Polska odpadła z mundialu – podsumowanie występów naszej kadry

W niedzielę zakończyły się dla polskiej kadry Mistrzostwa Świata w Katarze. Choć defensywny styl gry nie podobał się kibicom, podopieczni Czesława Michniewicza spełnili swój cel i wyszli z grupy. W starciu z Francją także spodziewano się murowania bramki, ale Polacy pokazali się z bardzo dobrej strony i mimo porażki 1:3 z Francją, godnie pożegnali się z mundialem. Zapraszam na podsumowanie występów naszej kadry na Mistrzostwach Świata w Katarze.

Polska – Meksyk – podsumowanie występu

Co prawda nie byliśmy faworytami do wyjścia z grupy, ale wielu kibiców miało nadzieję, że uda nam się zagrać w fazie pucharowej. Pierwszy mecz był dla nas bardzo ważny. Graliśmy bowiem z Meksykiem, z którym mieliśmy walczyć o drugie miejsce w grupie. Plan naszej kadry na to spotkanie był bardzo prosty – nie przegrać. Styl gry Polaków był niezwykle defensywny, a w pierwszej połowie nie stworzyliśmy ani jednej dogodnej sytuacji. W drugiej połowie po raz kolejny broniliśmy się głęboko, czekając na jedną doskonałą okazję. Przyszła ona w 58. minucie, kiedy to arbiter wskazał na rzut karny. Do jedenastki podszedł Robert Lewandowski, ale nasz kapitan został zatrzymany przez Ochoę. Pierwszy mecz zakończył się zatem podziałem punktów, a więc spełniliśmy plan minimum.

Polska – Arabia Saudyjska – podsumowanie występu

Polska w drugiej kolejce mierzyła się z Arabią Saudyjską, która sensacyjnie pokonała Argentynę. Musieliśmy wygrać ten mecz, aby mieć realne szanse na awans. Arabia była bowiem najsłabszą drużyną w naszej grupie, przynajmniej na papierze. Ważne było też to, aby strzelić jak najwięcej bramek. Polacy jednak ponownie oddali inicjatywę, a pierwsze minuty były dla nas niezwykle stresujące i mieliśmy spore problemy, o czym świadczą trzy żółte kartki zdobyte w cztery minuty. W 39. minucie Polska wyprowadziła jednak zabójczy atak. Robert Lewandowski nieco wyrzucił się przyjęciem ze światła bramki, ale zagrał do Zielińskiego i prowadziliśmy 1:0. Pod koniec pierwszej połowy Arabia wywalczyła rzut karny, ale jedenastkę obronił bezbłędny na mundialu Wojciech Szczęsny. W drugiej połowie Arabia nie zmieniła stylu gry i co chwila stwarzała zagrożenie pod naszą bramką. W 82. minucie Robert Lewandowski zabrał jednak piłkę jednemu z obrońców i wykorzystał stuprocentową sytuację, ustalając końcowy wynik na 2:1.

Polska – Argentyna – podsumowanie występu

Idealnym wynikiem dla Polski w tym meczu byłby nawet remis, który dałby nam pierwsze miejsce w grupie. Patrząc na to jak graliśmy z Meksykiem i Argentyną można było się jednak spodziewać, że będziemy za wszelką cenę bronić dostępu do bramki. W pierwszej połowie nawet nam to wychodziło, a Wojciech Szczęsny obronił rzut karny Leo Messiego. Druga połowa rozpoczęła się dla nas w najgorszy możliwy sposób. Kilka chwil po wznowieniu gry, strzelił bowiem Mac Allister. Na domiar złego, w 67. minucie dobił nas Alvarez i wiadomo już było, że jedyne co możemy zrobić, to utrzymać korzystny bilans bramkowy. Przez resztę spotkania próbowaliśmy się bronić, nie łapiąc przy tym zbędnych kartek. Na tablicy wyników utrzymał się wynik 0:2 i awansowaliśmy do dalszej fazy turnieju.

Polska – Francja – podsumowanie występu

Kibice spodziewali się, że w starciu z Francją ponownie zaprezentuje mocno defensywny styl gry. Oglądaliśmy jednak zupełnie inną reprezentację i w pierwszej połowie mogliśmy nawet prowadzić. Stworzyliśmy sobie kilka sytuacji i często staraliśmy się odbierać piłkę. Francuzi jednak w 44. minucie Francuzi wyprowadzili zabójczy cios. Kylian Mbappe zagrał do Oliviera Giroud. Nieudaną płupkę offsajdową chciał wykonać Kiwior i w konsekwencji napastnik Milanu miał dużo miejsca i pokonał Szczęsnego. W drugiej połowie próbowaliśmy wyrównać, ale Francuzi wykorzystali to, że mniej skupialiśmy się na defensywie. W 74. minucie Kylian Mbappe trafił na 2:0, a w pierwszej minucie doliczonego czasu gry skompletował dublet. Polacy zdołali strzelić bramkę honorową. Rzut karny w 99. minucie wykorzystał Robert Lewandowski.

Najlepsi Polacy na mundialu

Wojciech Szczęsny

Duże turnieje nie wychodziły do tej pory Wojtkowi Szczęsnemu zbyt dobrze. Inaczej było w Katarze. Bramkarz Juventusu spisywał się znakomicie i to głównie dzięki niemu awansowaliśmy do fazy pucharowej. Szczęsny bronił fantastycznie i posyłał też często dobre długie piłki. Do tego obronił w fazie grupowej dwa rzuty karne, w tym jeden Leo Messiego.

Bartosz Bereszyński

Z pewnością nikt się nie spodziewał, że Bartosz Bereszyński zaprezentuje na mundialu tak wysoką formę. Był niekwestionowanym lewym obrońcą przez cały turniej. Bereszyński był bardzo pewnym punktem przez cały mundial, a rywale mieli spory problem, aby minąć defensora Sampdorii.

Zawiodła młodzież

Zdecydowanie więcej oczekiwano od młodszych reprezentantów Polski. Duże nadzieje pokładano w Bieliku, Zalewskim, Kamińskim czy Szymańskim. O ile ostatnia z dwójki wymienionych nie zagrała złego turnieju, tak od Bielika czy Zalewskiego powinniśmy wymagać nieco więcej.