Stawkowanie modulowane. Na czym to polega?

Redakcja

07 grudnia 2020

piłka nożna

Stawkowanie modulowane to system bukmacherski, który pozwala graczom dobierać bezpieczną wysokość stawek. Dzięki temu zabezpieczamy nasz bankroll, dając sobie jednocześnie szansę na zwrot wyższy niż w przypadku standardowej płaskiej stawki. Na czym dokładnie polega obstawianie przy pomocy stawkowania modulowanego?

Z naszego artykułu na temat stawkowania modulowanego dowiesz się:

Na czym polega system „stawkowanie modulowane”?

Stawkowanie modulowane to jeden z systemów bukmacherskich, który polega na odgórnym ustaleniu maksymalnej stawki, za którą obstawimy dany zakład. Wiąże się to z jedną z najważniejszych zalet grania systemowego. Mając określoną stałą, wynoszącą niewielką część depozytu kwotę, nie stracimy całych przeznaczonych na obstawianie pieniędzy w przypadku długiej serii pechowych typów. Ochrona bankrollu jest zaś podstawą skutecznej gry.

Rozpoczynając stawkowanie modulowane, wybieramy konkretną kwotę, która stanowiła będzie maksymalną wartość naszych zakładów. Podobnie jak w stawkowaniu płaskim, i tutaj sprawdza się zasada 2%. Jeżeli nasz początkowy depozyt na grę wynosi więc 1000 zł, podstawą modułów będzie 20 zł. Następnie maksymalną kwotę dzielimy na 10 równych modułów, zwanych również jednostkami. W przypadku najwyższej możliwej kwoty ustalonej na 20 zł, jednostka równa jest 2 zł.

Następnie w zależności od szans na wygraną danego zakładu obstawiamy większą lub mniejszą ilość modułów. Czym bardziej ryzykowny typ, tym kwota rzucana na stół powinna być mniejsza. Podobnie jak w systemie Kelly staramy się więc w długiej perspektywie czasowej zmaksymalizować dochody przy minimalizowaniu ryzyka. Nie bawimy się jednak przy tym w skomplikowane obliczenia matematyczne. Nadal musimy jednak poprawnie ocenić szansę na zwycięstwo.

Jak powinniśmy dobierać jednostki pod dany kurs?

Nie da się określić, jakie konkretne kursy uprawniają nas do zagrania za maksymalną liczbę jednostek, a przy jakich powinniśmy się wystrzegać obstawiania więcej niż 1-2 modułów. Bukmacherzy wykorzystują do ustalania kursów algorytmy, które biorą pod uwagę nie tylko prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. Istotne są dla nich również dokonane już zakłady oraz obstawione kwoty. W ten sposób bukmacherzy mogą mieć pewność, że nawet seria błędów oddsmakera nie zakończy się stratami finansowymi. Kurs proponowany graczom nie zawsze odzwierciedla zatem w stu procentach szacunkowe szanse. Skuteczne stawkowanie modulowane wymaga zatem także doświadczenia i samodzielnej oceny ryzyka.

Na ogół przyjmuje się jednak, że maksymalną liczbę modułów obstawia się wyłącznie w meczach z kursem poniżej 1,5. Idąc w drugą stronę, nie powinniśmy raczej rzucać na szalę więcej niż 1 jednostki przy kuponach z kursami wyższymi niż 5,0. Dobrym pomysłem jest ustawianie progów w zależności od tego, jak trafnie jesteśmy w stanie obliczyć ryzyko. Częste przegrane nie będą w ten sposób wpływały na nasz yield na tyle niekorzystnie, aby ich wysoka ilość zjadła cały nasz depozyt.

Jakie są zalety stawkowania modulowanego?

Stawkowanie modulowane ma jedną podstawową zaletę, którą podkreślamy od samego początku artykułu. Jest to chronienie bankrolla, kwestia niezwykle istotna w przypadku graczy, którzy chcą zająć się bukmacherką na poważnie. Grając często i na wyższe stawki, łatwo stracić zimną krew i po serii przegranych chcieć się odkuć. Posiadanie ograniczeń narzucanych przez system taki jak ten pozwala ograniczyć straty.

Do zalet stawkowania modulowanego należy też prostota. Spokojnie mogą grać w ten sposób początkujący gracze. Nawet jeżeli nie są mistrzami w ocenianiu kursów i potencjalnego ryzyka, wysokie progi zwiększania liczby modułów sprawią, że na braku doświadczenia nie stracą dużych pieniędzy. Przy stosunkowo niewielkim koszcie da się w ten sposób korygować przyszłe typy i sprawdzać, czy przewidywania mają wiele wspólnego z rzeczywistością. A z upływającym czasem oraz polepszaniem umiejętności zawsze można zwiększać stawki.

4-4-2. Co doprowadziło do zmierzchu najpopularniejszej formacji?

Jak każdy system bukmacherski, i ten nie jest pozbawiony wad

Podstawową wadą stawkowania modulowanego jest fakt, że nawet przy wysokiej skuteczności zyski rosną stosunkowo wolno. Systemy oparte na progresji takie jak martingale są znacznie mniej bezpieczne, jednak pozwalają zgarniać imponujące sumy. Grając stawkami płaskimi czy modulowanymi raczej nie zachwycimy znajomych typerów ogromnymi zyskami z pojedynczych kuponów.

Aby zarobić pieniądze, typer musi być w tym przypadku skuteczny i zwiększać z czasem swoje umiejętności analityczne. Nie obędzie się bez żmudnego wyszukiwania value betów, czego nauczenie się zająć może długie miesiące. Nie jest to więc system dla niecierpliwych. Jeśli jednak graczowi zależy na systematycznej nauce, właśnie stawkowanie modulowane pozwoli mu uczyć się na własnych błędach bez powiększania dziury w budżecie.

Autor tekstu

Najnowsze wpisy