Najlepsza „11” Mistrzostw Świata w Katarze 2022!

Najlepsza 11 MŚ. Kurz po mundialu powoli opada. Piłkarze rozjechali się na zasłużone wakacje, bądź do klubów, aby przygotować się do wznowienia sezonu klubowego. Na mundialu byliśmy świadkami wielu niespodzianek, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Jedni piłkarze pożegnali się z grą w fazie grupowej, inni zaszli dużo dalej niż spodziewali się tego eksperci. Na mundialu nie tylko błyszczały największe gwiazdy, ale również pokazali się zawodnicy mniej znani niedzielnym kibicom. Nasza redakcja wybrała wspólnie 11 najlepszych zawodników mundialu wg pozycji, a oto jak się prezentuje zestawienie

Bramkarz – Dominik Livaković (Chorwacja)

Na bramkę mieliśmy tylko dwóch kandydatów. Jednym z nich był Wojciech Szczęsny, który obronił 2 rzuty karne oraz popisał się świetną interwencją w meczu z Arabią Saudyjską, jednak przegrał on w głosach 3:2 z bramkarzem reprezentacji Chorwacji. Dominik Livaković był ważnym elementem reprezentacji, która zdobyła brązowy medal. To on zatrzymał reprezentację Belgi w kluczowym meczu fazy grupowej oraz był bohaterem serii rzutów karnych w meczach z Japonią i Brazylią.

dominik-livakovic

Prawy obrońca – Achraf Hakimi (Maroko)

Nie ma wątpliwości, że Achraf Hakimi to lider reprezentacji Maroka i zawodnik, który jednocześnie musi angażować się w defensywie, jak i w akcje ofensywne. Na całym turnieju zaliczył jedną asystę, ale to on był motorem napędowym każdej akcji.

achraf-hakimi

Środek obrony – Josko Gvardiol (Chorwacja) i Romain Saiss (Maroko)

Josko Gvardiol zagrał niemal idealny turniej, na pewno można mu zarzucać półfinał z Argentyną i wytykać sytuacje, gdy Lionel Messi kręcił nim jak na karuzeli. Kim na tym turnieju jednak Messi nie kręcił? Przed Gvardiolem długa i owocna kariera, a zwieńczeniem mundialu była bramka otwierająca wynik w meczu o trzecie miejsce.

josko-gvardiol

To jak ważny dla Maroka był Romain Saiss nie trzeba długo tłumaczyć. Jego brak z powodu kontuzji był widoczny w ostatnich dwóch przegranych meczach. Z Romainem Saissem na boisku Maroko straciło tylko dwie bramki na mundialu.

romain-saiss

Lewy obrońca – Theo Hernandez (Francja)

Lewy obrońca AC Milanu może w pełni zaliczyć miniony mundial do udanych, no może oprócz faktu, że przegrali finał Mistrzostw Świata. Tak, jak Hakimi napędzał ataki Maroka, tak samo możemy powiedzieć o bocznym obrońcy reprezentacji Francji. Theo Hernandez mógł grać bardzo wysoko dzięki formacji bez klasycznych skrzydłowych, co przełożyło się na bramkę w półfinale MŚ oraz dwie asysty w fazie grupowej.

theo-hernandez

Defensywny pomocnik – Sofyan Amrabat (Maroko)

Kto by wskazał przed mundialem, że Sofyan Amrabat może zostać wybrany do grona najlepszych zawodników mundialu? To jak ważny dla Maroka jest Amrabat dowodzi, to że zagrał dla swojego zespołu każdą minutę. Do mundialu bardziej znany był jego brat, Nordin, który jako skrzydłowy grał w Premier League, czy LaLiga i słynął z niebywałych umiejętności technicznych. Sofyan Amrabat od 2,5 roku gra dla włoskiej Fiorentiny. Na mundialu koło środkowe boiska i jego okolice zostały całkowicie przez niego zamknięte.

sofyan-amrabat

Środkowy pomocnik – Enzo Fernandez (Argentyna)

O wielkim talencie pomocnika Benfici mówiono jeszcze przed mundialem, gdy bardzo dobrze prezentował się w meczach Ligi Mistrzów. 21-latek rozpoczął jednak mistrzostwa na ławce rezerwowych. Z Arabią Saudyjską i Meksykiem rozegrał łącznie 62. minuty, ale gdy wszedł na boisko w tym drugim meczu od razu można było zauważyć różnicę w grze reprezentacji Argentyny. To on w końcu strzelił jedną bramkę z Meksykiem. Z Polską zagrał od pierwszej minuty i zaliczył asystę. W fazie pucharowej nie opuścił boiska ani na minutę. Został wybrany najlepszym młodym zawodnikiem turnieju.

enzo-fernandez

Ofensywny pomocnik – Bruno Fernandes (Portugalia)

Jedyny zawodnik spoza zespołów półfinalistów mundialu. Bruno Fernandes wyglądał jak w pierwszym roku po przyjściu do Manchesteru United. W pierwszym meczu z Ghaną zaliczył dwie asysty, w drugim z Urugwajem dołożył dwie bramki. Gdy awans był już pewny odpoczął i nie zagrał z Koreą Południową. W wygranym meczu ze Szwajcarią dołożył kolejną asystę. W dołożeniu kolejnych zwrotów ofensywnych zatrzymało go dopiero Maroko i świetnie dysponowany wtedy Bono.

bruno-fernandes

Lewy napastnik – Kylian Mbappe (Francja)

Jego tutaj nie mogło zabraknąć. Miejsca w tej drużynie zarezerwowane z góry miał tylko on i Lionel Messi. Kylian Mbappe został królem strzelców mundialu, na którym zdobył łącznie osiem bramek, do których dołożył dwie asysty. W wielkim finale ustrzelił hat-tricka. Widać było, że w ostatnim meczu to jemu najbardziej zależało na odwróceniu losów spotkania, gdy Francuzi przegrywali. Prawdziwy lider zespołu, co widać na materiałach wideo z przerwy meczu finałowego.

kylian-mbappe

Środkowy napastnik – Julian Alvarez (Argentyna)

Julian Alvarez wygrał to miejsce w naszej „11” z Antoine’m Grizmannem. Podobnie jak Enzo Fernandez nie zaczynał tego mundialu w pierwszym składzie. W pierwszych dwóch meczach zagrał łącznie 60 minut. Tak samo jak Enzo pierwszy mecz rozpoczął z Polakami i wyjściowego składu już nie oddał. Tak naprawdę wykorzystał bardzo słabą formę Lautaro Martineza. Nie ma się co jednak dziwić, że napastnik Interu nie wrócił do pierwszego składu. Alvarez strzelił na turnieju łącznie 4 bramki, dzięki czemu został trzecim najlepszym strzelcem za wielkimi Mbappe i Messim.

julian-alvarez

Prawy napastnik – Lionel Messi (Argentyna)

Wielki Leo Messi zdobył w końcu upragniony Puchar Świata. Messi tym samym zdobył wszystko co było możliwe za każdym razem będąc kluczową postacią swojej drużyny. Najwięcej Złotych Piłek, wygrana Copa America, wygrana Liga Mistrzów i teraz wygrana tego najważniejszego trofeum. Messi tylko z Polakami nie zaliczył asysty lub nie zdobył bramki. Z Arabią Saudyjską gol, z Meksykiem gol i asysta, z Australią gol, z Holandią gol i asysta, z Chorwacją gol i asysta i w wielkim finale z Francją dwa gole. Najlepszy piłkarz mundialu. Panie i Panowie, oto najlepszy piłkarz w historii futbolu.

lionel-leo-messi

Najlepsza 11 MŚ w Katarze sport.betfan.pl

Jak widać w najlepszym składzie znalazło się aż dziesięciu zawodników z najlepszej czwórki zespołów mundialu, ale nie ma się co dziwić skoro to oni zapisali swoje reprezentacje na kartach historii. Jakby trzeba było wymienić ławkę rezerwową na pewno znaleźliby się na niej tacy gracze, jak Wojciech Szczęsny, Antoine Griezmann, Cody Gakpo, Richarlison, Ivan Perisić, Harry Kane, Nicolas Otamendi, Alexis Mac Allister, Niko Kovacić, czy Luke Shaw.