Polityka po Wyborach: Co się wydarzy? Typy bukmacherskie
Wybory, wybory i po wyborach! Nowym Prezydentem RP został Karol Nawrocki, więc scena polityczna w Polsce uległa małemu zawirowaniu! Rząd Donalda Tuska i jego sprzymierzeńcy nie mogą być pewni swojej przyszłości, bo zaufanie Polaków do obecnego Rządu właśnie zostało poddane próbie…

Co się wydarzy w najbliższych miesiącach jako konsekwencja po Wyborach Prezydenckich 2025? Czy Szymon Hołownia pozostanie Marszałkiem Sejmu? Czy Donald Tusk ogłosi upadek obecnego Rządu? Zapraszam na zapowiedź oraz typy bukmacherskie, dotyczące Polityki w Polsce po Wyborach Prezydenckich 2025!
Politka w Polsce – typy bukmacherskie
Scena polityczna w Polsce w połowie 2025 roku staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, co wyraźnie widać po kursach bukmacherskich, które odzwierciedlają zarówno napięcia wewnątrz koalicji rządzącej, jak i niepewność co do przyszłości kluczowych postaci.
Zakład dotyczący utraty funkcji przez Szymona Hołownię jako Marszałka Sejmu do końca września 2025 roku (kurs na „tak” – 2.70) sugeruje, że choć scenariusz ten nie jest wysoce prawdopodobny, to nie można go wykluczyć – ewentualne przesilenie w koalicji lub kryzys polityczny mogłyby doprowadzić do zmian na tym stanowisku.
Rząd Donalda Tuska niemal na pewno uzyska wotum zaufania (kurs 1.15), co pokazuje, że rynek ocenia obecną większość parlamentarną jako względnie stabilną, mimo że opozycja nieustannie próbuje wykazać słabości koalicji. Znacznie bardziej ryzykowny jest zakład na przedterminowe wybory parlamentarne do końca roku (kurs 3.85), który może przyciągać obstawiających wierzących w nagłe tąpnięcie polityczne, np. wynikające z konfliktów personalnych lub protestów społecznych – jednak niski kurs na „nie” (1.20) jasno pokazuje, że rynek zakłada kontynuację obecnej kadencji.
Sporo emocji budzą też zakłady dotyczące członków rządu – np. Katarzyna Kotula jako Minister ds. Równości ma bardzo wysoki kurs na utrzymanie stanowiska (4.75), co świadczy o przekonaniu ekspertów, że jej obecność w rządzie może być krótkotrwała, być może ze względu na słabą pozycję polityczną w partii lub niewielkie znaczenie resortu. Podobna sytuacja dotyczy Izabeli Leszczyny (kurs na „tak” – 4.00), której resort zdrowia mierzy się z wieloma wyzwaniami – co może doprowadzić do jej wymiany. Bardziej wyrównana walka toczy się o Adama Bodnara – kurs 1.85 na „tak” i „nie” oznacza, że jego sytuacja jest niepewna, a kontrowersyjne reformy sądownictwa mogą zaważyć na jego przyszłości. Najbardziej stabilnie wygląda natomiast Andrzej Domański, Minister Finansów – kurs 1.30 na to, że utrzyma stanowisko do końca roku, sugeruje, że inwestorzy bukmacherscy widzą w nim pewny filar gabinetu
Jakie więc jest mój typ bukmacherski spośród całej listy? Wybieram zakład, że Szymon Hołownia po klęsce w I turze Wyborów Prezydenckich nie utrzyma się na stanowisku do końca kadencji i zostanie wybrany nowy Marszałek Sejmu, a kurs 2.70 wydaje się byc bardzo zachęcający do postawienia…

Kolejnym typem będzie decyzja o wymianie Adama Bodnara w roli Ministra Sprawiedliwości. To najbardziej kontrowersyjny ze wszystkich ministrów i myślę, że Donald Tusk nie będzie chciał ryzykować napięć i medialnych zaczepek i akurat Bodnara pozbędzie sie w pierwszej kolejności. Kurs 1.85 wskazuje, że eksperci dają temu duże szanse…

Ostatni typ to „pewniaczek” – czyli rząd Donalda Tuska otrzyma wotum zaufania po kursie 1.15. Pomimo napięć po Wyborach Prezydenckich – myślę, że uda im się zachować koalicję!

Polityka w Polsce – obecny Rząd
Skład Rady Ministrów Donalda Tuska, poniżej pełna lista:
Premier i wicepremierzy
-
Donald Tusk – Premier
-
Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) – Wicepremier, Minister Obrony Narodowej
-
Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) – Wicepremier, Minister Cyfryzacji
Ministrowie konstytucyjni
-
Adam Bodnar – Minister Sprawiedliwości
-
Radosław Sikorski – Minister Spraw Zagranicznych
-
Adam Szłapka – Minister do spraw Unii Europejskiej
-
Marcin Kierwiński – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
-
Tomasz Siemoniak – Koordynator Służb Specjalnych
-
Bartłomiej Sienkiewicz – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
-
Andrzej Domański – Minister Finansów
-
Borys Budka – Minister Aktywów Państwowych
-
Sławomir Nitras – Minister Sportu i Turystyki
-
Barbara Nowacka – Minister Edukacji
-
Izabela Leszczyna – Minister Zdrowia
-
Dariusz Klimczak (PSL) – Minister Infrastruktury
-
Krzysztof Hetman (PSL) – Minister Rozwoju i Technologii
-
Czesław Siekierski (PSL) – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
-
Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) – Minister Klimatu i Środowiska
-
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej
-
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica) – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
-
Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
-
Marzena Czarnecka – Minister Przemysłu
-
Marzena Okła-Drewnowicz (KO) – Minister do spraw Polityki Senioralnej
-
Katarzyna Kotula (Nowa Lewica) – Minister do spraw Równości
-
Agnieszka Buczyńska (Polska 2050) – Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego
-
Jan Grabiec (KO) – Minister-Członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Rząd Donalda Tuska rozpoczął swoją kadencję 13 grudnia 2023 roku po zaprzysiężeniu przez Prezydenta RP. Koalicja rządowa obejmuje partie: Koalicję Obywatelską, Polskie Stronnictwo Ludowe, Nową Lewicę oraz Polskę 2050. Rząd posiada 26 ministrów, w tym 4 ministrów bez teki.
Polityka w Polsce – najważniejsze daty 2025 roku
-
11 czerwca 2025 – głosowanie w Sejmie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich.
-
6 sierpnia 2025 – koniec kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Ta data to również termin zaprzysiężenia nowego prezydenta – Karola Nawrockiego
-
Listopad 2025 – planowana rotacja na stanowiskach marszałków Sejmu i Senatu: Szymon Hołownia ma zostać zastąpiony przez Włodzimierza Czarzastego, a Małgorzata Kidawa-Błońska przez przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej.