Nawrocki czy Mentzen? Kto wejdzie do II tury? Wybory Prezydenckie 2025

    Marek Solarski

    23 marca 2025

    Wybory prezydenckie 2025. W tym roku Polacy wybiorą nowego prezydenta RP! Co 5 lat podchodzimy do urn wybrać głowę Państwa – tegoroczne wybory są zaplanowane na 18 maja 2025 roku. Wszystko wskazuje na to, że potrzebna będzie II tura!

    Nawrocki czy Mentzen? Kto wejdzie do II tury? Wybory Prezydenckie 2025

    Kto spotka się z Rafałem Trzaskowskim w II turze? Jak podzielą się głosy z I tury? Kto wygra? Sprawdź zakłady bukmacherskie na Wybory prezydenckie 2025.

    Jeżeli nie masz jeszcze konta w BETFAN to możesz zarejestrować się z kodem SPORTBETFAN i odebrać bonus 200 % do 400 zł na start + freebet 25 zł na grę u tego bukmachera! Wystarczy, że klikniesz w baner i skorzystasz z oferty dostępnej dla wszystkich nowych graczy!

    Pudzian kucharz vs. AI - oferta powitalna BETFAN

    Wybory prezydenckie 2025 – Kto wejdzie do II tury? Kursy bukmacherskie

    Betfan logo
    Sławomir Mentzen wejdzie do II tury
    Kurs 2.50
    Zagraj już teraz

    W walce o drugą turę wyborów prezydenckich w 2025 roku mamy trzech mocnych graczy: Rafała Trzaskowskiego, Sławomira Mentzena i Roberta Nawrockiego. O ile niemal pewnym jest udział Rafała Trzaskowskiego w II turze (1.01), to wszystko powinno się rozegrać między pozostałą dwójką:

    Sławomir Mentzen to lider Konfederacji, znany z kontrowersyjnych poglądów na gospodarkę i wolności obywatelskie. Jego kampania to postulat ograniczenia państwowej biurokracji i promowania wolnego rynku. Liczy na głosy tych, którzy chcą radykalnych zmian. Od kilku lat zddobywa głosy młodych Polaków, a w tegorocznych Wyborach – może nastąpić ich kulminacja…

    Z kolei Karol Nawrocki jako kandydat nieformalnie wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość – stawia na zrównoważony rozwój, modernizację kraju i pragmatyzm. Jego kampania to propozycje odbudowy gospodarki po kryzysie i poprawy jakości życia obywateli. Stara się przyciągnąć tych, którzy szukają stabilności i spokoju w nieco prawicowo-katolickim tonie.

    Walka między nimi nabiera tempa – Mentzen krytykuje Nawrockiego za brak wyrazistego programu, a Nawrocki atakuje Mentzena za radykalizm. Teraz wszystko zależy od tego, kto lepiej przekona niezdecydowanych wyborców…

    Według BETFAN szanse, że będzie II tura wynoszą około 92% (1.10). W walce z Rafałem Trzaskowskim w ewentualnej „dogrywce” – wszystko się może zdarzyć, więc stawka jest niesamowicie wysoka! Na kogo stawiam?

    Moim zdaniem, finał kampanii prezydenckiej będzie bardzo gorący, ale to jednak Sławomir Mentzen ma świeższą kartę i więcej poparcia wśród ludzi młodych. Jeśli zwolennicy pozostałych kandydatów, a w szczególności Grzegorza Brauna – zdecydują się przed samym finałem – zmienić głos i postawić na Mentzena – to widzę spore szanse, że wyprzedzi w sondażach Nawrockiego!

    Mój typ to Sławomir Mentzen awansujący do II tury Wyborów Prezydenckich 2025, a kurs 2.50 na to jest dość atrakcyjny, żeby go rozważyć.

    Wybory prezydenckie 2025 – aktualny sondaż

    W najnowszym sondażu prezydenckim przeprowadzonym dla Polsat News w dniach 13–16 marca 2025 r. przedstawiają się następujące wyniki:

    • Rafał Trzaskowski – 36,4%

    • Karol Nawrocki – 25,9%

    • Sławomir Mentzen – 18,1%

    żaden inny kandydat nie przekracza w żadnym sondażu 10% – śmiało można powiedzieć więc, że szanse ma tylko wyżej wymieniona trójka.

    Wybory prezydenckie 2025 – kandydaci

    Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 roku. Obecnie zgłoszonych jest 28 kandydatów na to stanowisko.

    Oto głowni kandydaci w Wyborach prezydenckich 2025:

    Rafał Trzaskowski: Prezydent Warszawy, reprezentujący Koalicję Obywatelską. W prawyborach w swojej partii uzyskał niemal 75% głosów, pokonując ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

    Karol Nawrocki: Historyk, obecnie prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wybrany nieformalnie na kandydata przez partię Prawo i Sprawiedliwość.

    Sławomir Mentzen: Przedstawiciel skrajnej prawicy, związany z partią Konfederacja, który zyskał na popularności, korzystając z retoryki Donalda Trumpa.

    Szymon Hołownia: Marzałek Sejmu i lider ruchu Polska 2050, były dziennikarz TVN – znany m.in. z „Mam Talent”.

    Magdalena Biejat: Posłanka, reprezentująca Nową Lewicę, popierana przez partie lewicowe, w tym Polską Partię Socjalistyczną i Unię Pracy.

    Adrian Zandberg: Współprzewodniczący partii Razem, poseł na Sejm.

    Grzegorz Braun: Europoseł, były członek Konfederacji, obecnie niezależny. W swoim programie wyborczym kładzie nacisk na bezpieczeństwo oraz wprowadzenie systemu prezydenckiego w Polsce.

    Krzysztof Stanowski: Dziennikarz i youtuber, znany ze swojej działalności medialnej.

    Marek Jakubiak – Kandydat Wolnych Republikanów; poseł na Sejm VIII i X kadencji – polityk i biznesmen z branży alkoholowej

    Pozostali kandydaci z marginalnymi szansami: Dawid Jackiewicz, Maciej Maciak, Wiesław Lewicki, Wojciech Papis, Aldona Skirgiełło, Romuald Starosielec, Paweł Tanajno, Marek Woch

    Wybory prezydenckie 2025 – poprzedni prezydenci RP

    Poniżej lista wszystkich Prezydentów Polski, począwszy od 1922 roku.

    Prezydenci II Rzeczypospolitej (1918–1939):

    1. Gabriel Narutowicz (1922) – Pierwszy prezydent II RP, zamordowany w trakcie pełnienia funkcji.
    2. Stanisław Wojciechowski (1922–1926) – Objął urząd po zamachu na Narutowicza.
    3. Ignacy Mościcki (1926–1939) – Prezydent w okresie międzywojennym, po przewrocie majowym.

    Po II wojnie światowej – Rzeczpospolita Ludowa (1947–1989):

    1. Bolesław Bierut (1947–1952) – Prezydent PRL w okresie stalinowskim.
    2. Marian Spychalski (1952–1964) – Przewodniczący Rady Państwa.
    3. Aleksander Zawisza (1964–1968) – Przewodniczący Rady Państwa.
    4. Władysław Gomułka (1968–1970) – Prezentował zmiany w polityce PRL.
    5. Józef Cyrankiewicz (1970–1972) – Rzecznik PRL w czasach przemian.
    6. Edward Gierek (1972–1980) – Przewodniczący Rady Państwa w czasach zmiennych.

    Prezydenci III Rzeczypospolitej (1989–teraz):

    1. Wojciech Jaruzelski (1989–1990) – Ostatni prezydent PRL, po przemianach ustrojowych został pierwszym prezydentem III RP.
    2. Lech Wałęsa (1990–1995) – Były lider „Solidarności”.
    3. Aleksander Kwaśniewski (1995–2005) – Prezydent przez dwie kadencje.
    4. Lech Kaczyński (2005–2010) – Prezydent, tragicznie zginął w katastrofie smoleńskiej.
    5. Bronisław Komorowski (2010–2015) – Prezydent z ramienia Platformy Obywatelskiej.
    6. Andrzej Duda (2015–2025) – Obecny prezydent, który kończy swoją kadencję w 2025 roku

    Wybory prezydenckie 2025 – kiedy? daty Wyborów

    Wybory prezydenckie 2025 odbędą się 18 maja br. kiedy to miejsce mieć będzie I tura. Gdyby żaden z kandydatów nie zdobył większości – potrzebna będzie II tura Wyborów – zaplanowana na 1 czerwca 2025 roku. Pierwsze wyniki EXIT POLL można będzie usłyszeć klasycznie w publicznej telewzji TVP.

     

    *zdjęcie pochodzi z social mediów S. Mentzena

    Autor tekstu

    Marek Solarski

    Jestem fanatykiem sportu. Uważam, że najważniejszym wynalazkiem człowieka jest piłka. Na bezludną wyspę wziąłbym szachy, telegazetę i Włodzimierza Szaranowicza. Odmierzam czas kalendarzem walk bokserskich. Moją pasją są sporty walki.

    Najnowsze wpisy