Pobierz aplikację betfan na telefon
Napastnik. Jakie role mogą mieć gracze w ataku?

Podstawowy skład każdej drużyny piłkarskiej tworzy jedenastu zawodników. Zajmują oni różne pozycje – jeden jest bramkarzem, inni obrońcami lub pomocnikami. W zespole znajduje się także napastnik, czyli specjalista od zdobywania goli. Można wskazać kilka ról, które pełnią gracze z linii ataku, a ich rola w ofensywie zależy od obranej przez trenera taktyki.

Z artykułu na temat napastnika w piłce nożnej dowiesz się:

Kto to napastnik? Co robi na boisku?

Napastnik to podstawowy zawodnik linii ataku każdej piłkarskiej drużyny. Pomimo tego, że współcześnie od piłkarzy ofensywnych oczekuje się również wspierania kolegów z defensywy i niejeden trener wyznaje zasadę „bronimy całą drużyną”, podstawowym zadaniem napastnika nadal pozostaje strzelanie goli.

Na napastniku skupiają się przede wszystkim jego koledzy z linii pomocy, którzy starają się adresować do niego zagrania i wypracowywać jak najdogodniejsze do zdobycia bramki sytuacje. Zainteresowanie napastnikiem dotyczy jednak również obrońców z drużyny przeciwnej. Defensor, który pilnuje danego snajpera, musi być w stanie nieustannie zachowywać czujność. W przypadku rywalizacji z najlepszymi napastnikami świata nawet ułamek sekundy dekoncentracji i pozwolenie im na zniknięcie z pola widzenia może zrodzić niepożądane skutki w postaci straconego gola. A nie jest to łatwe, gdyż style gry poszczególnych napastników różnią się, podobnie jak ich boiskowe role.

Podstawą większości drużyn jest środkowy napastnik

Środkowy napastnik najczęściej przebywa w centralnej części pola karnego przeciwnika i jest jego typowym „lisem”, czyli z reguły nie są mu przydzielane inne zadania, niż szukanie szansy na zdobycie gola. Charakteryzować powinna go przede wszystkim dobra gra w powietrzu, zatem wielu środkowych napastników imponuje wysokim wzrostem oraz silnie zbudowaną sylwetką, ułatwiającą walkę o piłkę z porównywalnie rosłymi obrońcami.

Środkowy napastnik powinien nie tylko dobrze grać głową, lecz także wyróżniać się refleksem i zdolnością przewidywania różnych sytuacji. W polu karnym bardzo często jest niewiele czasu na reakcję albo zagranie od kolegi jest bardzo szybkie, zatem napastnik musi potrafić odnaleźć się w danej sytuacji i w odpowiednim momencie dostawić nogę.

Znacznie więcej zadań ma cofnięty napastnik

Cofnięty napastnik najczęściej obecny jest w takich formacjach piłkarskich jak 4-4-2 lub 4-4-1-1. Wówczas nie jest w linii ataku osamotniony i tworzy ją z partnerem. Różnica między nim a bardziej wysuniętym kolegą jest taka, że występuje za jego plecami i stanowi łącznik pomiędzy linią pomocy a ataku. Zadaniem cofniętego napastnika nie jest wyłącznie zdobywanie goli i spędzanie większej ilości czasu w polu karnym rywala. Powinien on także być obecny poza obrębem szesnastki i wspierać drużynę w rozgrywaniu akcji. 

Wielu cofniętych napastników czuje się znakomicie w grze tyłem do bramki i dlatego sprawdzają się w roli gracza podającego czy regulującego tempo danej akcji. Ponadto grając w „podwieszeniu” za partnerem z ataku, mają więcej możliwości na to, aby strzelać gole nie tylko w granicach pola karnego, lecz także zza szesnastki, uderzając z dystansu.

Wielu napastników ewoluowało na przestrzeni lat swojej kariery. Przykładowo Wayne Rooney przez wiele sezonów był klasycznym wysuniętym napastnikiem w ustawieniu 4-4-2, lecz od sezonu 2010/2011 jego rola uległa przeobrażeniu. Piłkarz Manchesteru United zaczął być odpowiedzialny nie tylko za zdobywanie goli i w efekcie samemu kreował akcje podbramkowe drużyny, grając jako cofnięty napastnik za plecami sytuowanego na szpicy Javiera Hernándeza, a potem Robina van Persiego.

Robert Lewandowski natomiast stanowi przykład zawodnika, który z jednej strony jest jedynym napastnikiem w drużynie Bayernu Monachium, z drugiej reprezentant Polski bardzo często uczestniczy w akcjach już przed polem karnym przeciwnika. Wykazuje się zdolnością grania tyłem do bramki rywala, wymienia sporo podań z kolegami z drużyny i pełni nawet rolę rozgrywającego.

Napastnikiem może być także skrzydłowy

Skrzydłowy to inaczej boczny napastnik, najczęściej obecny w ustawieniu 4-3-3. Czasami zaliczany jest do pozycji pomocnika, niemniej stanowi przede wszystkim element linii ataku. W przeciwieństwie do środkowych napastników, skrzydłowi nie muszą wyróżniać się umiejętnością walki w powietrzu. Ich podstawowy atut powinno stanowić podanie.

Zadaniem skrzydłowym bowiem jest dogrywanie partnerowi z ofensywy – w formie dośrodkowania lub płaskiego zagrania po ziemi. Ponadto skrzydłowy powinien charakteryzować się umiejętnością dryblingu. W trakcie meczu pilnowany jest przez bocznego obrońcę drużyny przeciwnej, który będzie starał się uniemożliwić dośrodkowanie. W takich przypadkach skrzydłowy powinien minąć rywala lub wygrać z nim bieg sprinterski w kierunku wypuszczonej do przodu piłki i wypracować sobie odpowiednią pozycję do dogrania.

Współcześnie wśród najbardziej znanych skrzydłowych na świecie znajdują się Raheem Sterling z Manchesteru City, reprezentujący Liverpool Mohamed Salah i Sadio Mané czy broniący barw Realu Madryt Eden Hazard. W przypadku niektórych zawodników nastąpiła zmiana pozycji i przez lata grający na pozycjach skrzydłowych Cristiano Ronaldo oraz Lionel Messi obecnie częściej występujący w bardziej centralnej części boiska.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!