TSM, czyli dawny Team SoloMid, stał się najbogatszą organizacją na świecie

Redakcja

14 grudnia 2020

CS GO

W rankingu najbogatszych organizacji esportowych na świecie, który opublikowany został pod koniec 2020 roku, na czele ujrzeliśmy TSM, czyli dawny Team SoloMid. Przyjrzyjmy się historii TSM, sprawdźmy jakie drużyny wystawia oraz co osiągnęła w LoL-u organizacja wyrosła z tej właśnie gry.

Z naszego artykułu na temat TSM (Team SoloMid) dowiesz się:

Historia Team SoloMid wiąże się ze stroną internetową o LoL-u

Społeczność skupiona wokół strony internetowej lub forum o danej grze to świetna baza dla organizacji esportowej. Udowadnialiśmy to już na przykładzie Teamu Liquid wyrosłego z newsowej stronki o Starcrafcie. Podobnie jest z zespołem SoloMid, którego początków należy upatrywać się w portalu o League of Legends założonym w 2009 roku przez Andy’ego „Reginalda” Dinha.

W 2011 roku wokół strony uformowała się profesjonalny zespół LoL-a, w którym występował m.in. Reginald. Dwa lata później zdecydował się na zawieszenie klawiatury i myszki na kołku, aby w pełni poświęcić się budowaniu organizacji esportowej, która przyciągnie uwagę graczy. W świecie League of Legends nie było to proste, bowiem okazało się, że amerykańskie drużyny nie mają do powiedzenia zbyt wiele na scenie zdominowanej przez Azjatów oraz Europejczyków. Ze względu na ostrą rywalizację z Cloud9 byli jednak w stanie wzbudzić emocje, a tyle często wystarczy.

W międzyczasie organizacja rozwijała się też w innych kierunkach. Brała pod swoje skrzydła poszczególne zespoły z takich gier jak Rainbow Six Siege czy CS:GO, a w tym ostatnim przypadku do przekonania graczy użyła pieniędzy. Byli członkowie Team Dignitas stali się najlepiej opłacanymi graczami na świecie, ale grali w Team SoloMid tylko rok. Innym ciekawym ruchem było podpisanie w sierpniu 2020 roku kontraktu z jednym z najlepszych szachistów w historii, 33-letnim Hikaru Nakamurą. To jednak nie wszystkie gry, w których TSM wystawia swoje składy.

Drużyny SoloMid występują w mnóstwie gier. Przejrzyj całą listę

Na chwilę obecną TSM (Team SoloMid) bierze udział w rozgrywkach w następujące gry:

 • League of Legends
 • Rainbow Six Siege
 • Valorant
 • Apex Legends
 • Fortnite
 • PUBG
 • PUBG Mobile
 • Magic: The Gathering
 • Super Smash Bros
 • Teamfight Tactics
 • szachy

Mimo iż nie jest to organizacja nastawiona na branding tak mocno jak 100 Thieves, dodatkowym atutem biznesowym jest z pewnością w jej przypadku mnóstwo streamerów skupionych pod szyldem TSM. 

Perłą w koronie TSM jest zespół LoL-a. Co dotychczas osiągnął?

Mimo iż zawodnicy TSM odnoszą sukcesy także w innych grach, podstawę Team SoloMid nadal tworzy drużyna LoL. Utytułowana jest przede wszystkim na domowym podwórku. W rozgrywkach LCS w League of Legends, czyli północnoamerykańskiej lidze franczyzowej tej gry, udało jej się wygrać siedmiokrotnie. Sześć spośród tych zwycięstw odniosła w meczach finałowych z Cloud9. Wspomniana już rywalizacja jest zatem naprawdę zacięta!

Nieco gorzej prezentują się wyniki TSM jeżeli chodzi o World Championship, czyli mistrzostwa świata LoL. Mimo iż jest to jedyny zespół, który grał na nich nieprzerwanie od pierwszego turnieju w 2011 roku przez siedem edycji, w top 4 znalazł się tylko na pierwszym turnieju. Od tego momentu rezultaty były gorsze i gorsze. Po dwuletniej nieobecności udział w Worlds 2020 TSM zakończyło na lokacie 13-16.

Autor tekstu

Najnowsze wpisy