Wimbledon 2021: Triumf Barty i Djokovicia

Wimbledon 2021 dobiegł końca. Ashleigh Barty wygrała w turnieju kobiet oraz Novak Djoković w turnieju mężczyzn w grze pojedynczej.

Wimbledon 2021: Ash Barty pokonała Pliskovą w trzech setach

Liderka światowego rankingu WTA i jedna z głównych faworytek w tegorocznym Wimbledonie wygrała w finale z Karoliną Pliskovą w trzech setach. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie, a Czeska zaliczyła wspaniały comeback w drugiej partii. Pierwszy set to dominacja Barty, która od początku meczu dwukrotnie przełamała Pliskovą i wyszła na prowadzenie aż 4:0. Czeszka walczyła jeszcze w tej partii, jednak ostatecznie przegrała 6:3.

W drugim secie byliśmy świadkami łącznie czterech przełamań. Pliskova przegrywała już 6:5 i to Barty miała swój serwis. Czeszka jednak zdołała przełamać serwis Australijki i doprowadzić do tie-breaku. W nim to właśnie Pliskova od początku do końca rozdawała karty i doprowadziła do trzeciej partii. Decydujący set to już jednak popis gry Barty, która udowodniła dlaczego jest obecnie „jedynką” na światowych listach.

Ashleigh Barty – Karolina Pliskova 6:3, 6:7 (4), 6:3

Wimbledon 2021: Novak Djoković z dwudziestym tytułem wielkoszlemowym

Zrobił to! Djoković po raz kolejny triumfuje na Wimbledonie. W finale Serb zmierzył się z Matteo Berrettinim, który w półfinale pokonał Huberta Hurkacza. W pierwszym secie byliśmy świadkami tie-breaka, którego ostatecznie wygrał Włoch, jednak jego dorobek setowy na tym się zakończył. Kolejne trzy sety to już popis gry Novaka Djokovicia. Berrettini co prawda starał się, w mojej opinii grał bardzo dobrze, jednak kiedy Serb wchodził na swoje najwyższe obroty to stawał się bezradny. Włoch bardzo dobrze serwował. Mecz skończył z szesnastoma asami na koncie, jednak w najważniejszym momencie, przy break-poincie w 4. secie, popełnił podwójny błąd serwisowy. Tak właśnie Djoković zdobył swój dwudziesty wielkoszlemowy tytuł w karierze. Zrównał się w tym osiągnięciu z Rogerem Federerem i Rafaelem Nadalem.

Novak Djoković – Matteo Berrettini 6:7 (4), 6:4, 6:4, 6:3

Łączna pula nagród na Wimbledonie w tym roku wyniesie 35 milionów funtów. Zwycięzcy singla u pań i u panów otrzymają po 1,7 miliona funtów, natomiast zwycięzcy gier deblowych po 480 tysięcy funtów na parę.