Pobierz aplikację betfan na telefon
Największe stadiony w Polsce. Znasz narodowe TOP 5?

Stadion. Po wirtualnym zwiedzaniu pięciu imponujących aren piłkarskich z całego świata najwyższy czas zajrzeć na największe stadiony w Polsce. Czy wiecie, w jakich pięciu obiektach pomieścić może się najwięcej kibiców piłki nożnej?

Do największych stadionów w Polsce należą:

5. Stadion Energa Gdańsk – 41 620 miejsc

Listę największych stadionów piłkarskich w Polsce otwiera Stadion Energa Gdańsk, wybudowany specjalnie na EURO 2012 za 709 milionów euro. Od tamtej pory obiekt jest częstym gospodarzem międzynarodowych wydarzeń piłkarskich, a w 2021 roku zorganizowany zostanie na nim finał Ligi Europejskiej. Mecze domowe na dawnym PGE Arena (taką nazwę stadion nosił w latach 2010-2015) rozgrywa Lechia Gdańsk.

4. Stadion Miejski w Poznaniu – 43 269 miejsc

Mieszczący ponad 40 000 widzów Stadion Miejski w Poznaniu jeszcze do 2018 roku nosił nazwę INEA Stadion, jednak po wygaśnięciu umowy sponsorskiej z wielkopolskim operatorem telekomunikacyjnym został przemianowany na Stadion Miejski. Na co dzień przy ul. Bułgarskiej rozgrywa swoje mecze Lech Poznań. Obiekt ten był jednym z czterech stadionów, na których organizowane były w Polsce mecze EURO 2012.

3. Stadion Miejski we Wrocławiu – 43 302 miejsc

Pod względem liczby miejsc siedzących Stadion Miejski we Wrocławiu wyprzedza ten poznański o zaledwie kilkadziesiąt siedzisk, jednak po doliczeniu loży VIP oraz miejsc dla niepełnosprawnych liczba kibiców mogących śledzić zmagania piłkarskie na tym obiekcie przekracza nawet 45 000. Jest to kolejna arena EURO 2012, a do dziś reprezentacja Polski rozgrywa na nim mecze towarzyskie. Gospodarzem obiektu jest na co dzień grający w Ekstraklasie Śląsk Wrocław.

2. Stadion Śląski w Chorzowie – 55 211 miejsc

Przed wybudowaniem Stadionu Narodowego w Warszawie obiekt ten uznawany był za symbol polskiej piłki. Dość powiedzieć, że przed zaostrzeniem przepisów dotyczących pojemności stadionów piłkarskich na wygranym przez Górnik Zabrze 1:0 meczu z Austrią Wiedeń w 1963 roku pojawiło się tutaj aż 120 000 kibiców! Historia rozgrywała się na oczach widzów zebranych na Stadionie Śląskim do 2009 roku, gdy obiekt zamknięty został na osiem lat. W tym czasie rolę obiektu narodowego przejęła arena wybudowana w Warszawie w miejscu kultowego Stadionu Dziesięciolecia, będąca największym polskim stadionem piłkarskim.

Stadion Narodowy w Warszawie – 58 580 miejsc

Stadion znany od 2015 jako PGE Narodowy, podobnie jak obiekt w Gdańsku, wybudowany został z myślą o EURO 2012. Na mapie Warszawy zajął miejsce legendarnego Stadionu Dziesięciolecia, który od 1989 roku stanowił największe targowisko w Europie. Chociaż likwidacja kultowego obiektu wywoływała pewne kontrowersje, dziś Stadion Narodowy jest nie tylko największym stadionem piłkarskim w Polsce, ale również sporą atrakcją turystyczną. Mecze w eliminacjach do wielkich turniejów regularnie rozgrywa tu reprezentacja Polski.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!