Pobierz aplikację betfan na telefon
MŚ Katar 2022: Serbia – skład kadry, gwiazdy, trener, typy, historia

Serbia awansowała na mistrzostwa świata z pierwszego miejsca bezpośrednio z grupy eliminacyjnej. Serbowie wyprzedzili o trzy punkty Portugalię, wygrywając w decydującym meczu bezpośrednim, więc na pewno zasługuje to na spory szacunek. Po rozpadzie Jugosławii, Serbia jako samodzielne państwo brała dwukrotnie udział w mistrzostwach świata. Tym razem Orły trafiły do grupy G razem z Brazylią, Kamerunem oraz Szwajcarią. Zapraszam na przedstawienie kadry, gwiazd i trenera reprezentacji Serbii oraz ich szans na mundialu.

>> POBIERZ APLIKACJĘ SPORT BETFAN NA SWÓJ TELEFON I POSIADAJ WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE SPORTOWE INFORMACJE TYPERSKIE W ZASIĘGU RĘKI <<

MŚ Katar 2022: Kadra Serbii na mistrzostwa świata

Każda z reprezentacji zakwalifikowanych do mistrzostw świata mogła zabrać kadrę składającą się z 26 piłkarzy. Finałowa lista powinna zostać ogłoszona maksymalnie do 13 listopada, czyli na 8 dni przed startem mundialu lub w uzasadnionych przypadkach do 14 listopada za zgodą komisji FIFA. Możliwe jest jednak zastąpienie zawodnika innym na 24 godziny przed inauguracyjnym meczem mistrzostw świata, jeśli w trakcie przygotowań dany gracz doznał poważnej kontuzji lub choroby. Aby to zrobić federacja musi spełnić szereg formalnych zobowiązań. Selekcjoner Dragan Stojković ogłosi kadrę reprezentacji Serbii w listopadzie.

Serbia – Historia

Reprezentacja Serbii jest sukcesorem Socjalistycznej i Federalnej Jugosławii, a także Serbii i Czarnogóry. Początek historii kadry datuje się na początek XX wieku, a pierwszy mecz jako Socjalistyczna Jugosławia rozegrała w 1920 roku, przegrywając 0:7 z Czechosłowacją. Kolejną istotną datą jest grudzień 1994, gdy po częściowym rozpadzie Jugosławii występowała pod flagą federalnej Jugosławii, która wyewoluowała w Serbię i Czarnogórę. Wtedy też Brazylia rozprawiła się z Jugosławią 2:0. Następną kluczową datą jest sierpień 2006, gdy już oficjalnie jako Serbia wystąpiła kadra wygrywając 3:1 z Czechami. Za największy sukces szeroko pojętej Serbii można uznać wicemistrzostwo Europy, po której sięgnęła w 1960 i 1968 roku. Na świecie Serbia znana jest pod pseudonimem: Orły. Skrót FIFA to SRB.

MŚ Katar 2022: Gwiazda reprezentacji Serbii

Gwiazda: Dusan Vlahović

Ur. 28.01.2000 (22 lat). Juventus. Napastnik

Dusan Vlahović to obecnie najbardziej wartościowy piłkarz w reprezentacji Serbii. Napastnik jest ogromnym talentem, który obecnie podbija Serie A. W zimowym oknie transferowym Serb przeniósł się z Fiorentiny do Juventusu i przed nim naprawdę światowa kariera. Vlahović już w zeszłym sezonie zdobył aż 24 bramki. W obecnym ten wynik powinien jeszcze ulec poprawie. Dla młodych piłkarz mistrzostwa świata to wielkie święto i okazja na pokazanie się z jak najlepszej strony. Dusan Vlahović na pewno ma to na uwadze i będzie z pewnością chciał zostać topowym strzelcem swojej reprezentacji.

MŚ Katar 2022: Trener reprezentacji Serbii

Selekcjoner: Dragan Stojković

Dragan Stojković to były serbski piłkarz, grający na pozycji defensywnego pomocnik. Obecnie jest trenerem, a swoją przygodę rozpoczął w 2008 roku od japońskiego klubu Nagoya Grampus. Stojković następnie przeniósł się do Chin, żeby spędzić tam kolejne 5 lat w Guangzhou. W 2021 roku został selekcjonerem reprezentacji Serbii i osiągnął z nią awans na mistrzostwa świata w Katarze. Serbski trener zna kadrę od środka i na pewno ma papiery na to, żeby poprowadzić reprezentacje do awansu do fazy pucharowej mistrzostw świata.

MŚ Katar 2022: Terminarz meczów Serbii na mundialu

Faza grupowa:

Brazylia – Serbia – 24 listopada 20:00

Kamerun – Serbia – 28 listopada 11:00

Serbia – Szwajcaria – 2 grudnia 20:00

MŚ Katar 2022: Typy i szanse Serbii w mistrzostwach

Reprezentacja Serbii trafiła do grupy G wraz z Brazylią, Kamerunem oraz Szwajcarią. Serbowie oraz Szwajcarzy są chętnie typowani do awansu z drugiego miejsca. Brazylia wydaje się być raczej poza zasięgiem tych reprezentacji.

Szanse Serbii w poszczególnych meczach:

Brazylia – Serbia

Kto wygra?

Potencjalna wygrana przy stawce 100 PLN.

betfan

 

Terminarz zdecydowanie nie rozpieszcza reprezentacji Serbii. Pierwszy mecz przyjdzie im zagrać z jednym z głównych kandydatów do wygrania całych mistrzostw świata, czyli Brazylią. Canarinhos to obecnie jeden z najlepszych zespołów na świecie i jest murowanym faworytem w starciu z Serbią. Kursy bukmacherskie wyraźnie wskazują, że inny wynik niż wygrana Brazylii będzie sporą sensacją w tym spotkaniu.

Kamerun – Serbia

Kto wygra?

Potencjalna wygrana przy stawce 100 PLN.

betfan

 

Po arcytrudnym pierwszym spotkaniu, Serbię być może czeka najważniejszy mecz z Kamerunem. Zakładając, że Serbowie nie zdobędą ani jednego punktu w starciu z Brazylią, będzie to ich ostatnia szansa, żeby powalczyć o drugie miejsce w grupie, dające awans do fazy pucharowej mistrzostw świata. Kamerun to jeden z lepszych zespołów z Afryki – w fazie play-off wyeliminował Algierię z mundialu. Mimo wszystko jednak to Serbowie posiadają większą jakość w swoim składzie i to oni powinni być górą w tym spotkaniu.

Serbia – Szwajcaria

Ostatnie i być może decydujące o awansie spotkanie Serbii w fazie grupowej mistrzostw świata. Trzecim rywalem Serbów będzie Szwajcaria. Czerwoni Krzyżowcy na Euro 2020 pokazali się z naprawdę bardzo dobrej strony. Dotarli aż do ćwierćfinału tej imprezy, eliminując po drodze aktualnych mistrzów świata Francuzów. Ulegli dopiero reprezentacji Hiszpanii. Mecz pomiędzy Serbią a Szwajcarią zapowiada się na bardzo wyrównany. Obie drużyny mają podobny potencjał piłkarski.

2.25

SERBIA W TOP 2

W GRUPIE G

betfan

 

Mistrzostwa świata – historia występów Serbii na mundialach

Serbia po rozpadzie Jugosławii jako samodzielne państwo dwukrotnie występowała na mistrzostwach świata. Serbom nie udało się wówczas awansować z grupy. Większe sukcesy można zapisać pod szyldem Jugosławii – dwa półfinały mundiali. Oto spis wszystkich występów Serbów na mistrzostwach świata: 

Jako Jugosławia:

1930 – III/IV miejsce

1934 – 1938 – Brak awansu

1950 – Faza grupowa

1954 – 1958 – Ćwierćfinał

1962 – IV miejsce

1966 – 1970 – Brak awansu

1974 – Druga faza grupowa

1978 – Brak awansu

1982 – Faza grupowa

1986 – Brak awansu

1990 – Ćwierćfinał

Jako Federalna Jugosławia, która wyewoluowała w Serbię i Czarnogórę:

1994 – Wykluczona z eliminacji

1998 – 1/8 finału

2002 – Brak awansu

2006 – Faza grupowa

Jako Serbia:

2010 – Faza grupowa

2014 – Brak awansu

2018 – Faza grupowa

2022 – ?

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!