Tokio 2020: Siatkówka na igrzyskach olimpijskich

Kamil Błaszczyk

15 lipca 2021

Tokio 2020: Siatkówka

Turniej siatkówki na igrzyskach olimpijskich w Tokio rozpocznie się już dzień po ceremonii otwarcia. Z zaciekawieniem będziemy śledzić, jak poradzi sobie reprezentacja Polski.

Siatkówka na igrzyskach olimpijskich – zasady i historia

Siatkówka halowa jako dyscyplina olimpijska zadebiutowała podczas igrzysk olimpijskich w 1964 roku, a w tym roku będziemy świadkami piętnastego turnieju w tej dyscyplinie sportu na igrzyskach olimpijskich. W 1964 roku do rywalizacji przystąpiło 10 zespołów męskich i 6 drużyn żeńskich. Pierwszymi mistrzami olimpijskimi zostały reprezentacje Związku Radzieckiego (mężczyźni) i Japonii (kobiety).

Obecnie na igrzyskach Tokio 2020 zobaczymy zawody męskie i żeńskie w takiej samej formie. Najpierw odbędzie się faza grupowa, w której zobaczymy 2 grupy po 6 zespołów w każdej. 4 z nich zapewnią sobie awans do ćwierćfinałów, gdzie będą grały na krzyż – pierwszy zespół z grupy A z czwartym zespołem z grupy B, drugi zespół z grupy A z trzecim zespołem z grupy B i na odwrót.

Tokio 2020: Terminarz turnieju siatkarzy

Będziemy mieli swoich reprezentantów w męskim turnieju siatkówki halowej i to ze sporymi szansami na medal, być może nawet na złoty. Faworytami do ostatecznego triumfu w turnieju są jednak Brazylijczycy, którzy będą bronili tytułu zdobytego przed pięcioma laty. Poza nimi na pewno będą liczyć się Francuzi, Rosjanie i Amerykanie. Outsiderami na tym turnieju wydaje się być Wenezuela i Tunezja.

Podział na grupy turnieju siatkarzy IO Tokio 2020:

grupa A: Japonia, Polska, Włochy, Kanada, Iran, Wenezuela.
grupa B: Brazylia, USA, Rosja, Argentyna, Francja, Tunezja

Mecze reprezentacji Polski w fazie grupowej:

sobota 24 lipca: Polska – Iran (godz. 12:40)
poniedziałek 26 lipca: Polska – Włochy (7:20)
środa 28 lipca: Polska – Wenezuela (9:25)
piątek 30 lipca: Polska – Japonia (7:20)
niedziela 1 sierpnia: Polska – Kanada (2:00) 

Tokio 2020: Terminarz turnieju siatkarek

Poza męskim turniejem siatkarskim na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 zostanie rozegrany także turniej kobiet. Tytułu mistrzyń olimpijskich będą bronić Chinki, które będą faworytkami na tegorocznych igrzyskach olimpijskich. Poza nimi groźne na pewno będą Brazylijki, Amerykanki i Turczynki. Outsiderami w turnieju siatkówki kobiet będą reprezentacje Kenii i Argentyny. Niestety, na igrzyskach olimpijskich nie zobaczymy Polek.

Podział na grupy turnieju siatkarek IO Tokio 2020:

grupa A: Japonia, Serbia, Brazylia, Korea Południowa, Dominikana, Kenia.
grupa B: Chiny, USA, Rosja, Włochy, Argentyna, Turcja.

Zachęcam do zapoznania się z kadrą Polski na IO Tokio 2020.

Autor tekstu

Kamil Błaszczyk

Redaktor naczelny portalu Sport Betfan. Ze sportem ma dużo wspólnego od lat młodzieńczych, a w szczególności z piłką nożną oraz tenisem. Sercem najbardziej związany z Ekstraklasą oraz Premier League. Prywatnie magister zarządzania. W wolnym czasie, poza światem sportu, pasjonat podróży, kina oraz analizy bukmacherskiej.

Najnowsze wpisy