Pobierz aplikację betfan na telefon
Drużyny esportowe. TOP 13 najbogatszych organizacji

Profesjonalne drużyny esportowe są dziś standardem, ale nie zawsze tak było. Kiedyś gracze zgłaszali się do turniejów esportowych sami, formując drużyny spośród grupki znajomych, nierzadko poznanych lokalnie na turniejach LAN. Idąc za rankingiem Forbesa sprawdzamy, jak daleką drogę przeszedł esport i jakie pieniądze się w nim dziś znajdują.

Z naszego artykułu na temat organizacji esportowych dowiesz się:

KIEDYŚ DRUŻYNY, DZIŚ POWAŻNE ORGANIZACJE ESPORTOWE

Opisując turnieje Dreamhack sporo uwagi poświęciliśmy przywołaniu atmosfery pierwszych rozgrywek esportowych. Dzisiaj turnieje takie są wielkimi świętami elektronicznej rozgrywki, ale kiedyś odbywały się w piwnicach szkół i salach gimnastycznych.

Wzrost nie tylko nagród, ale również sposobów zarobkowania przez graczy i związanych z tym formalności, naturalnie doprowadził do powstania wielkich organizacji, grupujących drużyny z różnych gier i pozwalających zająć się zawodnikom tym, na czym znają się najlepiej.

Czym organizacja esportowa różni się od drużyny?

Pojęcie organizacja esportowa jest znacznie szersze i możemy porównać je do klubu sportowego, którego zadaniem jest dawanie zespołom z różnych dyscyplin podstaw do funkcjonowania, zarówno prawnych, jak i logistycznych czy finansowych. Określenie “drużyna” odnosi się tymczasem do grupy zawodników, którzy biorą udział w rozgrywkach w daną grę, oczywiście jeśli zakłada ona grę zespołową.

ORGANIZACJE ESPORTOWE OBRACAJĄ WIELKIMI PIENIĘDZMI

Największe emocje w kontekście organizacji esportowych wzbudzają oczywiście pieniądze. Jak podaje Forbes drużyny esportowe m.in. league of legends, CS czy dota 2 zarabiają olbrzymie kwoty.

Właściciele poszczególnych organizacji nie tworzą ich w końcu z pobudek charytatywnych. Dochody z umów sponsorskich, sprzedaży biletów, praw transmisyjnych czy w końcu pochodzące z nagród w turniejach rosną na tyle szybko, że inwestowanie w rozwój drużyn esportowych stało się dziś bardzo popularne wśród posiadaczy dużego kapitału.

Pod koniec 2019 roku Forbes przygotował listę najbardziej wartościowych organizacji. Które można uznać za najbogatsze?

NAJBOGATSZE ORGANIZACJE ESPORTOWE LISTA:

13. OverActive Media (120 mln dolarów)

12. Misfits Gaming (120 mln dolarów)

11. NRG Esports (150 mln dolarów)

10. 100 Thieves (160 mln dolarów)

9. G2 Esports (165 mln dolarów)

8. Envy Gaming (170 mln dolarów)

7. Fnatic (175 mln dolarów)

6. Gen.G (185 mln dolarów)

5. Immortals Gaming Club (210 mln dolarów)

4. FaZe Clan (240 mln dolarów)

3. Team Liquid (320 mln dolarów)

2. Team SoloMid (400 mln dolarów)

1. Cloud9 (400 mln dolarów)

PRZYCHODY Z ESPORTU W 2019 ROKU

W całym 2019 roku przychody z esportu na całym świecie przebiły barierę miliarda dolarów. Kilkunasto czy kilkudziesięcioprocentowe wzrosty z roku na rok nakazują widzieć w organizacjach esportowych podmioty, które będą bogatsze i bogatsze. Ciekawe jak ranking najbogatszych prezentował się będzie w 2020 roku!

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!