Paide Linnameeskond – kim jest rywal Śląska Wrocław?

Kamil Błaszczyk

08 lipca 2021

Paide Linnameeskond: kim jest rywal Śląska Wrocław

Śląsk Wrocław w 1. rundzie eliminacji do Ligi Konferencji Europy zagra z Paide Linnameeskond. Sprawdźcie, co wiemy o estońskim klubie, który w zeszłym sezonie zdobył wicemistrzostwo kraju.  

Paide Linnameeskond – Sensacyjny wicemistrz Estonii

Paide Linnameeskond, (pełna nazwa – Mittetulundusühing Jalgpalliklubi Paide Linnameeskond) to estoński klub piłkarski z siedzibą w Paide. Został założony w 1990 roku. Klub awansował w 2009 roku do Premium Liigi, chociaż w 2. lidze zajął dopiero czwarte miejsce, które nie jest premiowane awansem. Zgodnie z regulaminem rozgrywek awans uzyskują tylko 2 najlepsze zespoły. Miejsce pierwsze zajęły rezerwy Levadii Tallinn, a 3. miejsce Flory Tallinn i tym samym drużyna Paide uzyskała awans, ponieważ rezerwy nie mogą grać na tym samym poziomie rozgrywkowym co ich pierwsze drużyny.

Estoński klub w ostatnim czasie świętuje swoje największe sukcesy w całej historii. Estońska Barcelona, bo taki przydomek ma Paide Linnameeskond, 2 lata temu zajęła 4. miejsce w Premium Liiga i mogła zagrać w eliminacjach do Ligi Europy. Przygoda nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ Estończycy odpadli już w 1. rundzie kwalifikacji, przegrywając z Žalgirisem Wilno 0:2. W 2020 roku Estońska Barcelona zdobyła sensacyjnie wicemistrzostwo kraju, wyprzedzając estońskiego hegemona Levadię Tallinn.

Ostatnie wyniki rywala Śląska

Klub z Estonii radzi sobie całkiem przyzwoicie również w obecnym sezonie. Przypomnijmy, że sezon w Estonii jest rozgrywany systemem wiosna – jesień. Po 14 kolejkach Paide zajmuje drugie miejsce ze stratą tylko jednego punktu do Levadii Talinn. Wyniki pięciu ostatnich spotkań nie są już jednak aż tak optymistyczne. Estońska Barcelona wygrała i przegrała po dwa mecze, jeden zremisowała.

Gdzie zagra Śląsk Wrocław?

Paide Linnameeskond rozgrywa swoje mecze na obiekcie, który może pomieścić tylko 268 kibiców. Biorąc pod uwagę ograniczenia związane z pandemią, oznacza to, że podczas meczu ze Śląskiem na trybunach dostępnych byłoby zaledwie 134 miejsc. Stadion nie spełnia praktycznie żadnych wymogów UEFA, dlatego Estońska Barcelona musiała postarać się o grę na innym obiekcie. Już dwie godziny po losowaniu wicemistrz Estonii ogłosił, że swój mecz rozegra na Pärnu Rannastaadion, na którym na co dzień gra JK Varpus Pärnu. Stadion ma pojemność 3000 osób i spełnia wszystkie wymogi UEFA.

Dwumecz pomiędzy Śląskiem Wrocław a Paide Linnameeskond odbędzie się 8 i 15 lipca. Najpierw wrocławianie rozegrają mecz wyjazdowy w Estonii.

Autor tekstu

Kamil Błaszczyk

Redaktor naczelny portalu Sport Betfan. Ze sportem ma dużo wspólnego od lat młodzieńczych, a w szczególności z piłką nożną oraz tenisem. Sercem najbardziej związany z Ekstraklasą oraz Premier League. Prywatnie magister zarządzania. W wolnym czasie, poza światem sportu, pasjonat podróży, kina oraz analizy bukmacherskiej.

Najnowsze wpisy