Skoki narciarskie – podsumowanie sezonu 2022/2023

W minioną niedzielę zakończył się sezon 2022/2023 w skokach narciarskich. Niestety żaden Polak nie był na podium w klasyfikacji generalnej, choć gdyby nie przedwczesne zakończenie kampanii przez Dawida, to Polak pewnie byłby co najmniej na trzeciej lokacie. Największym sukcesem naszych skoczków jest złoty medal mistrzostw świata. Zdobył go Piotr Żyła na skoczni normalnej. Zapoznaj się z podsumowanie sezonu skoków narciarskich.

Skoki narciarskie – podsumowanie sezonu 2022/2023: Puchar Świata

Klasyfikacja generalna

Podsumowanie sezonu rozpoczniemy od przyjrzenia się klasyfikacji generalnej. Pierwsze konkursy były dla naszych skoczków udane, a szczególnie dla Dawida Kubackiego. Polak przez pierwsze tygodnie nosił żółty plastron lidera Pucharu Świata, ale odebrał mu go Halvor Egner Granerud, który w tym sezonie nie miał sobie równych. Norweg zdobył 2128 punktów, a więc miał przewagę aż 338 oczek nad drugim Stefanem Kraftem. Podium klasyfikacji Pucharu Świata zamknął Anze Lanisek. Dawid Kubacki z powodów osobistych musiał wcześniej zakończyć sezon, dlatego został wyprzedzony przez Słoweńca. Szósty był Piotr Żyła, a Kamil Stoch uplasował się na 14. pozycji, co jest niezłym wynikiem biorąc pod uwagę jego problemy w środku sezonu i absencje na kilku skoczniach.

TOP 10 klasyfikacji generalnej i miejsca Polaków:

1. Halvor Egner Granerud (Norwegia) – 2128 pkt
2. Stefan Kraft (Austria) – 1790 (-338 pkt)
3. Anze Lanisek (Słowenia) – 1679 (-449 pkt)
4. Dawid Kubacki (Polska) – 1592 (-536 pkt)
5. Ryoyu Kobayashi (Japonia) – 1065 (-1063 pkt)
6. Piotr Żyła (Polska) – 984 (-1144 pkt)
7. Andreas Wellinger (Niemcy) – 902 (-1226 pkt)
8. Timi Zajc (Słowenia) – 853 (-1275 pkt)
9. Daniel Tschofenig (Austria) – 851 (-1277 pkt)
10. Manuel Fettner (Austria) – 755 (-1373 pkt)

Puchar Narodów

Puchar Narodów pewnie wygrała Austria, która miała aż trzech skoczków w TOP 10 klasyfikacji generalnej. Druga była Norwegia, a trzecia Słowenia. Polacy zajęli niestety dopiero czwarte miejsce z dużą stratą do podium. Przez większość sezonu brakowało nam czwartego solidnego zawodnika, co szczególnie dawało się we znaki podczas konkursów drużynowych.

Loty narciarskie

Małą kryształową kulę zdobył Stefan Kraft. Austriak poradził sobie bardzo dobrze w dwóch ostatnich konkursach w Planicy i rzutem na taśmę odebrał tytuł Granerudowi. Trzeci był Anze Lanisek, a najlepszy z Polaków – Piotr Żyła, uplasował się na siódmej pozycji.

Skoki narciarskie – podsumowanie sezonu 2022/2023: Turniej Czterech Skoczni

Turniej Czterech Skoczni został zdominowany przez Halvora Egnera Graneruda. To właśnie podczas tych zmagań forma Norwega eksplodowała na tyle, że był on w innej lidze. Granerud wygrał trzy z czterech konkursów, ustępując w jednym Dawidowi. Norweg uzyskał najwyższą notę w historii TCS, a nad Kubackim miał przewagę aż 33 punktów.

TOP 10 Turnieju Czterech Skoczni i miejsca Polaków:

1. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 1191,2 pkt
2. Dawid Kubacki (Polska) 1158,2 (-33,0)
3. Anze Lanisek (Słowenia) 1129,0 (-62,2)
4. Piotr Żyła (Polska) 1090,0 (-101,2)
5. Kamil Stoch (Polska) 1087,9 (-103,3)

6. Stefan Kraft (Austria) 1077,5 (-113,7)
7. Michael Hayboeck (Austria) 1068,6 (-122,6)
8. Daniel Tschofenig (Austria) 1061,1 (-130,1)
9. Jan Hoerl (Austria) 1056,3 (-134,9)
10. Manuel Fettner (Austria) 1050,9 (-140,3)

22. Paweł Wąsek (Polska) 820,7 (-370,5)
42. Stefan Hula (Polska) 380,4 (-810,8)
46. Jan Habdas (Polska) 294,7 (-896,5)

Skoki narciarskie – podsumowanie sezonu 2022/2023: mistrzostwa świata

Na mistrzostwa świata Polacy jechali w nie najlepszych humorach. Żaden z naszych najlepszych skoczków nie był w tak wysokiej dyspozycji, aby walczyć o złoto, a przynajmniej tak mogło się zdawać. Udało się jednak przywieźć złoty medal z normalnej skoczni. Tytuł mistrza świata obronił Piotr Żyła. Po pierwszej serii wydawało się, że Polak nie będzie miał szans na podium, ponieważ znajdował się na 13. pozycji, ale po fantastycznym skoku podczas drugiej próby, zagwarantował sobie mistrzostwo świata.

Skoki narciarskie – podsumowanie sezonu 2022/2023: Raw Air

Raw Air rozpoczęło się dla Polaków bardzo dobrze. Pierwszym liderem cyklu był Dawid Kubacki, który wygrał kwalifikacje do pierwszego konkursu. Niestety nie cieszył się zbyt długo z prowadzenia, a na dodatek w trakcie trwania norweskiego maratonu musiał pożegnać się ze zmaganiami z powodów osobistych. Walka o zwycięstwo toczyła się jedynie między Granerudem, a Stefanem Kraftem i najlepszy okazał się Norweg. Wygrał nieco ponad 18 punktów. Najlepszym z Polaków okazał się Kamil Stoch. Wielokrotny mistrz olimpijski skakał bardzo solidnie, co dało mu na koniec ósme miejsce w klasyfikacji Raw Air.