Polska na MŚ 2022 w Katarze? Co musi się stać?

Pomimo wywalczonego remisu w doliczonym czasie gry z Anglikami (1:1) Polska zajmuje trzecie miejsce w grupie I eliminacji mistrzostw świata. Biało-Czerwoni mają bardzo małe szanse, by dostać się bezpośrednio na mundial w 2022 roku. Aby znaleźć się w Katarze drużyna narodowa będzie prawdopodobnie musiała przebrnąć dwuetapowe baraże. Oto, jak one wyglądają i na kogo może trafić Polska na drodze do mistrzostw świata.

Polska – Anglia. Ważny punkt

Euforia, jaka zapanowała na Stadionie Narodowym po golu Damiana Szymańskiego w doliczonym czasie gry meczu z Anglikami była ogromna. Obiekt wręcz eksplodował od endorfin wydobywających się z przeszło 50 tysięcy ludzi. Nic w tym dziwnego, bowiem Polacy w pełni zasłużyli na co najmniej remis w tym spotkaniu, a ponadto wywalczyli go z aktualnymi wicemistrzami Europy. Właśnie fakt ostatniego fatalnego występu Biało-Czerwonych na Euro 2020 w perspektywie rywalizacji z Synami Albionu i urwania im punktu był jednym z czynników determinujących tak dużą radość kibiców i piłkarzy.

Niemniej jednak ostateczne sukcesy bądź porażki determinują wyniki, a w zasadzie tabela. W tym przypadku tabela grupy I, w której Polacy po sześciu kolejkach zajmują trzecie miejsce. Na wstępie należy podkreślić, że jako jedyni dwukrotnie rywalizowali z Anglikami, czyli z bezwzględnymi liderami i prawdopodobnie jednym z pierwszych uczestników przyszłorocznych mistrzostw świata. Nie zmienia to faktu, że do pozycji dającej udział w barażach tracimy jeden punkt. Przed Biało-Czerwonymi jeszcze cztery spotkania. W październiku zmierzymy się z San Marino i Albanią, a miesiąc później z Andorą i Węgrami. To one jako pierwsze zweryfikują szanse podopiecznych Paulo Sousy na udział w mistrzostwach świata.

El. MŚ: droga przez baraże na mundial:

W MŚ weźmie udział 13 europejskich zespołów. Dziesięć z nich to drużyny z pierwszych miejsc dziesięciu grup eliminacji. Po wrześniowych spotkaniach są to odpowiednio w grupach od A do J: Portugalia, Hiszpania, Włochy, Francja, Belgia, Dania, Holandia, Chorwacja, Anglia, Niemcy, a więc zupełna czołówka Starego Kontynentu, czego dowodzi ostatnie Euro 2020, bowiem cała dziesiątka to reprezentacje występujące w fazie pucharowej tego turnieju. Biało-Czerwoni ze względu na stratę aż pięciu punktów za półmetkiem fazy grupowej eliminacji prawdopodobnie będą musieli walczyć o drugą lokatę.

Drugie miejsce w grupie daje prawo gry w barażach o MŚ. Są one dwuetapowe i składają się z jednomeczowego półfinału i jednomeczowego finału. Drużyny z drugich pozycji oraz dwaj zwycięzcy grup ostatniej Ligi Narodów, którzy nie awansują ani bezpośrednio na mundial, ani do baraży zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza szóstka, czyli drużyny z największą liczbą punktów zostaną rozstawieni w eliminacjach, natomiast pozostała czwórka eliminacyjna oraz dwaj zwycięzcy grup Ligi Narodów będą nierozstawieni. O rozstawieniu decyduje liczba punktów zdobyta przez reprezentację z pięcioma najlepszymi zespołami w grupie (niektóre grupy jak polska, liczą sześć drużyn, dlatego wyniki z ostatnimi zostaną odjęte od całościowego rezultatu), a potem kolejno bilans bramkowy, bramki zdobyte, gole strzelone na wyjeździe, zwycięstwa, zwycięstwa na wyjeździe, wskaźnik Fair Play i pozycja w rankingu Ligi Narodów UEFA w sezonie 2020/21.

El. MŚ 2020: obecny układ baraży:

Drużyny rozstawione:

 • Serbia
 • Rosja
 • Szwecja
 • Szkocja
 • Szwajcaria
 • Czechy

Drużyny nierozstawione:

 • Norwegia
 • Armenia
 • Albania
 • Ukraina
 • Walia
 • Austria

El. MŚ: symulacja drogi Polski na mundial

Jak widać wśród tych drużyny brakuje Polski, co do końca eliminacji może się jeszcze zmienić. Niemniej jednak ważne jest nie tylko, by Biało-Czerwoni znaleźli się wśród wymienionych drużyn, lecz aby pojawili się wśród drużyn rozstawionych. Daje to spory przywilej szczególnie podczas półfinałów baraży, które zostaną rozegrane 24-25 marca 2022 roku. Drużyny rozstawione będą gospodarzami jedynego meczu półfinałowego, co wobec świetnej serii bez porażki Polaków na Stadionie Narodowym, która trwa już siedem lat, a w meczu o punkty osiem, daje powody przypuszczać, że podopieczni Paulo Sousy mogą znaleźć się w finale. W nich wystąpią zwycięzcy sześciu meczów barażowych, których przedstawicieli będziemy znać już wcześniej ze względu na utworzenie ścieżek dla każdej reprezentacji. Przypuszczając, że Polska znajdzie się wśród drużyn rozstawionych i przykładowo los przydzieli nam Armenię, jasne będzie, że wobec wygranej z Ormianami, Biało-Czerwoni trafią na zwycięzcę innej pary – powiedzmy – Serbia – Norwegia. Finały zostaną rozegrane 28-29 marca, a jego gospodarz będzie losowany.

Licząc, że Polska do końca będzie bić się o awans na MŚ można śmiało powiedzieć, że znajduje się dopiero na półmetku zmagań. Rozegrała sześć meczów, a w najlepszym wypadku czeka ją tyle samo, z zastrzeżeniem, że cztery z nich stoczy w grupie, a dwa w barażach. O ile rywalizacje z San Marino czy Andorą nie powinny sprawić jej problemu, o tyle w barażach zarówno w półfinale, jak i finale Biało-Czerwonych może czekać trudna przeprawa. W kontekście rozstawienia kluczowe mogą się okazać dla podopiecznych Paulo Sousy konfrontacje z Albanią i Węgrami, gdzie oprócz obowiązkowych sześciu punktów Polacy potrzebują dobrego bilansu bramkowego. W obecnej sytuacji, gdyby nasza drużyna zajmowała drugie miejsce w tabeli barażowej miałaby osiem punktów oraz bilans bramkowy 12:7 (+5). Dawałoby to Biało-Czerwonym czwarte miejsce, przy czym należy podkreślić, że w obecnej sytuacji tylko dwie drużyny znajdujące się niżej w tabeli rozstawienia – Ukraina i Szkocja miałyby rozegrane tyle samo rankingowych spotkań, co Polacy. Pozostali wystąpili jednym meczu mniej lub stoczyli dwie potyczki z ekipą zajmującą aktualnie ostatnią lokatę w swojej grupie.

El. MŚ: Polska i jej mecze w drodze na mundial

Polska – San Marino (9.10, 20.45, Stadion Narodowy)

Albania – Polska (12.10, 20.45, Elbasan Arena)

Andora – Polska (12.11, 20.45, Estadi Nacional)

Polska – Węgry (15.11, 20.45, Stadion Narodowy)

Jeśli Polska zajmie drugie miejsce w grupie awansuje do baraży. Oto ich terminy:

Półfinał baraży: 24/25.03, na stadionie rozstawionej drużyny

Finał baraży: 28/29.03, gospodarz meczu będzie losowany

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.