Pobierz aplikację betfan na telefon
Tokio 2020: Ile zarobili Polscy sportowcy? Nagrody finansowe

Nasi sportowcy zdobyli podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 łącznie 14 medali. Otrzymają za to nagrody, emerytury oraz stypendia. Sprawdźcie ile zarobili medaliści i zawodnicy z miejsc 4-8.

Tokio 2020: Nagrody pieniężne jednorazowe za zdobyte medale olimpijskie

Pierwszym benefitem dla naszych medalistów są jednorazowe premie gotówkowe, których wysokość została ustalona już przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Premie za zdobyte medale olimpijskie w sportach indywidualnych wyniosły 120 tysięcy zł za złoto, 80 tysięcy zł za srebro i 50 tysięcy zł za brąz. W sportach drużynowych premię wynosiły 90 tysięcy zł za złoto, 60 tysięcy zł za srebro i 37,5 tysięcy zł za brąz. Jeżeli któryś ze sportowców zdobył więcej niż jeden medal to nagrody się sumują, dlatego najwięcej zarobiły Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Karolina Naja i Anna Puławska.

Nagrody pieniężne za zdobyte medale dla naszych sportowców:

Złoty medal indywidualnie – 120 tysięcy złotych:
Anita Włodarczyk, Wojciech Nowicki, Dawid Tomala

Złoty medal drużynowo – 90 tysięcy złotych:
Karol Zalewski, Dariusz Kowaluk, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Małogrzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan

Srebrny medal indywidualnie – 80 tysięcy złotych:
Maria Andrejczyk

Srebrny medal drużynowo – 60 tysięcy złotych:
Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Kołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska, Karolina Naja, Anna Puławska, Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann, Jolanta Ogar-Hill, Agnieszka Skrzypulec

Brązowy medal indywidualnie – 50 tysięcy złotych:
Malwina Kopron, Paweł Fajdek, Patryk Dobek, Tadeusz Michalik

Brązowy medal drużynowo – 37,5 tysiąca złotych:
Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska.

Tokio 2020: Stypendium olimpijskie

Stypendium olimpijskie jest nagrodą przyznawaną nie tylko dla medalistów igrzysk olimpijskich. Tę nagrodę otrzymają również zawodnicy z miejsc 4-8. Stypendium dla medalistów jest przyznawane na 24 miesiące i wynosi odpowiednio:

Złoty medal – 9430 złotych na miesiąc
Srebrny medal – 8510 złotych na miesiąc
Brązowy medal – 7705 złotych na miesiąc

Dla zawodników z miejsc 4-8 okres przyznawania stypendium jest skrócony do 18 miesięcy i wynosi odpowiednio:

Czwarte miejsce – 5290 złotych na miesiąc
Piąte miejsce – 4830 złotych na miesiąc
Szóste miejsce – 4370 złotych na miesiąc
Siódme miejsce – 3910 złotych na miesiąc
Ósme miejsce – 3450 złotych na miesiąc

Tokio 2020: Emerytura olimpijska

Wszyscy nasi reprezentanci, którzy zdobyli medal na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 otrzymają również emeryturę olimpijską. Żeby zacząć ją otrzymywać, sportowcy muszą zakończyć karierę, mieć ponad 40 lat, nie mieć wyroków za umyślne przestępstwo bądź umyślne przestępstwo skarbowe, a także nie mieć w swojej karierze więcej niż jednego zawieszenia za doping. Po spełnieniu tych warunków każdy sportowiec dostanie obecnie 2844,74 złotego na miesiąc. Jest to wartość netto i dotyczy wszystkich medalistów, niezależnie od tego, jaki kolor krążka zdobyli. Emerytura nie mnoży się w zależności od liczby zdobytych medali.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!