Otwórz konto
menu
STRONA STWORZONA PRZEZ BETFAN. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Sędzia piłkarski. Arbiter to nie tylko sędzia główny!

dodano: 02 Września 2020, autor: Agnieszka Sermak

Sędzia piłkarski. Na wspomnienie o nim automatycznie przychodzi nam na myśl arbiter biegający z gwizdkiem po całej płycie boiska. Osób odpowiedzialnych za zgodny z zasadami przebieg meczu jest jednak znacznie więcej. Jaką rolę pełni sędzia piłkarski? Czy w porównaniu z piłkarzami zarabia za swoją pracę zbyt mało? W jaki sposób zostaje się arbitrem? Zapraszamy do przeglądu!

W artykule na temat sędziego piłkarskiego dowiesz się:

Sędzia główny jest jednym z kilku arbitrów

Ilu arbitrów sędziuje jednocześnie spotkanie? Chociaż zwracamy uwagę przede wszystkim na sędziego głównego, którego rola jest największa, w zależności od poziomu rozgrywek osób odpowiedzialnych za pilnowanie zasad może być znacznie więcej. Oczywiście w meczach najniższych klas rozgrywkowych zabraknie miejsca nawet dla sędziów liniowych, ale na Mistrzostwach Świata czy w Lidze Mistrzów obsada sędziowska prezentuje się naprawdę okazale. 

Jakie role na boisku przewidziane są dla arbitrów?

Warto zaznaczyć, że w niektórych większych turniejach organizatorzy wyznaczają jeszcze dwóch dodatkowych sędziów-asystentów, których zadaniem jest śledzenie wyłącznie wydarzeń w polu karnym.

Ile zarabia sędzia piłkarski? W porównaniu do piłkarzy naprawdę mało

Zarobki piłkarzy biegających po boiskach najlepszych lig są dla przeciętnego zjadacza chleba kosmiczne. W czasach, gdy najlepsze kluby kuszą setkami tysięcy euro nawet nastolatków, zarobki sędziów wypadają dość blado. Mimo iż na rodzimych stadionach różnice bywają kilkukrotnie mniejsze, nadal arbitrów i poszczególnych piłkarzy dzielić może spora przepaść. 

Sprawdźmy zatem, ile zarabia sędzia piłkarski za mecz w różnych rozgrywkach.

Jak zostać sędzią piłkarskim? Wymagany jest mocny charakter i żelazne płuca

Mimo iż sędziowie zarabiają zwykle mniej niż piłkarze, dla wielu osób jest to świetna droga do odnalezienia się w świecie futbolu w sytuacji, gdy zawodowa gra w piłkę nie jest z jakichś powodów możliwa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że z byciem sędzią wiąże się olbrzymia odpowiedzialność. Każdy arbiter popełnia błędy, dlatego oprócz umiejętności radzenia sobie z presją ze strony piłkarzy i kibiców ważne jest również wyciąganie wniosków z niepoprawnych decyzji. Ponadto charakteryzować trzeba się ogólnym wysportowaniem oraz wydolnością. Praca arbitra polega nie tylko na obserwowaniu i rozstrzyganiu, ale także na bieganiu po całym obszarze boiska piłkarskiego. Trudno wyobrazić sobie, aby sędzia podejmował optymalne decyzje, nie mogąc złapać oddechu.

Jak zostać sędzią piłkarskim w Polsce? Aby tego dokonać, należy zapisać się na specjalny kurs w lokalnym Wojewódzkim Związku Piłki Nożnej. Do takiego szkolenia przystąpić może każdy, kto skończył 16 lat, ma wykształcenie średnie lub uczy się w szkole ponadgimnazjalnej oraz nie był karany. Po kilku miesiącach kandydat na sędziego może podejść do testów teoretycznych i praktycznych, dzięki którym zostanie arbitrem.

Od tego momentu ścieżka kariery sędziego do gwizdania w najbardziej prestiżowych meczach jest jednak długa i wyboista. Pracę rozpoczyna się w rozgrywkach młodzieżowych, a awanse do wyższych klas rozgrywkowych wymagają nie tylko czasu, ale również ciągłego doskonalenia zawodowego. Dodatkowe szkolenia, wyjazdy na konferencje oraz rozwój umiejętności interpersonalnych są niezbędne, aby sędzia piłkarski miał szansę dostać się na boiska Ekstraklasy lub rozgrywek międzynarodowych.

Agnieszka Sermak Agnieszka Sermak

Na co dzień studentka stawiająca pierwsze kroki w branży prawnej, po godzinach fanka sportu - w szczególności piłki nożnej. Wieloletnia kibicka Wisły Kraków i aktywna działaczka stowarzyszenia Socios. Obsesja na punkcie Ekstraklasy i Premier League!

INNE NEWSY
Sporty Motorowe/

GP Hiszpanii - zapowiedź + typy 09.05

Już w niedzielę odbędzie się Grand Prix Hiszpanii Będzie to już czwarty wyścig w tym sezonie Kwalifikacje wygrał Lewis Hamilton, ale nieznacznie za nim uplasował się Max Verstappen Czy...
Warta Poznań/

2 mecze Ekstraklasy w niedzielę 09.05 - zapowiedź + typy

Do końca rozgrywek na ekstraklasowych boiskach pozostały już tylko 2 kolejki Znamy już TOP 3, natomiast nie wiemy jeszcze, kto spadnie i kto jako czwarty zagra w europejskich pucharach w...