Rzym: Świątek zagra z Keys, Hurkacz i Majchrzak poza turniejem

Trwają turnieje WTA 1000 i ATP Masters 1000 w Rzymie. Polacy radzili sobie w 1. rundzie ze zmiennym szczęściem. Zapraszam na podsumowanie spotkań polskich reprezentantów oraz zapowiedź meczu Igi Świątek w 2. rundzie.

• Krecz Huberta Hurkacza
  • Majchrzak bez szans w starciu z Shapovalovem
  • Iga Świątek zdecydowaną faworytką w 2. rundzie

Hubert Hurkacz – Lorenzo Musetti (4:6, 0:2, krecz)

Hubert nie rozpoczął zbyt dobrze sezonu na kortach ziemnych w tym roku – bilans 24-letniego Polaka to tylko 1 zwycięstwo i 2 porażki. Pierwszy set spotkania z Musettim oglądało się bardzo przyjemnie. Sporo ciekawych wymian, dużo popisowych akcji i całkiem pokaźna liczba winnerów. Niestety, Hurkacz w decydującym gemie pierwszego seta popełnił trzy błędy i dzięki temu młody Włoch wygrał pierwszą partię 6:4. W pewnych momentach można było zauważyć, że Polak nie zawsze dobiegał do wszystkich piłek. Czasem brakowało mu mocy i energii, jednak dość wyrównana pierwsza partia dawała nadzieje kibicom na to, że popularny Hubi jeszcze powalczy. Tak się jednak nie stało. Drugi set zaczął się fatalnie dla Hurkacza. Utracił swój serwis i przy stanie 0:2 i 0:40 zdecydował się poddać mecz i zejść z kortu. Musetti w pomeczowym wywiadzie wyjaśnił, że Polak przekazał mu, iż się źle czuł. Miejmy nadzieję, że to nic poważnego i Hubi szybko powróci na topowy poziom.

Kamil Majchrzak – Denis Shapovalov (1:6, 3:6)

Majchrzak, żeby dostać się do turnieju głównego, musiał najpierw przejść dwuetapowe eliminacje. Kamil poradził sobie w nich świetnie ogrywając Al. Popyrina i Nishiokę. W 1. rundzie Polaka czekało już decydowanie większe wyzywanie. Denis Shapovalov to obecnie 14. rakieta świata i to Kanadyjczyk był zdecydowanym faworytem tego meczu. Polak niczym nie zaskoczył rywala i wygrał zaledwie 4 gemy w całym spotkaniu. Zdecydowanie był to mecz bez historii. Typ na zwycięstwo Kanadyjczyka podawałem w zbiorczym artykule zakładów na cały tydzień – tutaj.

Iga Świątek – Madison Keys (12.05)

Po dwóch niezbyt dobrych informacjach, czas na tą pozytywną. Rozstawiona z numerem 15 Iga Świątek awansowała do 2. rundy turnieju WTA 1000 w Rzymie. Co prawda nie takiego awansu się spodziewaliśmy (Alison Riske skreczowała w 1. secie przy stanie 5:4 dla Polki).

W kolejnym spotkaniu 19-letnia Polka zmierzy się utytułowaną 26-letnią Madison Keys. Amerykanka wygrała w karierze 5 turniejów WTA oraz grała w finale US Open. Keys w 1. rundzie pokonała Sloane Stephens (4:6, 6:2, 7:5). Mecz nie stał na wysokim poziomie. Madison popełniła aż 56 niewymuszonych błędów, jednak to ona ostatecznie awansowała. Myślę, że Amerykanka w obecnej formie nie powinna stanowić większego zagrożenia dla Igi. Polka jest zdecydowaną faworytką tego meczu i trudno się z tym nie zgodzić.

OBSTAW MECZ ŚWIĄTEK – KEYS

Turniej ATP w Rzymie jest zaliczany do kategorii Masters 1000 i jest rozgrywany na kortach ceglanych. Pula nagród w tym roku wynosi 2 082 000 euro.
Turniej WTA w Rzymie jest zaliczany do kategorii WTA 1000 i jest rozgrywany na kortach ceglanych. Pula nagród w tym roku wynosi 1 577 613 euro.