Pobierz aplikację betfan na telefon
Z pomocą dla sędziów – system Hawk-Eye

Rozwój technologii spowodował wprowadzenie do sportu zawodowego wielu systemów, dzięki którym rozgrywka i wyniki stały się bardziej sprawiedliwe. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest obecnie system VAR, jednak nie należy zapominać również o systemie Hawk-Eye i to właśnie na nim skupie się w tym artykule. Zapraszam do lektury. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest system Hawk-Eye i jaka jest jego historia
  • Jaką rolę spełnia w tenisie
  • W jakich sportach jest jeszcze wykorzystywany  

Sokole Oko

Hawk-Eye to elektroniczny system stosujący kamery i czujniki, które przesyłają zarejestrowany obraz  bezpośrednio do komputera.  Nazywany jest też często sokolim lub jastrzębim okiem. System ten umożliwia przede wszystkim rozstrzyganie kontrowersyjnych punktów poprzez odtworzenie trajektorii lotu piłki i miejsca jej lądowania. Jest to rozwiązanie niezwykle pomocne dla sędziów w wielu dyscyplinach sportu. Sokole oko powstało w Wielkiej Brytanii, a jego twórcą był  John Hawkins. W 2011 roku Sony przejął firmę produkującą system Hawk-Eye.

System Hawk-Eye w tenisie

Rola sokolego oka w tenisie sprowadza się do sprawdzania poszczególnych punktów na bezpośrednią prośbę zawodnika – jest to tak zwany challenge. Kamery zamontowane nad kortem rejestrują lot piłki, a następnie przesyłają go do komputera, który tworzy animowany obraz odtwarzający daną sytuację. Obraz jest wyświetlany na telebimach. Każdemu tenisiście przysługują trzy próby na nieudane sprawdzenia w secie (jedna dodatkowa w przypadku, kiedy rozgrywany jest tie-break). Jeżeli zawodnik ma rację i challenge jest udany to nie traci próby.
Pierwszy raz w historii systemu Hawk-Eye użyto podczas Pucharu Hopmana w 2006 roku, a jako pierwsza skorzystała z niego Holenderka Michaëlla Krajicek.

Inne sporty

Poza wcześniej wspomnianym tenisem system Hawk-Eye sprawdza się w kilku innych sportach. Sam aspekt techniczny funkcjonowania sokolego oka pozostaje podobny, jednak w zależności od dyscypliny jest wykorzystywany albo automatycznie albo na prośbę zawodnika.
Dyscypliny sportu poza tenisem, w których funkcjonuje system Hawk-Eye:
– piłka nożna (Goal-Line Techonology)
– siatkówka,
– krykiet,
– badminton,
– szermierka,
– snooker.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!