Pobierz aplikację betfan na telefon
Wojna na Ukrainie. Jak świat sportu sankcjonuje Rosję?

Ostatnie wydarzenia wstrząsnęły całym światem. Atak Rosji na Ukrainę spotkał się z potępieniem bardzo wielu osób. W cywilizowanym świecie nie ma miejsca na tak niecywilizowane zachowanie jak wojna i dlatego Rosjanie spotykają się z różnymi sankcjami. Jak na wydarzenia sprzed ostatnich dni zareagował świat sportu? 

>> POBIERZ APLIKACJĘ SPORT BETFAN NA SWÓJ TELEFON I POSIADAJ WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE SPORTOWE INFORMACJE TYPERSKIE W ZASIĘGU RĘKI <<

Piłka nożna

Stanowisko UEFA – finał Ligi Mistrzów przeniesiony do Francji

Skutki rozpoczęcia wojny odczuje nie tylko władza rosyjska, ale także każdy obywatel tego kraju. W tym sezonie finał Ligi Mistrzów miał odbyć się w Petersburgu. Odebrano jednak temu miastu prawo do bycia gospodarzem tak wielkiego wydarzenia. Finał Ligi Mistrzów odbędzie się w podparyskim Stade de France. Ponadto wszystkie rozgrywki organizowane przez UEFA, w których udział będą brać kluby rosyjskie i ukraińskie będą odbywać się na neutralnym terenie. Nie dotyczy to barażowego meczu z Rosją, ponieważ za kwalifikacje do mundialu odpowiada FIFA.

Baraże do mistrzostw świata

24 lutego federacje piłkarskie Polski, Szwecji i Czech wydały wspólne oświadczenie. Wyraziły one dezaprobatę do rozegrania barażowych meczów do mistrzostw świata w Katarze na terenie Federacji Rosyjskiej.

Sytuacja jest jednak rozwojowa i dlatego 26 lutego prezes PZPN – Cezary Kulesza przedstawił jasne stanowisko. W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, Polska nie zamierza rozegrać barażowego meczu z podopiecznymi Karpina. Solidarnie z nami, podobne stanowisko przedstawiła Szwecja. Czesi na dzień dzisiejszy nie zbojkotowali jeszcze ewentualnego meczu z Rosją. Nasi południowi sąsiedzi wydali jednak oświadczenie, z którego możemy wyczytać, że prawdopodobnie przyjmą solidarnie stanowisko Polski i Szwecji, ale nie mogą tego zrobić bez podjęcia kroków proceduralnych.

Aktualizacja: w niedzielę rano Czesi ogłosili, że także zbojkotują ewentualny mecz z Rosją.

FIFA – lepiej późno niż wcale

Świat sportu nakłada na Rosję sankcję, ale nie wszyscy są solidarni. Na żadne radykalne kroki nie zdecydowała się jeszcze FIFA. Organizacja ogłosiła, że Zimbabwe i Kenia zostają ze skutkiem natychmiastowym wykluczone z rozgrywek międzynarodowych. Powodem tego są „ingerencje rządu w sprawy futbolu w tych krajach”. Jednak względem skandalicznych działań Rosji, FIFA wyraziła jak na razie tylko zaniepokojenie.

Aktualizacja: FIFA i UEFA w poniedziałkowy wieczór ogłosiły, że rosyjska reprezentacja oraz kluby zostały zawieszone od udziału we wszystkich rozgrywkach.

Rosyjscy sponsorzy w piłce nożnej

Piłkę nożną sponsoruje kilku rosyjskich gigantów. Wiele klubów zdecydowało się zakończyć z nimi współpracę, nawet jeśli wiąże się to z kłopotami finansowymi. Wśród najpopularniejszych klubów, które podjęły się takich działań możemy wyróżnić Schalke oraz Manchester United. Z koszulek niemieckiego klubu zostało usunięte logo Gazpromu. Czerwone Diabły zerwały umowę z rosyjską spółką lotniczą Aeroflot, która była także ich przewoźnikiem.

Formuła 1

GP Rosji odwołane

W czwartek wieczorem Formuła 1, FIA oraz zespoły dyskutowały o ostatnich wydarzeniach. Wszyscy wspólnie ustalili, że GP Rosji zostanie odwołane. Rywalizacja na Sochi Autodrom była zaplanowana na 23 – 25 września.

Haas zmienił barwy, co z Mazepinem?

Haas postanowił nieco zmodernizować swój bolid. Usunął z niego logo Uralkali, a także rosyjskie barwy. Według mediów jedną nogą poza Formułą 1 jest także Nikita Mazepin – rosyjski kierowca. Nie jest tajemnicą, że w F1 ścigał się głównie dzięki sponsorom. Swoją postawą na torze irytował wielu kierowców i umiejętnościami nie jest w stanie zapewnić sobie fotela. Według wielu ekspertów, na jego miejsce ma trafić Pietro Fittipaldi.

Siatkówka

Kompromitacja FIVB

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej początkowo nie chciała odebrać prawa Rosji do organizacji mistrzostw świata. Uznał, że sport powinien zostać oddzielony od polityki. 27 lutego FIVB podał informację, że dwie rundy Ligi Narodów, które miały odbyć się w Rosji, zostaną przeniesione ze skutkiem natychmiastowym. W sprawie mistrzostw świata organizacja jeszcze nie zmieniła swojej decyzji.

Judo

Putin nie jest już honorowym członkiem

Atak na Rosji na Ukrainę spotkał się także z reakcją Międzynarodowej Federacji Judo (IjF). Putin znany jest z zamiłowania do tego sportu. Przywódcy Rosji zawieszono status honorowego prezydenta i ambasadora IjF. 69-letni prezydent Rosji ma czarny pas w tej dyscyplinie.

Sporty zimowe

Reakcja FIS

FIS odwołuje wszystkie imprezy zimowe, które pod egidą tej organizacji miały odbyć się w Rosji. Nie odbędą się więc między innymi konkursy Pucharu Świata w Skokach Narciarskich w Jarosławiu i Moskwie, konkurs Puchar Świata w Skicrossach w Słonecznej Dolinie, a także konkurs Pucharu Świata w Biegach Przełajowych w Tiumeniu.

Biathlon

Międzynarodowa Unia Biathlonu zakazała startu pod flagami państwowymi zawodnikom z Białorusi i Rosji. Jeżeli chcą brać udział w tej dyscyplinie, to muszą być w zawodach neutralni.

Hokej

Kolejne mistrzostwa świata odwołane?

Rosja miała być gospodarzem mistrzostw świata w hokeju zarówno dla seniorów jak i juniorów. Jutro (28 lutego) ma zebrać się zarząd Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie, który będzie dyskutować o konsekwencjach rosyjskiej inwazji Rosji na Ukrainę. Nieoficjalnie mówi się, że poparcie odebrania organizacji tych imprez jest ogromne i prawdopodobnie taką decyzję wyda Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!