Pobierz aplikację betfan na telefon
MŚ Katar 2022: Szwajcaria – skład kadry, gwiazdy, trener, typy, historia

Szwajcaria awansowała na mistrzostwa świata bezpośrednio z grupy eliminacyjnej. Czerwony Krzyżowcy zaprezentowali się z fantastycznej strony i wyprzedzili Włochów, których ostatecznie nie zobaczymy na tegorocznym mundialu. Szwajcaria jak dotąd 11 razy reprezentowała swój kraj na mistrzostwach świata. Tym razem trafiła do grupy G wraz z Brazylią, Kamerunem i Serbią. Zapraszam na przedstawienie kadry, gwiazd i trenera reprezentacji Holandii oraz ich szans na mundialu.

>> POBIERZ APLIKACJĘ SPORT BETFAN NA SWÓJ TELEFON I POSIADAJ WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE SPORTOWE INFORMACJE TYPERSKIE W ZASIĘGU RĘKI <<

MŚ Katar 2022: Kadra Szwajcarii na mistrzostwa świata

Każda z reprezentacji zakwalifikowanych do mistrzostw świata mogła zabrać kadrę składającą się z 26 piłkarzy. Finałowa lista powinna zostać ogłoszona maksymalnie do 13 listopada, czyli na 8 dni przed startem mundialu lub w uzasadnionych przypadkach do 14 listopada za zgodą komisji FIFA. Możliwe jest jednak zastąpienie zawodnika innym na 24 godziny przed inauguracyjnym meczem mistrzostw świata, jeśli w trakcie przygotowań dany gracz doznał poważnej kontuzji lub choroby. Aby to zrobić federacja musi spełnić szereg formalnych zobowiązań. Selekcjoner Murat Yakin ogłosi kadrę reprezentacji Szwajcarii w listopadzie.

Szwajcaria – Historia

Szwajcaria to jeden z pionierów futbolu na świecie. Pierwsze kluby powstały tam już w latach 60. XIX wieku. Tamtejszy związek powołano pod koniec XIX wieku, natomiast pierwszy oficjalny, międzynarodowy mecz rozegrano w 1905 roku. Spotkanie Francja – Szwajcaria zakończyło się wynikiem 1:0. Za największy sukces Szwajcarów można uznać srebrny medal olimpijski z 1924 roku, natomiast najdalej w turnieju rangi dotarli do ćwierćfinału, co udało im się zarówno w mundialu, jak i Euro. Na świecie Polacy znani są pod kilkoma pseudonimami: Nati, Rossocrociati (Czerwoni Krzyżowcy), Helweci. Skrót FIFA to SUI.

MŚ Katar 2022: Gwiazda reprezentacji Szwajcarii

Gwiazda: Granit Xhaka

Ur. 27.09.1992 (30 lat). Arsenal. Defensywny pomocnik

Granit Xhaka to bardzo doświadczony, środkowy pomocnik, który na co dzień występuje w drużynie Arsenalu. Xhaka spędził na boiskach Premier League już prawie 6 lat i można śmiało powiedzieć, że jest jednym z podstawowych graczy swojego klubu. Jest również podstawowym zawodnikiem swojej reprezentacji. To właśnie od niego rozpoczyna się budowanie składy Szwajcarii. Granit Xhaka z pewnością będzie chciał poprowadzić swój zespół do sukcesu. Na początek na pewno będzie to awans z dość ciężkiej grupy, a później jak najdalsza faza play-off.

MŚ Katar 2022: Trener reprezentacji Szwajcarii

Selekcjoner: Murat Yakin

Murat Yakin to były szwajcarski obrońca, a obecnie trener piłkarski. Swoją karierę trenerską rozpoczął w 2006 roku w swoim rodzinnym mieście – Bazylei. Głównie prowadził drużyny klubowe ze Szwajcarii, aż s 2021 roku został selekcjonerem reprezentacji swojego kraju. Wielkim osiągnięciem Yakina jest awans na mundial, który wiązał się z wyprzedzeniem Włochów, czyli obecnych mistrzów Europy, w grupie eliminacyjnej.

MŚ Katar 2022: Terminarz meczów Szwajcarii na mundialu

Faza grupowa:

Szwajcaria – Kamerun – 24 listopada 11:00

Brazylia – Szwajcaria – 28 listopada 17:00

Serbia – Szwajcaria – 2 grudnia 20:00

MŚ Katar 2022: Typy i szanse Szwajcarii w mistrzostwach

Reprezentacja Szwajcarii trafiła do grupy G wraz z Brazylią, Kamerunem oraz Serbią. Czerwoni Krzyżowcy są dość chętnie typowani do zajęcia drugiego miejsca w grupie, zwłaszcza po bardzo dobrym wyniku na Euro 2020, gdzie reprezentacja Szwajcarii osiągnęła ćwierćfinał. Głównymi rywalami grupowymi do awansu wydają się być Serbowi i Brazylijczycy.

Szanse Szwajcarii w poszczególnych meczach:

Szwajcaria – Kamerun

Kto wygra?

Potencjalna wygrana przy stawce 100 PLN.

betfan

 

Otwarcie fazy grupowej i od razu jeden z ważniejszych meczów dla reprezentacji Szwajcarii. Spotkanie z Kamerunem należałoby wygrać, jeśli realnie myśli się o awansie do fazy play-off. Taki cel z pewnością przyświeca Szwajcarom, którzy będą w tym starciu faworytem. Kamerun to zgrana drużyna, jednak moim zdaniem ciągle daleko jej do europejskiej, poukładanej i wysoko rozwiniętej taktycznie piłki. To Szwajcaria jest faworytem i powinna zgarnąć trzy punkty.

Brazylia – Szwajcaria

Kto wygra?

Potencjalna wygrana przy stawce 100 PLN.

betfan

 

W drugim spotkaniu grupowym będzie już jednak niezwykle ciężko dla Czerwonych Krzyżowców o jakąkolwiek zdobycz punktową do tabeli mistrzostw świata. Na przeciwko Szwajcarii staje naszpikowana gwiazdami światowego formatu reprezentacja Brazylii. Canarinhos mierzą w najwyższe cele i chcą zdobyć Puchar Świata. Do każdego meczu na pewno będą podchodzić niezwykle zmotywowani i grać o pełną pulę. Naturalnie, to Brazylijczycy są faworytem w tym spotkaniu.

Serbia – Szwajcaria

Być może będzie to decydujące starcie o to, która z tych reprezentacji zajmie drugie miejsce w grupie G i awansuje do 1/8 finału mistrzostw świata. Brazylii jest już raczej z góry przypisywana pierwsza lokata. Między Serbią a Szwajcarią powinno rozstrzygnąć się drugie miejsce. Chociaż oczywiście wiele zależy od wcześniejszych dwóch meczów, to wydaje się, że bezpośrednie spotkanie pomiędzy tymi drużynami ustali kolejność w grupie i przesądzi losy awansu.

2.00

SZWAJCARIA W TOP 2

W GRUPIE G

betfan

 

Mistrzostwa świata – historia występów Szwajcarii na mundialach

Szwajcaria łącznie dotychczas aż jedenastokortnie występowała na mistrzostwach świata. Największe osiągnięcie to ćwierćfinały osiągane w latach 30 i 50 XX wieku. Oto spis wszystkich występów Czerwonych Krzyżowców na mistrzostwach świata

1930 – Nie wystąpiła w eliminacjach

1934 – 1938 – Ćwierćfinał

1950 – Faza grupowa

1954 – Ćwierćfinał

1958 – Brak awansu

1962 – 1966 – Faza grupowa

1970 – 1990 – Brak awansu

1994 – 1/8 finału

1998 – 2002 – Brak awansu

2006 – 1/8 finału

2010 – Faza grupowa

2014 – 2018 – 1/8 finału

2022 – ?

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!