Otwórz konto
menu
STRONA STWORZONA PRZEZ BETFAN. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Z pomocą dla sędziów – system Hawk-Eye

dodano: 30 Marca 2021, autor: Kamil Błaszczyk

Rozwój technologii spowodował wprowadzenie do sportu zawodowego wielu systemów, dzięki którym rozgrywka i wyniki stały się bardziej sprawiedliwe. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest obecnie system VAR, jednak nie należy zapominać również o systemie Hawk-Eye i to właśnie na nim skupie się w tym artykule. Zapraszam do lektury. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Sokole Oko

Hawk-Eye to elektroniczny system stosujący kamery i czujniki, które przesyłają zarejestrowany obraz  bezpośrednio do komputera.  Nazywany jest też często sokolim lub jastrzębim okiem. System ten umożliwia przede wszystkim rozstrzyganie kontrowersyjnych punktów poprzez odtworzenie trajektorii lotu piłki i miejsca jej lądowania. Jest to rozwiązanie niezwykle pomocne dla sędziów w wielu dyscyplinach sportu. Sokole oko powstało w Wielkiej Brytanii, a jego twórcą był  John Hawkins. W 2011 roku Sony przejął firmę produkującą system Hawk-Eye.

System Hawk-Eye w tenisie

Rola sokolego oka w tenisie sprowadza się do sprawdzania poszczególnych punktów na bezpośrednią prośbę zawodnika – jest to tak zwany challenge. Kamery zamontowane nad kortem rejestrują lot piłki, a następnie przesyłają go do komputera, który tworzy animowany obraz odtwarzający daną sytuację. Obraz jest wyświetlany na telebimach. Każdemu tenisiście przysługują trzy próby na nieudane sprawdzenia w secie (jedna dodatkowa w przypadku, kiedy rozgrywany jest tie-break). Jeżeli zawodnik ma rację i challenge jest udany to nie traci próby.
Pierwszy raz w historii systemu Hawk-Eye użyto podczas Pucharu Hopmana w 2006 roku, a jako pierwsza skorzystała z niego Holenderka Michaëlla Krajicek.

Inne sporty

Poza wcześniej wspomnianym tenisem system Hawk-Eye sprawdza się w kilku innych sportach. Sam aspekt techniczny funkcjonowania sokolego oka pozostaje podobny, jednak w zależności od dyscypliny jest wykorzystywany albo automatycznie albo na prośbę zawodnika.
Dyscypliny sportu poza tenisem, w których funkcjonuje system Hawk-Eye:
– piłka nożna (Goal-Line Techonology)
– siatkówka,
– krykiet,
– badminton,
– szermierka,
– snooker.

Kamil Błaszczyk Kamil Błaszczyk

Na co dzień student Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz specjalista ds. sprzedaży w firmie handlowej. Z zamiłowania wielki fan tenisa ziemnego i piłki nożnej - w szczególności Premier League oraz Ekstraklasy

INNE NEWSY
Sporty Motorowe/

GP Hiszpanii - zapowiedź + typy 09.05

Już w niedzielę odbędzie się Grand Prix Hiszpanii Będzie to już czwarty wyścig w tym sezonie Kwalifikacje wygrał Lewis Hamilton, ale nieznacznie za nim uplasował się Max Verstappen Czy...
Warta Poznań/

2 mecze Ekstraklasy w niedzielę 09.05 - zapowiedź + typy

Do końca rozgrywek na ekstraklasowych boiskach pozostały już tylko 2 kolejki Znamy już TOP 3, natomiast nie wiemy jeszcze, kto spadnie i kto jako czwarty zagra w europejskich pucharach w...