAJWIĘKSZE PENSJE OFERUJE LEGIA WARSZAWA

Legia Warszawa nie przez przypadek zdobywa mistrzostwo w niemal każdym sezonie. Kupowanie najlepszych zawodników z kraju i ściąganie zagranicznych gwiazd sprawia, że w ciągu ostatnich kilkunastu sezonów na palcach jednej ręki policzymy lata, gdy klub z Łazienkowskiej nie zdobywał mistrzostwa lub chociażby krajowego pucharu. Gracze niewymienieni w zestawieniu przeciętnych zarobków piłkarzy z Ekstraklasy według informacji Krzysztofa Stanowskiego liczyć mogą na spore zarobki. 

ILE ZARABIAJĄ PIŁKARZE EKSTRAKLASY?

Kwoty te robią wrażenie szczególnie wówczas, gdy pomyślimy, iż zagraniczni gracze otrzymują wynagrodzenia w euro. Dziennikarz przyjmował przy tym skromny przelicznik 1 euro = 4 zł, choć po pandemii kurs unijnej waluty zdecydowanie wzrósł. Zarobki jakich piłkarzy Ekstraklasy biegających w koszulkach z charakterystyczną “elką” warto mieć w pamięci, gdy odpadają oni w eliminacjach do europejskich pucharów?

 • Artur Jędrzejczyk – 200 000 zł
 • Domagoj Antolić – 150 000 zł
 • Marko Vesović – 113 000 zł

CZY WYSOKIE ZAROBKI GWARANTUJĄ SUKCESY W PIŁCE NOŻNEJ ?

O tym, że pieniądze nie są w futbolu najważniejsze, przekonywaliśmy się niejednokrotnie. Wysokie zarobki nie gwarantują sukcesów również w Ekstraklasie. Do I ligi na koniec sezonu 2019/2020 spadła Arka Gdynia, w której Marko Vejinović zarabiał oszałamiające 120 00 zł miesięcznie, a po 60 tysięcy złotych miesięcznie przytulali Fabian Serrarens oraz Azer Busuladzić. Zawrotne kwoty, za którymi nie poszedł poziom sportowy, z pewnością jeszcze długo będą odbijały się w Gdyni czkawką.  

Na zarobki piłkarzy wpływają też podatki

Mimo iż zarabiają kilkaset razy więcej niż zwykli śmiertelnicy, piłkarze mają z nami jedną wspólną cechę. Ich też dopaść może jedna z dwóch nieuchronnych rzeczy: śmierć i podatki. Dwójka najlepiej zarabiających graczy na świecie, czyli Cristiano Ronaldo oraz Lionel Messi, była już dotkliwie ukarana przez hiszpańskie władze za unikanie płacenia sum należnych skarbowi państwa.

Podatki na zarobki piłkarzy w różnych krajach mogą być naprawdę wysokie. Różnią się również pomiędzy poszczególnymi państwami. Znacznie mniejsze podatki we Włoszech miały być jednym z powodów, dla których Cristiano Ronaldo zdecydował się zmienić barwy i przeniósł z Madrytu do Turynu! Podczas gdy w Hiszpanii musiałby odprowadzać nawet 48,5% od zarobionej kwoty, na północy Włoch podatek sięga co najwyżej 30%. Przy tak ogromnych dochodach kilkanaście procent to grube miliony!

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!