Pobierz aplikację betfan na telefon
Tenis – zasady gry

Tenis jest jednym z najbardziej popularnych sportów na świecie. Zastanawiało cię, jakie są zasady gry, na czym polega tie-break czy może kiedy zawodnik przegrywa punkt ? W tym artykule przyjrzyjmy się, jak wyglądają szczegółowe zasady gry w tenisa ziemnego.

ZASADY GRY W TENISA

W kilku punktach postaram się omówić zasady gry w tenisa, obowiązujące obecnie na całym świecie we wszystkich profesjonalnych i półprofesjonalnych rozgrywkach.

Zacznijmy najpierw od samego kortu tenisowego. Kort do gry w tenisa ziemnego ma kształt prostokąta o wymiarach 23,77 m długości na 8,23 m (gra pojedyncza) lub 10,97 m (deble i mikst) szerokości.

Jak łatwo obliczyć kort do gry deblowej jest szerszy o 2,74 m od kortu do gry singlowej. Linie według przepisów powinny mieć szerokość co najmniej 2,5 cm i nie większą niż 5 cm (z wyjątkiem linii głównych, które mogą mieć szerokość do 10 cm), a malowane są najczęściej wapnem na kortach ziemnych lub farbą na betonie i w hali.

Piłka tenisowa – powinna być wykonana z gumowej powłoki oraz pozostać możliwie najlżejsza.

Z zewnątrz pokryta jest filcem, który powinien być również wysokiej jakości. Piłka powinna również posiadać odpowiednie rozmiary, czyli od 6,35 cm do 6,68 cm oraz waga nie powinna przekraczać 59,4 grama.

TENIS ZASADY – PUNKTACJA

Przede wszystkim tenis jest specyficzną dyscypliną sportu, w której można wygrać mecz, zdobywając łącznie mniej punktów w spotkaniu. Mecz jest podzielony na sety i gemy. Żeby wygrać seta trzeba zdobyć łącznie 6 gemów. Jeżeli w danym secie mamy remis po 5 w gemach, wtedy zostają rozgrywane 2 kolejne, żeby wyłonić zwycięzcę.

Jeżeli nadal jest remis, po 6 to wtedy o rozstrzygnięciu w secie decyduje tie-break. Tie-break jest rozgrywany do 7 wygranych punktów przy przynajmniej dwóch punktach przewagi. Podczas gry w tenisa ziemnego zawodnik przegrywa punkt np. poprzez uderzenie piłki w siatkę lub poza linią końcową kortu. Jeśli piłka trafia w pole gry rywala, wtedy zawodnik wygrywa wymianę tenisową.

Gem tenisowy również jest rozgrywany zupełnie na innych zasadach, Wynik zaczyna się od zera, a trzy następne punkty to kolejno: 15, 30, 40. Przy 40 punktach dla danego zawodnika następuje piłka gemowa. Jeśli ją wygra, to gem jest zapisywany na jego korzyść. Przy remisie 40:40 następuje walka na przewagi. Wówczas jeżeli któryś z zawodników wygra dwie piłki z rzędu, wygrywa gema.

TENIS – TIE BREAK

Tak jak wspominałem wcześniej, jeżeli w secie mamy wynik 6:6 w gemach, to o jego rozstrzygnięciu decyduje tie-break rozgrywany do 7 wygranych punktów przy przynajmniej dwóch punktach przewagi.

W meczu tenisowym przy szczególnych okolicznościach może również wystąpić super tie-break, który jest rozgrywany na podobnych zasadach, tylko do 10 wygranych punktów.

Z super tie-breakiem w zawodowym tenisie najczęściej mamy do czynienia podczas meczów wielkoszlemowych oraz w meczach deblowych. Jeżeli w decydującym secie gry pojedynczej na turnieju wielkoszlemowym mamy wynik 6:6 to wtedy jest rozgrywany super tie-break.

W grze podwójnej super tie-break stosowany jest w większości turniejów rangi ATP przy remisie 1-1 w setach.

CZYM JEST TIE-BREAK?

Tie-break w tenisie rozgrywany jest przy stanie 6:6 w danym secie i jego zadaniem jest wyłonienie zwycięzcy.

Dodatkowy gem różni się tym od pozostałych, że jest liczony systemem 1,2,3… itd. aż do 7. W „zwykłym” gemie punkty liczone są systemem 15, 30, 40 i przez całych czas trwania, serwuje jedna osoba.

Tenisistka lub tenisista, który zdobędzie punkt, mając już 40 na koncie wygrywa.

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której mamy wynik 40:40 gramy na przewagi.

Gema wygrywa ten, kto mając przewagę, zdobywa punkt.

Tie-break różni się nie tylko innym sposobem liczenia punktów, ale także tym, że serwuje się na przemian.

Tie-breaka rozpoczyna osoba, która odbierała serwis w poprzednim gemie, zaczyna od jednego serwisu. Później gra idzie system po dwa serwisy.

KTO WYGRYWA TIE-BREAKA?

Wygrywa ten tenisista lub tenisistka, który jako pierwszy osiągnie 7 punktów, jest jednak jedno „ale”.

Podobnie jak w zwykłym gemie, tak w decydującym trzeba osiągnąć dwupunktową przewagę, więc jeśli mamy wynik 6:6, to wtedy, aby wygrać partię należy zdobyć dwa punkty z rzędu i gem zakończy się wynikiem 8:6.

Gra toczy się do temu momentu, aż ktoś nie uzyska dwóch punktów przewagi.

CO TO JEST KRECZ?

Dochodzimy do tematu, który jest podstawą tego artykułu. Co to jest krecz? Krecz w tenisie oznacza to, że dany zawodnik lub zawodniczka nie jest w stanie kontynuować gry.

Spowodowane jest to najczęściej poważną kontuzją lub dolegliwością, która uniemożliwia dalszą grę. Zdarza się też czasami, że zawodnik po prostu czuje niemoc i decyduje się poddać mecz.

Ma to miejsce bardzo rzadko, ponieważ często za oddanie meczu bez walki organizatorzy stosują kary. Tenisiści i tenisistki więc najczęściej kreczują pod pretekstem kontuzji, ale wcale nie zmagają się z jakimś wielkim bólem. Najprościej. Krecz oznacza w tenisie poddanie meczu bez walki.

JAK ROZLICZANY JEST KRECZ U BUKMACHERÓW?

Z pewnością zastanawialiście się, jak taką sytuację rozliczają zakłady bukmacherskie. Przykładowo postawiliście na zawodnika x i ten wygrywał 6:3, 4:1. Jego rywal postanowił skreczować.

Wy już witaliście się z wygraną, aż tu nagle na kuponie widzicie zakład rozliczony po kursie 1.0. Zastanawialiście się skąd takie rozliczenie kuponu? Już spieszę z odpowiedzią. Bukmacherzy krecz w tenisie uznają jako mecz nieodbyty.

Tak, więc jeśli jeden z zawodników zdecyduje się poddać mecz bez walki, oznacza to, że bukmacher rozliczy to jako mecz, który się nie odbył. Ma to swoje plusy i minusy, ale jest najbardziej dla graczy, którzy postawili swoje pieniądze.

Niezależenie od tego, czy twój typ prowadził, czy przegrywał w meczu, to zakład zostanie rozliczony po kursie 1.0. Dotyczy to jednak przede wszystkim zakładów na zwycięstwo konkretnego tenisisty lub tenisistki.

Jeśli postawiłeś zakład live i do momentu krecza twój typ wszedł lub nie to zostanie rozliczony według tego, co działo się na korcie. Jeśli wytypowałeś na live, że w pierwszym secie będzie over 9.5 gemów, a krecz miał miejsce przy stanie 5:5, wówczas twój kupon zostanie rozliczony jako wygrany.

TENIS – ROZGRYWANIE MECZU

Sam mecz tenisowy jest toczony z krótkimi przerwami. Obowiązują one przy każdej zmianie stron. Zmiana stron z kolei odbywa się zawsze po pierwszym gemie w secie oraz następnie co 2 rozegrane gemy przy nieparzystym.

Przy zmianie stron kortu ten czas przerwy dla zawodników wynosi do 90 sekund, natomiast przerwa między setami trwa 120 sekund. Przerwa pomiędzy poszczególnymi punktami jest bardzo krótko i wynosi tylko 20 sekund. Po tym czasie zawodnik musi wprowadzić piłkę do gry.

Zasady gry mówią jasno, że każdemu zawodnikowi w trakcie spotkania przysługuję jedna przerwa medyczna, która trwa 3 minuty. W secie może zostać zarządzone jedna taka przerwa.

Piłki tenisowe, których używają zawodowcy są zmieniane co 9 gemów, z wyjątkiem pierwszej partii, która jest zamieniana po 7 gemach, ponieważ zawodnicy wykorzystują te piłki również na rozgrzewce.

TENIS – ROZGRYWANIE POJEDYNCZEGO PUNKTU

Zawodnicy podczas gry w tenisa rozpoczynają punkt po przeciwnych stronach kortu. Jeden z nich to serwujący, natomiast drugi to zawodnik odbierający. (returnujący) Wymiana zaczyna się serwisem zza linii końcowej, który musi trafić w karo serwisowe, (prostokąt po przekątnej stronie kortu, pomiędzy linią środkową, serwisową, a korytarzem deblowym), żeby wymiana była kontynuowana.

Trafiony serwis rozpoczyna wymianę, w której zawodnicy naprzemiennie odbijają piłkę nad lub obok siatki na stronę przeciwnika.

Uderzenie zostaje uznane za prawidłowe, jeśli zawodnik przebije piłkę na drugą stronę, zanim odbije się ona dwukrotnie od pola gry, nie dotykając żadnego innego elementu kortu oprócz siatki, a piłka nie okaże się autowa.

Wymiana toczy się do momentu, kiedy jeden z zawodników podczas gry w tenisa popełni błąd.

Zawodnik, przy serwisie, może popełnić jeden błąd. Wtedy wykonuje drugi serwis. Jeżeli drugie podanie również okaże się za długie lub zagrane w siatkę, wtedy serwujący traci już punkt.

Jeśli z kolei piłka podczas serwisu dotknie taśmy siatki, ale wpadnie w karo serwisowe, zostaje wywołana komenda „net”, a podający powtarza serwis. W jednej akcji zawodnik może zaserwować nieograniczoną liczbę netów.

Przykładowa wymiana tenisowa z udziałem najlepszego polskiego tenisisty Huberta Hurkacza:

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!