Podsumowanie MŚ | Katar 2022

Bartłomiej Cichecki

21 grudnia 2022

argentyna-lionel-messi-typy-katar-mistrzostwa-swiata

Jesteście cali i zdrowi? Bo ja nie. Po takim Mundialu jeszcze kilka dni minie zanim na dobre dotrze do mnie to co działo się przez ostatni miesiąc na boiskach Kataru. Za nami niedzielny finał turnieju więc myślę, że to dobry czas na podsumowanie tego Mundialu. Będzie garść statystyk oraz informacji, które mogły przemknąć niezważone. Cóż, nie dało się zauważyć wszystkiego, gdy serwuje się kibicom TAKI Mundial! Skupię się krótko również na tym, jak ja oceniam Mundial w wykonaniu naszych reprezentantów. Jesteście gotowi, by pożegnać Mistrzostwa Świata w dobrym stylu, przyjmując sporą dawkę wniosków i liczb? No to zaczynamy! Sprawdźmy jeszcze raz jak wyglądał dwudziesty drugi Mundial w Historii! 

Katar 2022: Małe jest piękne – czyli słowo o gospodarzu.

Prawdopodobnie zetknęliście się podczas tego Mundialu ze stwierdzeniem, iż gospodarz tegorocznych Mistrzostw Świata jest najmniejszym gospodarzem tak dużej imprezy piłkarskiej w historii. Dokładnie 11 571 km kwadratowych – na takim obszarze generowała się przez ostatni miesiąc uwaga całego Świata, nie tylko tego piłkarskiego. Mundial zapowiadany był pod głośnymi okrzykami, że to najsmutniejszy Mundial w historii. Chodziło oczywiście o to, że podczas prac budowlanych zginęło bardzo wielu ludzi z krajów Azji, w szczególności z Indonezji, Filipin, Kambodży. Media grzały temat bardzo mocno, aż do samego początku Mistrzostw. Później świat przestał informować o rzeczywistych skandalach mających miejsce podczas budowy stadionów, a skupił się na opisywaniu pięknych podań i bramek Neymara. Takie życie można powiedzieć.

Liczba 3 – tyle razy Argentyna podnosiła puchar Mistrzostw Świata. Po raz trzeci na katarskiej ziemi. Znakomite pożegnanie z Mundialami Boga Futbolu. Leo Messi rozegrał kapitalny turniej. Możemy czekać aż powstanie film nt. tego finały bo był po prostu bajkowy!

 

Katar 2022: „Miejmy to już za sobą” – czyli awans pełen niestrawności.

Uznałem, że im wcześniej napiszę o występie Polskiej reprezentacji podczas tego turnieju, tym będę mieć lepszy dzień. Po prostu. Jako świadomy kibic reprezentacji pamiętam dobrze swój pierwszy świadomy Mundial. Był on rozgrywany na boiskach w Niemczech w 2006 roku. Ekwador, Niemcy oraz Kostaryka. Jako dzieciak bardzo zaangażowany już tak młodym wieku w to co dzieje się w ówczesnej piłce nożnej miałem jedno przewidywanie odnośnie tego Mundialu. Mianowicie wyjście z grupy razem z Niemcami. To było dla mnie oczywiste, nie mogłem wówczas wierzyć w cokolwiek innego. Ekwador i Kostarykę nie postrzegałem nawet jako równych sobie rywali, nawet nie wiedziałem gdzie te kraje leżą na mapie więc musiałem sprawdzać takie rzeczy. Następnie przeżywałem ogromny smutek podczas Mundialu w Rosji w 2018 roku. Dlatego do Mundialu w Katarze podchodziłem bez emocji. Chciałem oczywiście awansu i kibicowałem, ale nie chciałem pozwolić sobie, by rozczarowanie i ogromny ból z 2006 czy 2018 roku wróciły na nowo.

Jak już wiadomo awansowaliśmy z grupy po 36 latach czekania. Natomiast jak tu się nie cieszyć? Byliśmy ogrywani z rzutu z autu z Ekwadorem, byliśmy dobijani przez Senegal po spacerze Szczęsnego i tak dalej i tak dalej…

Wyniki reprezentacji Polski podczas Mundialu w Katarze 2022:

♦ Polska – Meksyk 0:0
♦ Polska – Arabia Saudyjska 2:0
♦ Polska – Argentyna 0:2
♦ Polska – Francja 1:3

4 punkty po fazie grupowej. Tylko 3 gole strzelone podczas czterech meczów Mundialu. Liczba strzałów celnych podczas całego turnieju w wykonaniu reprezentacji Polski? 7. .. Spuśćmy zasłonę milczenia na to co wyprawiała reprezentacja Czesława Michniewicza podczas Mundialu w Katarze. Dobrze, że turniej oddał nam te męczarnie, które musieliśmy znosić w postaci pięknego finału oraz takich niespodzianek jak Maroko. Moja ocena reprezentacji podczas tego Mundialu w skali 1-10? Słabiutkie 4. Jasne! Liczy się awans. Ale im dalej od Mundialu tym bardziej zastanawiam się jak to było w ogóle możliwe, by przetłumaczyć i przekonać takich piłkarzy jak Lewandowski czy Zieliński, by nie grali w piłkę. Jedyne co otrzymali to polecenie od trenera Michniewicza, ale realizujemy plan, którego celem jest wyjście z grupy. Koszmar.

 

Katar 2022: „Smutny koniec pewnej ery” – czyli w jak różnych okolicznościach schodzi ze sceny Ronaldo oraz Messi!

Liczba 1 – dokładnie tyle goli strzelił portugalski crack. To jego najgorszy wynik podczas turnieju tej rangi. Portugalczyk dotarł na zakończenie swojej kariery na Mundialach do ćwierćfinału, tam musiał uznać wyższość Maroka. Kto, by pomyślał, że ze sceny zdominowanej przez lata przez tych dwóch cracków będzie jednego z nich odprowadzać do szatni kraj taki jak Maroko…

Liczba 7 – to dorobek goli Leo Messiego. Każdy starzeje się inaczej. Wydaje mi się, że Leo Messi robi to w bardziej wysublimowany sposób. Robi to wciąż będąc królem tej dyscypliny. To jego ostatni Mundial. Oglądać Cię to była czysta przyjemność, Leo!

Liczba 8 – na tyle goli stać było gościa, który zastąpi wspomnianą wyżej dwójkę! Nieprawdopodobne, że w wieku 24 lat otarł się już od podwójne Mistrzostwo Świata. Kylian Mbappe – świat przyszłości futbolu jest w dobrych rękach i nogach!

Katar 2022: „Afryka już NIE dzika” – czyli reprezentacja Maroka nakryła czapką europejskich gigantów!

Maroko w półfinale! Co takiego? To tylko standardowa reakcja kibiców, gdy usłyszeli taki typ bukmacherski przed rozpoczęciem dwudziestego drugiego Mundialu w historii.

Liczba 1 – czyli pierwsi! Maroko to pierwszy kraj z Afryki, który wystąpił w półfinale Mundialu. Oby ten sukces rozruszał siłę i potencjał drużyn z Afryki podczas przyszłych Mistrzostw Świata!

Katar 2022: Najpiękniejszy finał Mundialu od lat!

Liczba 3 – tylko trzy razy o zwycięstwie w wielkim finale decydowały rzuty karne. Pierwszy raz na Mundialu w Stanach Zjednoczonych w 1994 roku Brazylia wygrała z Włochami, drugi raz w 2006 roku w Niemczech Włochy pokonały Francję.

Autor tekstu

Najnowsze wpisy