Serbia awansowała na mistrzostwa świata z pierwszego miejsca bezpośrednio z grupy eliminacyjnej. Serbowie wyprzedzili o trzy punkty Portugalię, wygrywając w decydującym meczu bezpośrednim, więc na pewno zasługuje to na spory szacunek. Po rozpadzie Jugosławii, Serbia jako samodzielne państwo brała dwukrotnie udział w mistrzostwach świata. Tym razem Orły trafiły do grupy G razem z Brazylią, Kamerunem oraz Szwajcarią. Zapraszam na przedstawienie kadry, gwiazd i trenera reprezentacji Serbii oraz ich szans na mundialu.
>> POBIERZ APLIKACJĘ SPORT BETFAN NA SWÓJ TELEFON I POSIADAJ WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE SPORTOWE INFORMACJE TYPERSKIE W ZASIĘGU RĘKI <<
MŚ Katar 2022: Kadra Serbii na mistrzostwa świata
Każda z reprezentacji zakwalifikowanych do mistrzostw świata mogła zabrać kadrę składającą się z 26 piłkarzy. Finałowa lista powinna zostać ogłoszona maksymalnie do 13 listopada, czyli na 8 dni przed startem mundialu lub w uzasadnionych przypadkach do 14 listopada za zgodą komisji FIFA. Możliwe jest jednak zastąpienie zawodnika innym na 24 godziny przed inauguracyjnym meczem mistrzostw świata, jeśli w trakcie przygotowań dany gracz doznał poważnej kontuzji lub choroby. Aby to zrobić federacja musi spełnić szereg formalnych zobowiązań. Selekcjoner Dragan Stojković ogłosi kadrę reprezentacji Serbii w listopadzie.
Serbia – Historia
Reprezentacja Serbii jest sukcesorem Socjalistycznej i Federalnej Jugosławii, a także Serbii i Czarnogóry. Początek historii kadry datuje się na początek XX wieku, a pierwszy mecz jako Socjalistyczna Jugosławia rozegrała w 1920 roku, przegrywając 0:7 z Czechosłowacją. Kolejną istotną datą jest grudzień 1994, gdy po częściowym rozpadzie Jugosławii występowała pod flagą federalnej Jugosławii, która wyewoluowała w Serbię i Czarnogórę. Wtedy też Brazylia rozprawiła się z Jugosławią 2:0. Następną kluczową datą jest sierpień 2006, gdy już oficjalnie jako Serbia wystąpiła kadra wygrywając 3:1 z Czechami. Za największy sukces szeroko pojętej Serbii można uznać wicemistrzostwo Europy, po której sięgnęła w 1960 i 1968 roku. Na świecie Serbia znana jest pod pseudonimem: Orły. Skrót FIFA to SRB.
MŚ Katar 2022: Gwiazda reprezentacji Serbii
Gwiazda: Dusan Vlahović
Ur. 28.01.2000 (22 lat). Juventus. Napastnik
Dusan Vlahović to obecnie najbardziej wartościowy piłkarz w reprezentacji Serbii. Napastnik jest ogromnym talentem, który obecnie podbija Serie A. W zimowym oknie transferowym Serb przeniósł się z Fiorentiny do Juventusu i przed nim naprawdę światowa kariera. Vlahović już w zeszłym sezonie zdobył aż 24 bramki. W obecnym ten wynik powinien jeszcze ulec poprawie. Dla młodych piłkarz mistrzostwa świata to wielkie święto i okazja na pokazanie się z jak najlepszej strony. Dusan Vlahović na pewno ma to na uwadze i będzie z pewnością chciał zostać topowym strzelcem swojej reprezentacji.
MŚ Katar 2022: Trener reprezentacji Serbii
Selekcjoner: Dragan Stojković
Dragan Stojković to były serbski piłkarz, grający na pozycji defensywnego pomocnik. Obecnie jest trenerem, a swoją przygodę rozpoczął w 2008 roku od japońskiego klubu Nagoya Grampus. Stojković następnie przeniósł się do Chin, żeby spędzić tam kolejne 5 lat w Guangzhou. W 2021 roku został selekcjonerem reprezentacji Serbii i osiągnął z nią awans na mistrzostwa świata w Katarze. Serbski trener zna kadrę od środka i na pewno ma papiery na to, żeby poprowadzić reprezentacje do awansu do fazy pucharowej mistrzostw świata.
MŚ Katar 2022: Terminarz meczów Serbii na mundialu
Faza grupowa:
Brazylia – Serbia – 24 listopada 20:00
Kamerun – Serbia – 28 listopada 11:00
Serbia – Szwajcaria – 2 grudnia 20:00
MŚ Katar 2022: Typy i szanse Serbii w mistrzostwach
Reprezentacja Serbii trafiła do grupy G wraz z Brazylią, Kamerunem oraz Szwajcarią. Serbowie oraz Szwajcarzy są chętnie typowani do awansu z drugiego miejsca. Brazylia wydaje się być raczej poza zasięgiem tych reprezentacji.
Szanse Serbii w poszczególnych meczach:
Brazylia – Serbia
Terminarz zdecydowanie nie rozpieszcza reprezentacji Serbii. Pierwszy mecz przyjdzie im zagrać z jednym z głównych kandydatów do wygrania całych mistrzostw świata, czyli Brazylią. Canarinhos to obecnie jeden z najlepszych zespołów na świecie i jest murowanym faworytem w starciu z Serbią. Kursy bukmacherskie wyraźnie wskazują, że inny wynik niż wygrana Brazylii będzie sporą sensacją w tym spotkaniu.
Kamerun – Serbia
Po arcytrudnym pierwszym spotkaniu, Serbię być może czeka najważniejszy mecz z Kamerunem. Zakładając, że Serbowie nie zdobędą ani jednego punktu w starciu z Brazylią, będzie to ich ostatnia szansa, żeby powalczyć o drugie miejsce w grupie, dające awans do fazy pucharowej mistrzostw świata. Kamerun to jeden z lepszych zespołów z Afryki – w fazie play-off wyeliminował Algierię z mundialu. Mimo wszystko jednak to Serbowie posiadają większą jakość w swoim składzie i to oni powinni być górą w tym spotkaniu.
Serbia – Szwajcaria
Ostatnie i być może decydujące o awansie spotkanie Serbii w fazie grupowej mistrzostw świata. Trzecim rywalem Serbów będzie Szwajcaria. Czerwoni Krzyżowcy na Euro 2020 pokazali się z naprawdę bardzo dobrej strony. Dotarli aż do ćwierćfinału tej imprezy, eliminując po drodze aktualnych mistrzów świata Francuzów. Ulegli dopiero reprezentacji Hiszpanii. Mecz pomiędzy Serbią a Szwajcarią zapowiada się na bardzo wyrównany. Obie drużyny mają podobny potencjał piłkarski.
Mistrzostwa świata – historia występów Serbii na mundialach
Serbia po rozpadzie Jugosławii jako samodzielne państwo dwukrotnie występowała na mistrzostwach świata. Serbom nie udało się wówczas awansować z grupy. Większe sukcesy można zapisać pod szyldem Jugosławii – dwa półfinały mundiali. Oto spis wszystkich występów Serbów na mistrzostwach świata:
Jako Jugosławia:
1930 – III/IV miejsce
1934 – 1938 – Brak awansu
1950 – Faza grupowa
1954 – 1958 – Ćwierćfinał
1962 – IV miejsce
1966 – 1970 – Brak awansu
1974 – Druga faza grupowa
1978 – Brak awansu
1982 – Faza grupowa
1986 – Brak awansu
1990 – Ćwierćfinał
Jako Federalna Jugosławia, która wyewoluowała w Serbię i Czarnogórę:
1994 – Wykluczona z eliminacji
1998 – 1/8 finału
2002 – Brak awansu
2006 – Faza grupowa
Jako Serbia:
2010 – Faza grupowa
2014 – Brak awansu
2018 – Faza grupowa
2022 – ?