Premier League: podsumowanie 16. kolejki

W niedzielę zakończyła się 16. kolejka Premier League. Na szczycie tabeli nie doszło do zmian. Manchester City, Liverpool oraz Chelsea wygrali swoje mecze. Punkty zgubił za to czwarty West Ham. Zapraszam na podsumowanie minionej kolejki ligi angielskiej.

Premier League: Arsenal – Southampton 3:0

Arsenal po bardzo słabym początku sezonu zaczyna wychodzić na prostą. Mecz z Southampton był bardziej wyrównany niż pokazuje wynik, ale Kanonierzy popisywali się zdecydowanie lepszą skutecznością. W 21. minucie otworzyli wynik spotkania. Znakomicie wyszli spod pressingu i przenieśli grę na połowę przeciwnika. Po chwili Saka podał do Lacazette’a, Francuz wpisał się na listę strzelców. W 27. minucie prowadzenie podwyższył Odegaard, który strzelił bramkę w trzecim meczu z rzędu. Norweg wykorzystał podanie Tireneya i głową umieścił piłkę w bramce.

W drugiej połowie Arsenal stwarzał jeszcze więcej okazji, ale często nie potrafił oddać strzału celnego. W 62. minucie Martinelli dośrodkował z rzutu rożnego, a wynik rywalizacji na 3:0 ustalił Gabriel. Cały mecz w barwach Southampton zagrał Jan Bednarek.

Skrót meczu Arsenal – Southampton:

Premier League: Chelsea – Leeds 3:2

W pierwszej połowie przez dłuższy czas brakowało sytuacji bramkowych. W 27. minucie błąd w polu karnym popełnił Marcos Alonso i arbiter podyktował jedenastkę. Na bramkę bardzo pewnie zamienił ją Raphinha i niespodziewanie to Leeds objęło prowadzenie. The Blues zdołali jednak odpowiedzieć jeszcze przed przerwą. Piłkę na połowie przeciwnika odebrał Alonso, który zagrał do Mounta, a młody Anglik nie pomylił się z najbliższej odległości. Hiszpan zreflektował się więc za sprokurowanie rzutu karnego.

W 58. minucie Rudiger znalazł się z piłką w polu karnym przeciwnika i został nieprzepisowo zatrzymany przez Rapinhę. Arbiter nie miał żadnych wątpliwości i wskazał na wapno. Do wykonania jedenastki podszedł Jorginho i Włoch dał prowadzenie Chelsea. W 83. minucie wejście smoka zaliczył jednak Gelhardt. Chwilę po pojawieniu się na boisku strzelił bramkę i mieliśmy wynik 2:2. Nie był to jednak koniec bramek i emocji. W doliczonym czasie gry Mateusz Klich sfaulował Rudigera i ponownie Chelsea miała jedenastkę. Na bramkę zamienił ją po raz kolejny Jorginho, który ustalił końcowy wynik na 3:2. Po tym incydencie „kibice” Leeds zaczęli hejtować Mateusza Klicha na portalach społecznościowych i Polak zdecydował się zawiesić Twittera.

Skrót meczu Chelsea – Leeds:

Premier League: Liverpool – Aston Villa 1:0

W pierwszej połowie zdecydowanie dominował Liverpool. The Reds nie potrafili jednak wykorzystać nadarzających się okazji. Jedną z nich miał Robertson, który oddał dobry strzał głową, ale na posterunku stał Martinez. Argentyńczyka uderzeniem z dystansu pokonać chciał Oxlade-Chamberlain, ale Anglik nieznacznie się pomylił.

W drugiej połowie golkiper Aston Villi również przez długi czas ratował swój zespół. W 53. minucie Robertson dośrodkował z rzutu rożnego, a Van Dijk oddał potężny strzał głową, ale nawet to nie zaskoczyła Martineza. W 65. minucie Mings sfaulował Salaha w polu karnym i arbiter wskazał bez wahania na jedenastkę. Na bramkę zamienił ją Mohamed Salah, który zagwarantował Liverpoolowi kolejny komplet punktów w tym sezonie. Cały mecz w barwach Aston Villi rozegrał Matty Cash.

Premier League: tabela po 16. kolejce

Niewiele zmieniło się w tabeli po 16. kolejce, ponieważ nie doszło do zbyt wielu sensacyjnych wyników. Najlepsza trójka wygrała swoje mecze i zwiększyła przewagę nad West Hamem. Młoty zremisowały bowiem z Burnley, które jest w strefie spadkowej. Ponadto zagrożeni spadkiem do Championship są także Newcastle oraz Norwich.

Premier League: klasyfikacja strzelców po 16. kolejce

Liderem klasyfikacji strzelców wciąż jest Mohamed Salah. Egipcjanin nie ma w tym sezonie sobie równych. Dołożył w miniony weekend jedno trafienie i ma już 14 goli i 9 asyst w Premier League w tej kampanii. Drugi jest Jamie Vardy, który strzelił 9 bramek. Osiem razy golkipera pokonał Diogo Jota, a po siedem bramek mają Cristiano Ronaldo, Emmanuel Dennis, Sadio Mane, Raphinha oraz Bernardo Silva.

Premier League opublikowało także ciekawą statystykę wykreowanych sytuacji. Najwięcej do tej pory wykreował ich Bruno Fernandes, bo aż 45. Tylko jedną mniej stworzył Alexander-Arnold. Na trzecim miejscu jest Salah – 33, później Townsend – 30, a piąty jest Antonio – 29.

Zapoznaj się z zapowiedzią 17. kolejki Premier League.