Zasady gry w piłkę ręczną

Piłka ręczna to gra zespołowa, która w jest uprawiana na całym świecie. Jakie są zasady gry w piłkę ręczną, co to piłka ręczna ? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Kilkanaście lat temu przechodziliśmy swoją złotą erę w tym sporcie, zdobywając najwyższe miejsca na turniejach międzynarodowych. Sprawdź, jakie są zasady w piłce ręcznej.

PIŁKA RĘCZNA ZASADY: SKŁADY DRUŻYN, ZASADY OGÓLNE

Zespół piłki ręcznej w trakcie meczu może składać się z maksymalnie szesnastu zawodników . Na boisko może znajdować się maksymalnie 7 graczy. Zawodnicy występują na pozycjach: bramkarz, obrotowy (kołowy), rozgrywający (lewy, środkowy, prawy), skrzydłowi (lewy, prawy). Bramkarz posiada inny kolor koszulek niż reszta zawodników.

Zmiany w piłce ręcznej są lotne i mogą nastąpić w dowolnym momencie gry. Na boisku nie musi być bramkarza pod warunkiem, że zawodnik z pola, który za niego wejdzie ma specjalny znacznik pozwalający mu wejść w pole bramkowe swojej drużyny.

Piłka ręczna to bardzo prosty sport w zasadach. Mecz piłki ręcznej polega na zdobyciu większej liczby bramek niż drużyna przeciwna. Gol jest zdobyty, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym obwodem i znajdzie się wewnątrz bramki.

Piłka ręczna – Ile trwa mecz? Ile trwa połowa?

Mecz dzieli się na połowy po 30 minut z 10-minutową przerwą.

Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana, zatrzymywana. Zawodnicy mogą dotykać piłki wszystkimi częściami ciała oprócz podudzia i stóp. Jeżeli zawodnik nie kozłuje piłki, może ją trzymać jedynie 3 sekundy.

Tylko bramkarz znajdujący się w polu bramkowym (w obrębie linii 6 metrów) jest zwolniony z przestrzegania tych zasad.

Kto rozpoczyna mecz piłki ręcznej?

Mecz rozpoczyna drużyna, która wygrała piłkę po rzucie monetą. Zawodnik tej drużyny wykonuje podanie do partnera z zespołu, trzymając jedną stopę na linii środkowej boiska do chwili, gdy piłka opuści jego dłonie. Gracze podczas początku i wznowienia gry muszą przebywać na swoich połowach boiska.

Gracz będący w posiadaniu piłki może ją podać, kozłować lub trzymać. Nie może również wykonać więcej niż trzech kroków, trzymając piłkę. Po zdobyciu bramki przez jedną z drużyn zespół, który ją stracił, wznawia grę rzutem ze środka boiska.

Jeśli bramkarz odbije piłkę, a ta wypadnie poza linię bramkową, może on wznowić akcję swojej drużyny. Jeśli jednak piłka po jego odbiciu wypadnie za linię boczną, przyznany jest rzut z autu dla drużyny atakującej.

Jeśli po rzucie piłka odbije się np. od bloku zawodnika drużyny broniącej i wypadnie za linię bramkową, przyznany jest rzut rożny dla drużyny atakującej.

Trenerzy swoich drużyn mogą poprosić o przerwę na żądanie w trakcie meczu. Mogą wykorzystać 3 czasy w czasie całego meczu, czas 1 i czas 2 w czasie 1 połowy spotkania; jeśli trener nie wykorzysta dwóch czasów, to w drugiej połowie może wziąć czas 2 i czas 3; nie można wziąć czasu jeden po drugim i w ostatnich 5 minutach można wykorzystać tylko 1 czas.

PIŁKA RĘCZNA ZASADY: WYMIARY, BOISKO, PIŁKA, UBIÓR

Jakie są wymiary boiska do piłki ręcznej ?

Gra w piłkę ręczną odbywa się na hali sportowej na boisku o wymiarach 40 na 20 metrów. Dłuższy bok jest zwany linią boczną. Boisko do piłki ręcznej jest podzielone na połowy. Na krótszej linii (bramkowej) stoją dwie bramki o wymiarach 2 metry wysokości i 3 metry szerokości, które są w polu bramkowym.

Na boisku wyznaczone są dwa pola bramkowe, ograniczone ćwierć okręgami o promieniu 6 metrów, ze środkiem w punktach ustawienia słupków bramki, oraz linią równoległą do linii końcowej umiejscowionej w odległości 6 metrów.

Piłka do piłki ręcznej

Piłka składa się z gumowej dętki pokrytej zszytymi kawałkami skóry lub tworzywa syntetycznego, które nie mogą być błyszczące ani śliskie. Obwód piłki używanej przez mężczyzn: od 58 do 60 cm, waga: od 425 do 475 g. Natomiast u kobiet obwód wynosi od 54 do 56 cm, waga od 325 do 400 g.

Ubiór zawodników podczas gry w piłkę ręczną

Ubiór zawodników musi być jednolity dla wszystkich członków zespołu (nie dotyczy to bramkarzy); strój składa się ze spodenek i koszulek, opatrzonych numerami; numery na plecach powinny mieć przynajmniej 20 cm, a z przodu przynajmniej 10 cm; nie wolno używać kasków ani masek ochronnych, zakazane jest także noszenie biżuterii i okularów w twardych oprawkach oraz innych przedmiotów mogących narażać graczy na niebezpieczeństwo.

Zawodnicy mogą stosować specjalny „klej” na ręce, który poprawia chwyt piłki.

Strefa zmian w meczu piłki ręcznej

Na boisku także jest wyznaczona strefa zmian w odległości 4,5 metra od środka boiska z każdej ze stron. Zawodnik, który nie opuści boiska w tej strefie, zostaje ukarany karą dwóch minut, o której więcej poniżej.

PIŁKA RĘCZNA ZASADY: SĘDZIOWIE

W piłce ręcznej jest dwóch sędziów boiskowych, którzy nadzorują grę i wymierzają kary za przewinienia na boisku. Jest też dwóch sędziów stolikowych.

Jeden mierzy czas i obsługuje tablice wyników, drugi to sekretarz, który sporządza protokół z meczu. Przy stoliku mogą siedzieć również delegaci federacji.

PIŁKA RĘCZNA: KARY

Jeśli chodzi o kary podczas gry w piłkę ręczną, to sędziowie za przewinienia wymienione poniżej mogą karać przeciwników w trojaki sposób:

• Za popełnienie indywidualnego błędu, jak błąd kroków, czy złe kozłowanie piłki sędzia przyznaje piłkę drużynie przeciwnej.
  • Za faul na przeciwniku sędzia w zależności od oceny sytuacji może ukarać przeciwnika żółtą kartką, karą dwóch minut oraz czerwoną kartką. Żółtą kartkę sędzia pokazuje, jeśli chce ostrzec zawodnika, że następne takie przewinienie będzie skutkować karą dwóch minut. Żółtą kartkę można pokazać tylko przed pierwszą karą minutową.
  • Jeśli sędzia zadecyduje, że faul kwalifikuje się na karę dwóch minut, nakazuje sędziemu stolikowemu zatrzymać czas zegara i pokazuje danemu zawodnikowi, że został ukarany poprzez wskazanie na niego jedną ręką i uniesieniem dwóch palców drugiej ręki. Taki zawodnik musi opuścić boisko i jego drużyna przez najbliższe dwie minuty gra w osłabieniu. Po odbytej karze może wrócić na boisko dowolny gracz ukaranej drużyny. Jeśli dany zawodnik został ukarany karą dwóch minut podczas jednego spotkania, otrzymuje czerwoną kartkę i po upływie czasu nie może już wejść na boisko, w jego miejsce wchodzi dowolny gracz drużyny ukaranej.

PIŁKA RĘCZNA ZASADY: PRZEWINIENIA, FAULE

Za złapanie zawodnika przodem do niego sędzia odgwizduje faul wykonywany z 9. metrów od bramki przeciwnika lub z miejsca, w którym odbył się faul jeśli nastąpił w dalszej odległości od bramki.

Wykonanie większej ilości kroków niż 3 bez kozła czy ponowne kozłowanie po złapaniu piłki przy uprzednim kozłowaniu oraz przytrzymanie piłki dłużej niż 3 sekundy to utrata jej na rzecz przeciwnika.

Za popchnięcie lub złapanie zawodnika w plecy, lub od boku oraz złapanie go za szyję, lub głowę skutkuje karą dwóch minut. Za faul w polu bramkowym (najczęściej przy rzucie) sędzia dodatkowo dyktuje rzut karny. Karę dwóch minut otrzymuje także gracz, który wszedł lub zszedł z boiska w trakcie zmiany poza wyznaczoną do tego strefą.

Sędzia może odgwizdać przewinienie w ataku (tzw. „offense) jeśli atakujący zawodnik uderzy przy mijaniu obrońcę w twarz lub wbiegnie bez zwodu w stojącego w pozycji obronnej zawodnika. Podobnie jak w koszykówce.

Jeśli sędzia odgwiżdże faul dla drużyny przeciwnej, zawodnik trzymający piłkę zobligowany jest najlepiej do położenia jej na ziemi. Każde odrzucenie piłki lub jej wyrzucenie w celu spowolnienia wznowienia akcji karane jest dwoma minutami.

Zawodnik drużyny broniącej nie może także zbliżyć się do wznawiającego akcję zawodnika na bliżej niż 3 metry.

GRA PASYWNA W PIŁCE RĘCZNEJ:

Jeśli sędziowie zadecydują, że drużyna atakująca zbyt długo rozgrywa swoją akcję i nie stwarza przy tym okazji do zdobycia piłki, mogą zasygnalizować grę pasywną poprzez podniesienie ręki. Od tego momentu drużyna atakująca ma około 3-5 sekund na oddaniu rzutu na bramkę inaczej piłka zostaje przyznana dla drużyny broniącej.

RZUT KARNY W PIŁCE RĘCZNEJ:

Gdy zawodnik jednej z drużyn wykonuje rzut do bramki, musi uważać, by nie przekroczyć linii znajdującej się 6 metrów od bramki. Gdy jednak ją przekroczy, jest rzut wolny dla drużyny przeciwnej.

W wypadku gdy obrońca znajdzie się we własnym polu bramkowym w czasie obrony, sędziowie dyktują rzut karny. Jest on wykonywany z odległości 7 metrów od bramki. Zawodnik wykonujący rzut karny znajduje się sam na sam z bramkarzem.

Piłka ręczna – Mistrzostwa Świata

Raz na dwa lata odbywają się mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Zasady podczas MŚ są takie same jak w przypadku rozgrywek klubowych. Mistrzostwa świata w piłce ręcznej składają się z kilku etapów:

• Runda wstępna, składająca się z 8 grup po 4 drużyny w każdej – 3 z nich awansują do dalszej fazy zasadniczej, natomiast czwarta weźmie udział w rozgrywkach rundy przegranych.
  • Faza główna, składająca się z 4 grup po 6 drużyn w każdej – 2 z tych zespołów awansują do ścisłej fazy play-off.
  • Play-offy, czyli ostateczna faza rozgrywek, gdzie drużyny zaczynają grać w drabince począwszy od ćwierćfinałów. Na tym etapie zostaje wyłoniony ostateczny zwycięzca mistrzostw świata w piłce ręcznej.