Pobierz aplikację betfan na telefon
Trener piłki nożnej. Na czym polega jego rola?

Trener. Bez odpowiedniego trenera drużyna piłkarska jest zbiorem pojedynczych zawodników. Nawet jeżeli byliby najlepszymi graczami na świecie, dopiero odpowiednie spoiwo w postaci taktycznych wytycznych oraz inspirujących słów czyni z nich zespół. Sprawdźmy, ile zarabia trener piłki nożnej w porównaniu do swoich podopiecznych i jak zostać trenerem piłkarskim. Nie jest to wcale takie proste!

Z artykułu na temat roli trenera w piłce nożnej dowiesz się:

Kim dla piłkarzy jest trener? Wiele zależy od jego osobowości

O roli trenerów napomknęliśmy już kilka słów w artykule o menedżerze w piłce nożnej. Podkreślaliśmy tam, że trener i menedżer są wyrażeniami synonimicznymi głównie w futbolu brytyjskim. W innych krajach role tych osób w drużynie piłkarskiej wyraźnie się rozgranicza. Podczas gdy menedżer ma za zadanie kierować także polityką transferową czy inspirować działaczy do konkretnej wizji zarządzania klubem, trener skupia się przede wszystkim na aspektach sportowych i mentalnych.

W materii sportowej trener piłkarski wraz ze sztabem szkoleniowym przygotowuje zawodników do wyzwań fizycznych. Do jego zadań należy dbanie o rozwój poszczególnych piłkarzy i całej drużyny, ustalanie odpowiednich treningów oraz wpajanie zespołowi schematów taktycznych. Dobór odpowiedniej formacji oraz desygnowanie składu na mecz nie przyniesie odpowiednich skutków, jeżeli poszczególni zawodnicy nie będą potrafili współpracować z kolegami oraz realizować konkretnych wytycznych.

Być może ważniejsze niż kwestie sportowe są w przypadku trenera zadania psychologiczne. W opracowaniu taktyki oraz doborze treningów wyręczyć mogą go asystenci, ale to od niego zależy nastawienie zespołu jako całości. W zależności od cech osobowości trener piłki nożnej może być mistrzem motywacji, srogim nauczycielem, ciepłym opiekunem czy porywającym do wspólnej walki u swego boku kumplem. Jedno jest jednak pewne – nawet najlepsi gracze i najlepsza taktyka nie pomogą, kiedy zespół nie wykazuje wiary w zwycięstwo i głodu gry. To zapewnić może zaś wyłącznie szkoleniowiec.

Ile zarabia trener piłki nożnej? Najlepsi dorównują boiskowym gwiazdorom

Zarobki trenerów, podobnie zresztą jak piłkarzy, nie są jednolite. Chociaż zazwyczaj szkoleniowcy nie mogą liczyć na tak duże pieniądze, jak trafiają do prowadzonych przez nich zawodników, zdarzają się wyjątki. O najlepszych szkoleniowców, szczególnie tych mogących pochwalić się sukcesami, praktycznie co sezon toczone są wielkie batalie pomiędzy klubami. Dotyczy to szczególnie wyposzczonych klubów, które nastawione są na natychmiastowy sukces. Jacy specjaliści na trenerskiej karuzeli zarabiają dziś najwięcej?

Najlepiej opłacanym trenerem w 2020 roku jest Diego Simeone z Atletico Madryt. Hiszpański klub wydaje na pensję szkoleniowca ponad 43 miliony euro rocznie, a jego nazwisko kojarzone jest z Atletico od wielu lat. Nawet brak zwycięstw na krajowym podwórku (zdominowanym przez gigantów takich jak FC Barcelona i Real Madryt) nie jest w stanie sprawić, żeby pracodawcy zaczęli mniej cenić Argentyńczyka. Drugie i trzecie miejsce na liście najlepiej zarabiających trenerów zajmują Pep Guardiola (ponad 23 miliony euro) oraz Jurgen Klopp (ponad 17 milionów euro). Ze względu na specyfikę brytyjskiego futbolu należałoby uznawać ich jednak za menedżerów.

Jak wygląda to po zejściu na ziemię, w rodzimych warunkach? Trenerzy czołowych drużyn polskiej Ekstraklasy liczyć mogą na zarobki sięgające 35-40 tysięcy zł. W przypadku niższych klas rozgrywkowych widełki płacowe rozciągają się od 5 do 15 tys. zł. Wiele osób zainteresować mogą też zarobki instruktora piłkarskiego w okręgówce czy w drużynach juniorskich. Na takim szczeblu praca trenera jest często dorywcza, wiążąc się z wypłatą rzędu 1-2 tys. zł. 

Jak zostać trenerem piłkarskim? To długa, ale fascynująca droga

Z zawodem trenera piłkarskiego kojarzeni są przede wszystkim ludzie związani w młodzieńczych latach z futbolem, będący piłkarzami i mający w klubach pewne umocowanie. Faktycznie, związek z danym zespołem czy rozpoznawalność w środowisku pomagają w otrzymaniu prestiżowej pracy na stanowisku trenera. Nawet dla klubowych legend stanięcie za sterami zespołu wiąże się jednak ze zdobywaniem odpowiednich licencji oraz wieloma szkoleniami. Jak zostać trenerem piłkarskim?

Mimo iż od kilku lat jest to wolny zawód i nie potrzeba do niego wyższego wykształcenia, w wielu rozgrywkach odpowiednie licencje potrzebne są do nawet do bycia trenerem juniorów. Lokalne komórki Polskiego Związku Piłki Nożnej organizują kursy i szkolenia trenerskie. Dzięki nim trenować można młodych piłkarzy i piłkarki, a po odbyciu odpowiednich stażów i zdaniu egzaminów zostać trenerem w najniższych klasach rozgrywkowych. 

Wybór takiej kariery wiąże się z potrzebą nieustannego rozwoju. Wspinanie się po kolejnych szczeblach kończy kurs UEFA PRO. Licencja zdobyta dzięki jego ukończeniu pozwala na prowadzenie zespołu w rozgrywkach Ligi Mistrzów czy rodzimej Ekstraklasy. Dotarcie do takiego poziomu zająć może jednak długie lata, dlatego wielu zawodników chcących zostać trenerem piłkarskim rozpoczyna kształcenie w tym kierunku jeszcze podczas zawodowej kariery.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!