Raw Air: program, historia, zapowiedź (02.03-06.03)

Raw Air to turniej rozgrywany na norweskich skoczniach. Tegoroczne zawody będą nieco krótszych niż w ubiegłych edycjach. Rok temu ze względu na pandemię Raw Air się nie odbył. Na skoczniach nieobecni będą zawodnicy z Rosji. 

>> Pobierz aplikację Sport BETFAN na swój telefon i posiadaj wszystkie najważniejsze sportowe informacje typerskie w zasięgu ręki <<

Program Raw Air 2022: 

Lillehammer

Środa, 02.03:
14:30 – oficjalne treningi 
16:45 – kwalifikacje 

Czwartek, 03.03:
14:45 – seria próbna 
16:00 – konkurs indywidualny 

Oslo 

Piątek, 04.03:
11:30 – oficjalny trening 
16:00 – (nie wlicza się do Raw Air) konkurs drużyn mieszanych

Sobota, 05.03:
15:30 – kwalifikacje 
17:00 – konkurs indywidualny 

Niedziela, 06.03
14:00 – kwalifikacje 
15:45 – konkurs indywidualny 

Raw Air: historia turnieju

Raw Air po raz pierwszy odbył się w 2017 roku. Wtedy zwycięzcą tych zawodów został Stefan Kraft, który wyprzedził Kamila Stocha i Andreasa Wellingera. Kraft okazał się najlepszy po rozegraniu 14 serii, ponieważ Raw Air to taki turniej, w którym nie można popełnić błędu. Do jego końcowej klasyfikacji wliczają się wszystkie ocenianie serie, czyli kwalifikacje i konkursy. W tym roku z powodu Mistrzostw Świata w Lotach, które odbędą się w Vikersund oraz przebudowy skoczni w Trondheim Raw Air został ograniczony jedynie do trzech konkursów, a więc zwycięzcę powinno wyłonić dziewięć ocenianych serii, jeśli pozwoli na to pogoda. Najbardziej utytułowanym skoczkiem w Raw Air jest Kamil Stoch.

Do tej pory rozegrane zostały cztery edycje tych zawodów, a w trzech z nich na podium stał Stoch. Polak triumfował w 2018 i 2020 roku oraz zajął drugie miejsce w 2017. Poza Kamilem triumfowali również wspomniany Stefan Kraft oraz Ryoyu Kobayashi. Obaj też po razie zajmowali drugie miejsce. Raw Air wraca po dwóch latach do kalendarza Pucharu Świata. Edycja w 2020 roku została skrócona zaledwie do sześciu serii, reszta turnieju została odwołana z powodu wybuchu pandemii COVID-19.

Rok temu z powodu pandemii turniej wcale się nie odbył. Skoczkowie jednak wracają do konkursów na norweskich skoczniach. Lillehammer i Oslo to będą też ostatnie przygotowania do Mistrzostw Świata w Lotach, które rozpoczną się 10 marca w Vikersund.

Triumfatorzy Raw Air:
2017: Stefan Kraft
2018: Kamil Stoch
2019: Ryoyu Kobayashi
2020: Kamil Stoch

Raw Air: zapowiedź

Tegoroczny Raw Air odbywa się między dwoma najważniejszymi imprezami sezonu. Po Igrzyskach Olimpijskich, ale przed Mistrzostwami Świata w Lotach. Raw Air to oczywiście też bardzo prestiżowe zawody, które warto wygrać, ponieważ zwycięzca zgranie 35 tys. euro. Ciekawostką jest to, że w zawodach Raw Air wśród pań zwyciężczyni otrzyma czek na kwotę 45 tys. euro, czyli o 10 tysięcy więcej. Spowodowane jest to tym, że zwycięzcę wśród pań wyłoni aż 12 ocenianych serii, a u panów 9. Faworytami tej edycji będą Ryoyu Kobayashi i Karl Geiger, którzy walczą też o Kryształową Kulę. Obecnie Japończyk wyprzeda Niemca o 43 punkty, więc różnica między nimi jest niewielka.

Do grona faworytów na pewno trzeba zaliczyć też Norwegów Mariusa Lindvika i Halvora Egnera Graneruda, którzy są w dobrej formie. Coraz lepiej prezentuje się też Stefan Kraft, który wygrał w sobotę konkurs rozgrywany w Lahti. Na pewno łatwo nie odpuszczą też Słoweńcy czy Markus Eisenbichler. Można też pokładać nadzieję w Polakach, że będą w stanie walczyć o czołowe miejsca, ponieważ w weekend Piotr Żyła stanął na podium, Dawid Kubacki zajął siódme miejsce, a Kamil Stoch zawsze dobrze radził sobie na norweskich obiektach.  

2.50
RAW AIR WYGRA KOBAYASHI
betfan
ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!