Pobierz aplikację betfan na telefon
Wolej. 5 najładniejszych bramek, które pamiętamy do dziś

Wolej. Strzał z woleja kończy się często kiksem lub wystrzeleniem piłki na orbitę okołoziemską. Kiedy jednak wolej wykonany jest dobrze, bramkarz i obrońcy podziwiać mogą co najwyżej piłkę zmierzającą do siatki. Sprawdź definicję woleja w piłce nożnej i 5 najpiękniejszych bramek, które można zapętlać w nieskończoność.

Z artykułu na temat strzału wolejem dowiesz się:

Jeden z najpowszechniejszych strzałów w piłce nożnej może być piękny. Co to jest wolej?

Chociaż za najpiękniejsze uderzenie lecącej w powietrzu futbolówki uznawana jest powszechnie przewrotka, szaleństwo na trybunach wywołać może także wolej. Co to jest? W sportach z użyciem piłki określa się tak uderzenie jej w locie, zanim zdąży dotknąć ziemi. Dobry strzał z woleja uważany jest za oznakę dużych umiejętności piłkarskich. Wymaga w końcu nie tylko techniki, ale również odpowiedniego timingu. 

Chociaż uderzenie z woleja stosuje się także w grze obronnej, aby jak najszybciej wybić piłkę, jego prawidłowe wykonanie odgrywać może kluczową rolę w zdobywaniu bramek. Przyjęcie piłki oraz przygotowanie pozycji do strzału daje czas na odpowiednią reakcję zarówno obrońcom, jak i bramkarzowi. Dobry wolej pozwala tymczasem zminimalizować szansę zablokowania piłki lecącej w stronę bramki. Golkiper ma również mniej czasu na reakcję. Nic dziwnego zatem, że najładniejsze gole strzelane z woleja pozostawiały bramkarzy bez szans.

Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Zlatan Ibrahimovic – Paris Saint-Germain vs SC Bastia (4-0) – Ligue 1 2013/2014

Akrobatyczne bramki zdobywane przez Zlatana Ibrahimovica ozdobić mogłyby wiele artykułów na temat spektakularnych piłkarskich zagrań. Nie inaczej jest ze strzałem z woleja, który szwedzkiemu napastnikowi udało wykonać się… piętą. Wymagało to od niego refleksu i finezji, a efektem pomysłowego wykończenia był bezradny bramkarz obserwujący piłkę zmierzającą do siatki. Nic dziwnego, że jest to jedna z pięciu najchętniej oglądanych akcji z oficjalnego profilu Ligue 1 na YouTube.

James Rodriguez – Kolumbia vs Urugwaj (2-0) – Mistrzostwa Świata 2014

Realowi Madryt trudno przypinać już łatkę klubu, który bez opamiętania i namysłu ściąga najgłośniejsze nazwiska. Wielu kibiców ma jednak w pamięci średnio udane transfery Galacticos, które zainspirowane zostały świetnymi występami danych graczy w jednym lub dwóch meczach. Za taką właśnie transakcję uznaje się ściągnięcie do Los Blancos Jamesa Rodrigueza po Mistrzostwach Świata w Brazylii. Cóż, taki wolej jak ten strzelony w meczu z Urugwajem może zamieszać ludziom w głowie.

Marco van Basten – Holandia vs ZSRR (2-0) – Mistrzostwa Europy 1988

Dla niektórych graczy wielki turniej może być trampoliną do głośnego i niekoniecznie udanego transferu. Inni gracze wykorzystują zaś występy w narodowej reprezentacji do potwierdzenia swojej klasy. Tak właśnie miała się rzecz z Marco van Bastenem, którego wolej strzelony Związkowi Radzieckiemu doskonale pokazuje, czemu warto pokusić się o właśnie o taki strzał. Kiedy oddawany jest z małego kąta, zaskoczony bramkarz może nie poradzić sobie z interwencją nawet wówczas, kiedy piłka leci w jego stronę.

Robin van Persie – Manchester United vs Aston Villa (3-0) – Premier League 2013/2014

Innym holenderskim specjalistą od wolejów był Robin van Persie. Doskonale ułożoną stopę niejednokrotnie wykorzystywał do tego typu strzałów jeszcze w barwach Arsenalu Londyn. Swojego najpiękniejszego gola zdobytego w ten sposób strzelił jednak już w barwach Manchesteru United. Szybko wyprowadzona kontra, perfekcyjne podanie Wayne’a Rooneya na kilkadziesiąt metrów i potężny wolej z pierwszej piłki – tej akcji nie da się zapomnieć. 

Zinedine Zidane – Real Madryt vs Bayer Leverkusen (2-1) – Champion’s League 2001/2002

W ostatnich latach Zinedine Zidane łączony jest z Ligą Mistrzów przede wszystkim jako pierwszy trener w historii, który poprowadził jedną drużynę do trzykrotnego zwycięstwa w tych rozgrywkach. Z prowadzonym przez siebie Realem Madryt ma jednak wspomnienia również jako piłkarz. W finale Champion’s League strzelił gola, którego UEFA pokazuje na swoim kanale YouTube ze wszystkich możliwych kątów. I nic dziwnego, taka bomba zasługuje na wszechstronną relację!

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!