Pobierz aplikację betfan na telefon
Polska na MŚ 2022? Blisko rozstawienia w barażach

Po zwycięstwie nad Albanią (1:0) Polska zajmuje drugie miejsce w grupie I eliminacji mistrzostw świata. Biało-Czerwoni mają małe szanse, by dostać się bezpośrednio na mundial w 2022 roku. Aby znaleźć się w Katarze drużyna narodowa będzie prawdopodobnie musiała przebrnąć dwuetapowe baraże. Oto, jak one wyglądają i na kogo może trafić Polska na drodze do mistrzostw świata.

Albania – Polska. Ważne zwycięstwo

Euforia, jaka zapanowała na Stadionie Narodowym po golu Damiana Szymańskiego w doliczonym czasie gry meczu z Anglikami była ogromna. Obiekt wręcz eksplodował od endorfin wydobywających się z przeszło 50 tysięcy ludzi. Nic w tym dziwnego, bowiem Polacy w pełni zasłużyli na co najmniej remis w tym spotkaniu, a ponadto wywalczyli go z aktualnymi wicemistrzami Europy. Właśnie fakt ostatniego fatalnego występu Biało-Czerwonych na Euro 2020 w perspektywie rywalizacji z Synami Albionu i urwania im punktu był jednym z czynników determinujących tak dużą radość kibiców i piłkarzy.

Niemniej jednak ostateczne sukcesy bądź porażki determinują wyniki, a w zasadzie tabela. Dlatego tak ważne było spotkanie z zajmującą do tej pory drugie miejsce w grupie Albanią. Starcie w Tiranie było dla Biało-Czerwonych o być albo nie być na mundialu. Porażka wręcz przekreślała nasze szanse na wyjazd do Kataru. Podopieczni Paulo Sousy spisali się jednak bez większego zarzutu, wygrywając skromnie, lecz pewnie 1:0, czym znacznie przybliżyli się do mistrzostw świata. Co prawda w listopadzie czekają nas jeszcze spotkania z Andorą i Węgrami, ale już po pierwszym z nich możemy być pewni udziału w barażach.

 

El. MŚ: droga przez baraże na mundial:

W MŚ weźmie udział 13 europejskich zespołów. Dziesięć z nich to drużyny z pierwszych miejsc dziesięciu grup eliminacji. Po wrześniowych spotkaniach są to odpowiednio w grupach od A do J: Serbia, Szwecja, Włochy, Francja, Belgia, Dania, Holandia, Rosja, Anglia, Niemcy. Biało-Czerwoni ze względu na stratę trzech punktów po ośmiu meczach eliminacji prawdopodobnie będą musieli walczyć o drugą lokatę.

Drugie miejsce w grupie daje prawo gry w barażach o MŚ. Są one dwuetapowe i składają się z jednomeczowego półfinału i jednomeczowego finału. Drużyny z drugich pozycji oraz dwaj zwycięzcy grup ostatniej Ligi Narodów, którzy nie awansują ani bezpośrednio na mundial, ani do baraży zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza szóstka, czyli drużyny z największą liczbą punktów zostaną rozstawieni w eliminacjach, natomiast pozostała czwórka eliminacyjna oraz dwaj zwycięzcy grup Ligi Narodów będą nierozstawieni. O rozstawieniu decyduje liczba punktów zdobyta przez reprezentację z pięcioma najlepszymi zespołami w grupie (niektóre grupy jak polska, liczą sześć drużyn, dlatego wyniki z ostatnimi zostaną odjęte od całościowego rezultatu), a potem kolejno bilans bramkowy, bramki zdobyte, gole strzelone na wyjeździe, zwycięstwa, zwycięstwa na wyjeździe, wskaźnik Fair Play i pozycja w rankingu Ligi Narodów UEFA w sezonie 2020/21.

El. MŚ 2020: obecny układ baraży:

Drużyny rozstawione:

  • Portugalia
  • Szwajcaria
  • Szkocja
  • Hiszpania
  • Polska
  • Chorwacja

Drużyny nierozstawione:

  • Czechy
  • Norwegia
  • Rumunia
  • Ukraina
  • Walia
  • Austria

El. MŚ: symulacja drogi Polski na mundial

Po październikowych spotkaniach wśród drużyn mogących awansować do baraży znalazła się Polska. Niemniej jednak ważne jest nie tylko, by Biało-Czerwoni znaleźli się wśród wymienionych drużyn, lecz aby pojawili się wśród zespołów rozstawionych. Daje to spory przywilej szczególnie podczas półfinałów baraży, które zostaną rozegrane 24-25 marca 2022 roku. Drużyny rozstawione będą gospodarzami jedynego meczu półfinałowego, co wobec świetnej serii bez porażki Polaków na Stadionie Narodowym, która trwa już siedem lat, a w meczu o punkty osiem, daje powody przypuszczać, że podopieczni Paulo Sousy mogą znaleźć się w finale. W nich wystąpią zwycięzcy sześciu meczów barażowych, których przedstawicieli będziemy znać już wcześniej ze względu na utworzenie ścieżek dla każdej reprezentacji. Przypuszczając, że Polska znajdzie się wśród drużyn rozstawionych i przykładowo los przydzieli nam Rumunię, jasne będzie, że wobec wygranej z Rumunami, Biało-Czerwoni trafią na zwycięzcę innej pary – powiedzmy – Szkocja – Norwegia. Finały zostaną rozegrane 28-29 marca, a jego gospodarz będzie losowany.

Licząc, że Polska do końca będzie bić się o awans na MŚ można śmiało powiedzieć, że znajduje się za półmetkiem zmagań. Rozegrała osiem meczów, a w najlepszym wypadku czeka ją jeszcze cztery z zastrzeżeniem, że dwa z nich stoczy w grupie, a dwa w barażach. O ile rywalizacja z Andorą nie powinna sprawić jej problemu, o tyle w barażach zarówno w półfinale, jak i finale Biało-Czerwonych może czekać trudna przeprawa. W kontekście rozstawienia kluczowa może okazać się dla podopiecznych Paulo Sousy konfrontacja z Węgrami, gdzie oprócz obowiązkowych trzech punktów Polacy potrzebują dobrego bilansu bramkowego. W obecnej sytuacji mają 11 punktów oraz bilans bramkowy 13:7 (+6). Daje to Biało-Czerwonym piąte miejsce, przy czym należy podkreślić, że w obecnej sytuacji tylko dwie drużyny znajdujące się niżej w tabeli rozstawienia – Chorwacja i Norwegia rozegrały tyle samo rankingowych spotkań, co Polacy. Pozostali wystąpili jednym meczu więcej przy założeniu, że dwie potyczki z ekipą zajmującą aktualnie ostatnią lokatę w danej grupie zostają wykluczone z rankingu. Jeśli przyjmiemy, że Polska wygra pozostałe dwa mecze grupowe na pewno zostanie rozstawiona.

 

El. MŚ: Polska i jej mecze w drodze na mundial

Andora – Polska (12.11, 20.45, Estadi Nacional)

Polska – Węgry (15.11, 20.45, Stadion Narodowy)

Jeśli Polska zajmie drugie miejsce w grupie awansuje do baraży. Oto ich terminy:

Półfinał baraży: 24/25.03, na stadionie rozstawionej drużyny

Finał baraży: 28/29.03, gospodarz meczu będzie losowany

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!