MŚ Katar 2022: Ceny biletów. Jak dostać się do Kataru? Gdzie spać?

Bartłomiej Cichecki

23 września 2022

MŚ Katar 2022: Ceny biletów. Jak dostać się do Kataru? Gdzie spać?

Mundial to nie tylko ogromne wydarzenie w życiu piłkarza. Mundial to przede wszystkim zawsze spory wydatek dla osób, które chcą wspierać reprezentantów swojego kraju z wysokości trybun i muszą taki wydatek często długo przed Mistrzostwami Świata zaplanować logistycznie i odłożyć nie małą kwotę pieniędzy. Dlatego zachęcam do zapoznania się z małym, ale konkretnym poradnikiem dotyczącym najważniejszych kwestii, takich jak: ceny biletów, nocleg w Katarze, ceny biletów lotniczych oraz miejsc skąd najtaniej będzie odwiedzić kraj znad Zatoki Perskiej. Zapraszam!

>> POBIERZ APLIKACJĘ SPORT BETFAN NA SWÓJ TELEFON I POSIADAJ WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE SPORTOWE INFORMACJE TYPERSKIE W ZASIĘGU RĘKI <<

MŚ Katar 2022. Ceny biletów. Jak dostać się do Kataru? Gdzie spać?

Należy zacząć od tego jakie w Polsce rzeczywiste zainteresowanie wzbudza możliwość oraz gotowość przeżycia Mundialu w Katarze, a nie przed popularnym telewizorem. Według danych Polskiego Związku Piłki Nożnej, chętnych osób do zakupu biletów na mecz Polska – Meksyk było 78 785 polskich kibiców, z kolei na najbardziej atrakcyjny mecz z Argentyną chętnych było prawie równe 80 tysięcy. Najmniejsze zainteresowanie wzbudził rzecz jasna mecz z Arabią Saudyjską, która wydaje się być najsłabszą drużyną w naszej grupie. Na ten mecz chętnych kibiców z Polski było 16 955 osób. W związku z tak licznym zainteresowaniem ze strony polskich kibiców należy wspomnieć, że oficjalnie dla każdej federacji biorącej udział w tegorocznych Mistrzostwach Świata, przysługuje pula biletów wynosząca 8% miejsc dostępnych na trybunach w zależności od pojemności stadionu. Dla pełnego uzmysłowienia jakie to będą konkretnie liczby w przypadku 3 meczów Polaków podczas fazy grupowej – w meczu z Meksykiem oraz Argentyną zagramy na mogącym pomieścić 40 000 widzów Stadium 974. To oznacza, że liczba kibiców z Polski na tych meczach oficjalnie będzie wynosić maksymalnie 3200 osób. Na mecz z Arabią Saudyjską już nieco więcej, bo 3600.

STAWIAJ NA MISTRZOSTWA ŚWIATA W BETFAN

MŚ Katar 2022. Bilety.

Skoro już wiemy ilu chętnych z naszego kraju wyraziło chęci, by udać się w tą daleką i jeszcze droższą podróż to spójrzmy teraz jak kształtują się ceny biletów na mecze reprezentacji Polski oraz na inne mecze – mam tu na myśli mecze w fazie pucharowej oraz cenę biletów na finał Mistrzostw Świata! Nie będzie niespodzianki. Bilety są drogie. Ale zacznijmy po kolei czyli od ceny biletów, które będą obowiązywać w fazie grupowej turnieju.  W fazie grupowej za bilety zapłacimy od 288 złotych do 922 złotych. Wyjątkiem jest cena biletów na mecz otwarcia całych Mistrzostw Świata, który zostanie rozegrany 20. listopada. Cena biletów na mecz inaugurujący Mundial wahają się od 1300 zł do 2700 zł. Za bilety na mecze 1/8 finału zapłacimy od 403 zł do 1152 zł. Za mecze rozgrywane w ramach ćwierćfinałów od 864 zł do maksymalnie 1785 zł. Za półfinały zapłacimy już znacznie więcej, bo najtańszy kosztować będzie 1497 zł a najdroższy 4009 zł. Natomiast za bilety na finał turnieju trzeba będzie przygotować od 2534 zł do 6738 zł. Istnieją również tak zwane pakiety biletowe. Wyznaczone zostały 3 pakiety w 3 kategoriach cenowych pierwszy (950 zł/ 2281 zł/ 3041 zł) – obejmujący wszystkie 3 mecze fazy grupowej danej drużyny, drugi (1394 zł/ 3231 zł/ 4308 zł) – obejmujący fazę grupową + mecz 1/8 finału, trzeci (6779 zł/ 12227 zł/ 18094 zł) – obejmujący mecze fazy grupowej + fazę pucharową. Dla szybkiego porównania, bilety na Mundialu w Rosji kosztowały: na fazę grupową najtańszy bilet kosztował 380 zł, następnie można było kupić bilety w cenie 610 zł i 780 zł – tyle kosztowały bilety również na fazę  grupową, ale były to lepsze miejsca na trybunach. Średni koszt biletów od fazy pucharowej kształtował się następująco: bilety za 1/8 finału – 685 zł, za ćwierćfinał – 945 zł, za półfinał – 1780 zł, natomiast ceny biletów na finał kształtowała się różnie –  od 1680 zł do aż 4000 zł.

MŚ Katar 2022. Loty do Kataru.

Sprawdzając wszystkie możliwe sposoby dostania się do Kataru trzeba zaznaczyć, że najłatwiej będzie nam to zrobić oczywiście samolotem. Jednak dla tych, którzy będą mieć ochotę podróżować z przesiadkami, by zaoszczędzić parę set złotych – bardzo ciekawą możliwością jest wybranie lotu do Turcji, a stamtąd można bez większych problemów przedostać się już do Doha, gdyż Turcja jest doskonale skomunikowana z Katarem. Wczesnym latem dostępne były bezpośrednie loty z warszawskiego lotniska Chopina do portu lotniczego Doha-Hamad, które wykonywane były i są w dalszym ciągu przez katarskie linie lotnicze Qatar Airways. Czas trwania takiego bezpośredniego lotu nie przeraża, ale też nie trwa on najkrócej, bo rejsy trwają średnio 5 godzin i 25 minut. Generalnie damy radę polecieć do Kataru nie tylko z Warszawy, ale także z lotnisk w: Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu oraz Nowym Dworze Mazowieckim. Bezpośrednie połączenie oferuje tylko Warszawa. Ceny lotów? Bardzo drogie! W sezonie letnim można było zakupić bilet do Kataru w jedną stronę za ok. 1500-1700 zł. Podczas trwania Mistrzostw cena ta wzrasta do ok. 3000 zł. U jakich przewoźników szukać w Polsce biletów do Kataru? Z całą pewnością wspominane już Qatar Airways, ponadto jeśli wylatujemy z Warszawy lub Krakowa dostępne będą dla nas linie British Airways – tu należy zaznaczyć, że wybór tego przewoźnika wiąże się z obowiązkową zmianą lotniska Heathrow na Gatwick. Lot w obie strony kosztuje około 7500-8000 zł. Bilety w jedną stronę podczas trwania Mistrzostw Świata będą kształtować się w granicach od 4000 zł do 4500 zł. To bilety na rejs bezpośredni do Doha z Warszawy.

STAWIAJ NA MISTRZOSTWA ŚWIATA W BETFAN

MŚ Katar 2022. Nocleg.

A co z noclegiem? To też nie będzie łatwe zadanie. Drożyzna oraz podnoszenie cen w związku z turniejem jest wszechobecne i na pewno do Mundialu się nie zatrzyma. Warto wiedzieć, że władze miast gospodarzy jak i władze kraju podjęły wspólnie decyzję, by brakujące miejsca noclegowe oraz wypoczynkowe podczas Mundialu udostępnić ludziom w postaci pokojów na jachtach oraz statkach, które będą cumować w portach. Cena za dwuosobową kajutę zaczyna się od 800 zł w górę. To oryginalne rozwiązanie może nie wystarczyć. Taka opcja dostarczy Katarczykom dodatkowe 4 tysięcy miejsc, jednak to o wiele za mało. Katar założył, że będzie w stanie przyjąć i ugościć ponad 1.2 miliona kibiców. Rozwiązań tego problemu jest kilka i zależą one od stanu naszego portfela. Jakie dokładnie? Pierwszą z opcji jest nocleg u kogoś w domu tzw. pokój prywatny. Ceny zaczynają się od 1300 zł za noc. Natomiast standardowe ceny sięgają zazwyczaj kilku tysięcy złotych za nocleg. Drugą z opcji jest rozwiązanie z jednym celem – zaoszczędzić jak najwięcej się da czyli spać pod gołym niebem w namiocie. I tu istnieje pewien kłopot w postaci wężów i skorpionów, które lubią ludziom uprzykrzać życie. Trzecim rozwiązaniem jest będą dodatkowe 40 tysięcy noclegów  czekanie na dodatkowe 40 tysięcy miejsc w apartamentach i hotelach, które mają być  do czasu rozpoczęcia Mistrzostw. Nie będzie to jednak tanie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że wciąż można znaleźć noclegi na stornie internetowej https://www.qatar2022.qa/ i tam ceny zaczynają się od 350 zł więc nie jest źle jak ceny w Katarze! Warunki jednak w pokoju za taką cenę są bardzo ubogie. Dosłownie dwa łóżka i półka.

Reasumując – każdy kto chce polecieć do Kataru i zobaczyć jedyny w swoim rodzaju Mundial, będzie musiał wydać pieniądze na poziomie co najmniej 7-10 tysięcy złotych. Oczywiście osoby, które już dawno zaplanowały sobie podróż w dwie strony łącznie z zarezerwowaniem noclegu, zapłacą dużo mniej. Opłatą stałą, która nie zmieni się to oczywiście bilety na mecze Mistrzostw Świata. Tu ceny przede wszystkim są stałe i bardzo wysokie. Jednakże nie ma sensu przejmować się tym, że trybuny podczas listopadowego Mundialu będą świecić pustkami. Kilka tygodni temu Katar poinformował, że sprzedał już grubo ponad 2,4 miliona biletów z 3 milionów, które były w sprzedaży. Należy spodziewać się zatem pełnych trybun oraz wyjątkowego Mundialu.

Autor tekstu

Najnowsze wpisy