PŚ w skokach: klasyfikacja generalna przed ostatnim weekendem

Przed nami ostatni weekend PŚ w skokach narciarskich. Podczas zawodów w Planicy poznamy zwycięzcę Kryształowej Kuli za sezon 2021/2022 oraz małej Kryształowej Kuli za loty. Rywalizacja o najcenniejsze trofeum od początku sezonu toczy się między Ryoyu Kobayasahim a Karlem Geigerem. Często zmieniali się na pozycji lidera, ale przed ostatni zawodami na pole position jest Japończyk, który na dwa konkursy przed końcem ma 66 punktów przewagi.

Sezon PŚ wielkimi krokami zbliża się do końca. Tegoroczna edycja nie miała jednego wielkiego dominatora. Trwa ciągła walka o trofeum między Ryoyu Kobayashim i Karlem Geigerem. Niemiec wygrał w tym sezonie tylko cztery konkursy, ale prezentował równą formę. 11 razy stawał na podium (5x 2 miejsce i 2x 3 miejsce). Kobayashi wygrał aż osiem zawodów, ale miał też wiele problemów na początku sezonu. Dyskwalifikacja w Niżnym Tagile i COVID-19 przed zawodami w Wiśle spowodował stratę wielu ważnych punktów. Japończyk podobnie jak Niemiec łącznie w tym sezonie stał na podium 11 razy. Poza ośmioma triumfami trzykrotnie stanął na drugim miejscu.

Faworytem do wygrania Kryształowej Kuli jest Kobayashi. Ma 66 punktów przewagi, a do zdobycia zostało maksymalnie 200 punktów. Jeśli w piątek Japończyk nie popsuje konkursu, to raczej sięgnie po ten tytuł po raz drugi w karierze. Zwłaszcza że będą to loty narciarskie, gdzie ani Ryoyu, ani Geiger nie są w stanie nawiązać walki ze Słoweńcami, Kraftem czy Piotrem Żyłą. Pierwszy konkurs w Oberstdorfie przyniósł 9. Miejsce Geigera i 10. Lokatę Kobayashiego. Natomiast w drugich zawodach Niemiec powtórzył wynik, a Japończyk był 6. Obaj nie mieli szans włączyć się do walki o podium.

Planica to jednak zupełnie inne miejsce, magiczne dla wielu skoczków, a rekordzistą obiektu jest Ryoyu Kobayashi (252 metry). Widać jednak, że dwaj główni bohaterowie Pucharu Świata są już zmęczeni sezonem i brakuje tej formy, która towarzyszyła im jeszcze niedawno. Zawody w Planicy wyzwalają jednak dodatkowe emocji i być może ta walka w końcówce nabierze jeszcze rumieńców. Ryoyu w tym sezonie wygrał Turniej Czterech Skoczni i zdobył indywidualnie złoto Igrzysk Olimpijski na skoczni normalnej oraz srebro na dużej. Niemiec wywalczył brąz na tym większym obiekcie, ale mimo świetnego sezonu nic nie wygrał. Japończyk ma TCS, złoto olimpijskie i jest bardzo blisko Kryształowej Kuli. Geigerowi brakuje kropki nad i, żeby ten sezon zakończyć z jakimś sukcesem, którym byłyby triumfów w Pucharze Świata.

Dodatkowym smaczkiem podczas ostatniego weekendu będzie walka o mała Kryształową Kulę. Grę o to trofeum między sobą stoczy czterech skoczków. Stefan Kraft (160 pkt), Timi Zajc (160 pkt), Ziga Jelar (130 pkt) oraz Piotr Żyła (125 pkt). Piąte miejsce zajmują Kobayashi i Lanisek, ale oni mają tylko 66 punktów na koncie, więc blisko 100 mniej niż obecni liderzy i trudno będzie im odrobić taką stratę w ciągu dwóch konkursów.