Pobierz aplikację betfan na telefon
Rok do mistrzostw świata 2022. Co wiemy?

Za dokładnie rok rozpoczną się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Inauguracyjny mecz zostanie zagrany 21 listopada 2022 roku. Jest to pierwszy raz, kiedy turniej odbędzie się jesienią, a gospodarzem zmagań będzie Katar. Rywalizacja odbędzie się w pięciu miastach. Sprawdź co już wiemy o nadchodzącym mundialu.

Kto już się zakwalifikował?

Do tej pory na mistrzostwa świata zakwalifikowało się 13 reprezentacji. Pierwszą drużyną jest Katar, która zadebiutuje na tak wielkim turnieju. Znanych jest także większość krajów ze strefy europejskiej.

W mundialu udział wezmą Serbia, Hiszpania, Szwajcaria, Niemcy, Francja, Anglia, Holandia, Belgia, Dania, Chorwacja – wszystkie te reprezentacje wygrały swoje grupy eliminacyjne.

Dla Europy pozostały jeszcze trzy wolne miejsca, a o tym kto je zajmie zadecydują baraże. Zawalczy w nich 12 reprezentacji, a wśród nich między innymi Polska, Portugalia oraz Włochy.

Znani są także dwaj przedstawiciele Ameryki Południowej. Na mundialu zagrają Argentyna oraz Brazylia, zostały więc miejsca dla dwóch reprezentacji.

Pozostało jeszcze 19 miejsc. Trzy są zarezerwowane dla zwycięzców baraży w Europie, dwa dla krajów z Ameryki Południowej, dwa dla zwycięzców baraży interkontynentalnych, cztery dla Azji, pięć dla Afryki i trzy dla Konfederacji Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów.

Na mundialu będziemy więc mogli podziwiać zmagania 32 reprezentacji, które zagrają łącznie 64 mecze.

Jak Katar został gospodarzem mistrzostw świata?

Kraje, które chciały organizować mistrzostwa świata mogły się zgłosić do 2 lutego 2009 roku. Katar został wybrany gospodarzem 2 grudnia 2010 roku. Rywalizował z Australią, Japonią, Koreą Południową oraz Stanami Zjednoczonymi. W 2013 roku France Football podało informację, która wzbudziła wiele kontrowersji. Szejkowie mieli kupić prawa do organizacji mundialu obiecując między innymi zainwestowania w Paris Saint-Germain.

Pierwszy taki mundial w historii

Mistrzostwa świata w Katarze będą pierwszym mundialem, który rozgrywany będzie porą jesienną. Podczas lata piłkarze musieliby się zmagać z temperaturą większą niż 40 stopni, a w okresie listopadowo-grudniowym wyniesie ona mniej niż 30 stopni. Jest to także pierwsza taka impreza piłkarska na Bliskim Wschodzie oraz w kraju islamskim. Będzie to drugi mundial, którego gospodarzem jest kraj z Azji. W 2002 roku odbyły się mistrzostwa świata w Japonii i Korei Południowej.

Będzie to już 22 mundial i jest to 11 razy, kiedy mistrzostwa świata nie są rozgrywane w Europie.

Stadiony na MŚ 2022 – umiejscowienie

Katar jest niewielkim krajem (najmniejszym, który organizował mistrzostwa świata), jego powierzchnia wynosi około 11 500 km², a zatem jest około 27 razy mniejszy niż Polska. Oznacza to, że stadiony są umiejscowione blisko siebie, zatem reprezentacje nie będą musiały pokonywać tak wielkich odległości, jak chociażby podczas Euro 2020, w którym najlepiej spisywały się drużyny, które nie musiały objeżdżać wielu kilometrów. Odległość dzieląca dwa najdalej położone względem siebie stadiony wynosi zaledwie… 70,3 kilometra.

Na mistrzostwa świata dostępnych będzie osiem stadionów, położonych w pięciu miastach. Lusail Stadium jest największym obiektem zbliżającego się mundialu. Na arenie może zmieścić się 80 000 osób. To właśnie tutaj zostanie rozegrany finał.

W Doha – stolicy Kataru umiejscowione są dwa stadiony, a aż trzy obiekty znajdują się w Ar-Rajjan, czyli przedmieściach Dohy. Mecz otwarcia odbędzie się na Al Bayt Stadium.

MŚ Katar 2022: cena biletów

W komunikacie Fifa można znaleźć aktualne ceny biletów na Mistrzostwa Świata. Najtańsza wejściówka na mecz fazy grupowej kosztuje 105 dolarów. Natomiast aż 1100 dolarów ma kosztować najdroższy bilet na finał. Są to ceny wyższe niż w Rosji. Kibice gospodarzy mogą zgarnąć bilety za zdecydowanie niższą cenę. Najtańsze wejściówki zaczynają się bowiem od około 20 dolarów. Taki sam zabieg zastosowano podczas MŚ w RPA i w Brazylii.

MŚ Katar 2022: ile dostanie zwycięzca? Nagrody za mundial

Nagrody finansowe za mundial są niezwykle lukratywne. Za sam udział reprezentacja otrzyma 12 milinów dolarów. W przypadku przejścia kolejnych etapów, bonifikata finansowa staje się coraz większa. Drużyny, które dotrą do ćwierćfinału otrzymają 18 milionów dolarów, czwarta drużyna otrzyma 25 milionów dolarów, a za trzecie miejsce przewiduje się 30 milionów dolarów.

Ile pieniędzy otrzyma zwycięzca MŚ w Katarze?

Najwięcej funduszy przeznaczonych zostało oczywiście na finał. Finaliści mają zapewnione 40 milionów dolarów, ale powalczą o zdecydowanie więcej, ponieważ zwycięzca mundialu zgarnie aż 50 milionów dolarów.

MŚ Katar 2022: transmisja. Gdzie oglądać?

Mistrzostwa Świata w 2022 roku odbędą się w Katarze w dniach od 21 listopada do 18 grudnia. Prawa telewizyjne do transmisji mundialu wykupiła Telewizja Polska.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!