Rabona. Spośród licznych piłkarskich tricków, które wykonywane są na boiskach zawodowych lig, szczególną popularnością wśród kibiców cieszy się rabona. Udokumentowana po raz pierwszy pod koniec lat 40. zdobyła sobie w krajach Ameryki Południowej taką estymę, że termin ten przejęty został przez… tancerzy tanga. Jaka jest historia tego tricku? W jakich okolicznościach wykonał ją Wojciech Szczęsny? Zapraszamy do lektury!
Z artykułu na temat rabony dowiesz się:
- Co to jest rabona?
- Skąd wziął się ten trik piłkarski?
- Jak rabonę wykonują gracze tacy jak Lamela czy… Szczęsny
Trik znany również jako krzyżak. Co to jest rabona?
Trick nazywany za granicą raboną znany jest w Polsce również jako krzyżak. Jego wykonanie nie jest specjalnie skomplikowane, stąd też należał do arsenału wielu graczy uznawanych za ikony futbolu. Pierwsza utrwalona na taśmie rabona była dziełem Brazylijczyka Pelego, ale później sztuczkę tę z powodzeniem wykorzystywali tacy zawodnicy jak Diego Maradona, Cristiano Ronaldo, Ronaldinho czy Neymar. Na czym dokładnie polega?
Rabona to kopnięcie piłki nogą w taki sposób, że stopa uderzająca futbolówkę owinięta jest wokół nogi stojącej. Za pomocą tego tricku zawodnik może zarówno strzelić, jak i podać czy dośrodkować. Głównym celem, oczywiście poza widowiskową funkcją rabony, jest zaskoczenie przeciwnika. Skrzydłowi potrafiący precyzyjnie dośrodkowywać tylko jedną nogą kopią niekiedy piłkę właśnie w ten sposób, aby nie musieć wykonywać nadprogramowych ruchów związanych z przełożeniem futbolówki do drugiej nogi.
Trik piłkarski, który trafił do terminologii tanecznej
Podobnie jak w przypadku przewrotki czy wielu innych popularnych zagrań piłkarskich, trudno jest ustalić, kto jako pierwszy zagrał piłkę w ten właśnie sposób. Wiemy za to dokładnie, skąd wzięła się ta nazwa. Pierwsze utrwalone na zdjęciu zagranie raboną, wykonane przez argentyńskiego napastnika Ricardo Infante, zostało podpisane w gazecie słowami “El infante que se hizo la rabona”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “Młodziak, który stał się wagarowiczem”.
Pierwsze nagranie z wykonaniem rabony pochodzi z 1957 roku, a jej wykonawcą stał się wówczas słynny Pele. Na popularność w Europie krzyżak poczekać musiał jednak do lat 70., gdy stał się znakiem firmowym biegającego po włoskich boiskach skrzydłowego Giovanniego Roccotelliego. Rabona była dla niego tak naturalna, że używał jej nie tylko do zaskakujących podań, ale również wykonywania rzutów karnych czy strzałów z dystansu!
Jako ciekawostkę na temat rabony warto dodać, że trick ten znalazł swoje miejsce również w terminologii tanecznej. Z piłki nożnej określenie to trafiło bowiem do tanga, gdzie oznacza podobny ruch taneczny.
Rabona jest markowym znakiem Lameli. Wykonywał ją jednak również… Szczęsny
Dzisiaj zawodnikiem najbardziej utożsamianym z tym trickiem jest Eric Lamela. Gracz występujący w Tottenhamie Hotspur używa go często do finezyjnych dośrodkowań czy zaskakujących podań, jednak szczególną urodą charakteryzowała się jego rabona w meczu Ligi Europejskiej z Asteras w październiku 2014 roku. Nieczęsto oglądamy w końcu gole zdobywane w tak wysublimowany sposób!
Swego czasu bardzo popularny był w Polsce filmik, na którym rabona wykonywana jest przez Wojciecha Szczęsnego, bramkarza Juventusu Turyn oraz narodowej reprezentacji. Chociaż nie był to trick wykorzystany w trakcie meczu, wyszkolenie techniczne gracza przykutego przez większość meczu do bramki robi wrażenie także na treningu.