MŚ 2022: Kto już awansował? Lista uczestników i kandydatów

Wczoraj zakończyła się faza grupowa eliminacji MŚ 2022 w Europie. Znamy już 13 reprezentacji, które na pewno wezmą udział na przyszłorocznym mundialu w Katarze. 

MŚ 2022 w Katarze: Znamy 10 reprezentantów Europy

Zakończyła się zasadnicza faza eliminacji Mistrzostw Świata w strefie europejskiej. Tym samym poznaliśmy dziesięciu uczestników turnieju ze Starego Kontynentu. Są to wyłącznie zwycięzcy grup eliminacyjnych. Zespoły z drugich miejsce, w tym Polska, zagrają w dwuetapowych barażach, ale o tym później. Moim zdaniem największymi zaskoczeniami jest bezpośredni awans na mundial Serbii z grupy A. Ograli oni bowiem ostatecznie Portugalię i zepchnęli Cristiano Ronaldo i spółkę do baraży. Poza tym awansowali również Szwajcarzy, którzy do baraży z kolei zepchnęli Włochów, czyli aktualnych mistrzów Europy. Na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Katarze pojadą również największe europejskie firmy.

Kto awansował na MŚ 2022 z Europy?

Serbia (grupa A)
Hiszpania (grupa B)
Szwajcaria (grupa C)
Francja (grupa D)
Belgia (grupa E)
Dania (grupa F)
Holandia (grupa G)
Chorwacja (grupa H)
Anglia (grupa I)
Niemcy (grupa J)

MŚ 2022 w Katarze: Brazylia, Argentyna oraz Katar uzupełniają stawkę

Na pozostałych kontynentach kwalifikacje do mistrzostw świata wciąż trwają, dlatego też nie znamy jeszcze większości reprezentacji, które wystąpią w przyszłym roku w Katarze. Oczywiście, na mistrzostwach świata zagra gospodarz, czyli Katar. Ciężko tak naprawdę na ten moment stwierdzić, czego możemy spodziewać się po drużynie gospodarzy i jak wypadną na tle pozostałych ekip.

Znamy również dwie reprezentacje, które awansują na mundial z Ameryki Południowej. Są to Brazylia i Argentyna, czyli reprezentacje bez których tak naprawdę nie wyobrażamy sobie obecnie tego typu wydarzenia. Na 4 kolejki przed końcem eliminacji, Brazylijczycy zajmują pierwsze miejsce w tabeli z dorobkiem 35 punktów. Argentyna jest druga i ma na koncie 29 punktów. Na mundial w Katarze awansują cztery pierwsze reprezentacje z tabeli, a piąta zagra w barażach.

Kto awansował na MŚ 2022 z Ameryki Południowej?  

Brazylia
Argentyna

MŚ 2022 w Katarze: Sytuacja na pozostałych kontynentach

Do mundialu w Katarze zakwalifikuje się łącznie 32 reprezentacji. Wiemy, jak wygląda sytuacja w Europie i Ameryce Południowej, a co z pozostałymi miejscami?

Strefie kwalifikacyjnej CAF, czyli Afryce, przypadło 5 miejsce na tym turnieju. Obecnie zostało wyłonione tam dziesięć zespołów, które zmierzą się ze sobą w fazie play-off w systemie mecz i rewanż. Zwycięzcy tych dwumeczów awansują na mistrzostwa świata.

W Azji mamy trochę inną sytuację. Kwalifikacje podzielone są tam na dwie grupy po 6 zespołów w każdej. 2 najlepsze reprezentacje z każdej z grup zagrają na przyszłorocznym mundialu w Katarze, natomiast trzecie zagrają między sobą o możliwość wywalczenia awansu w barażu interkontynentalnym.

W strefie CONCACAF, czyli konkretnie Ameryki Północnej i Środkowej mamy trzy miejsca bezpośrednio premiujące na mistrzostwa świata. Czwarta zagra w barażach interkontynentalnych. Na ten moment ze strefy CONCACAF na mundial kwalifikują się: USA, Kanada i Meksyk, jednak do końca rozgrywek pozostało jeszcze kilka kolejek.

Najdziwniejsza sytuacja panuje w Oceanii, gdzie zmagania nawet jeszcze się nie zaczęły, nieznany jest nawet terminarz, choć początek kwalifikacji planowano na wrzesień 2020 roku. Później zamierzano je rozegrać od stycznia do marca 2022 roku, ale dwa miesiące temu tamtejsza federacja stwierdziła, że nie da rady zorganizować meczów w tym terminie ze względu na ograniczenia pandemiczne związane z podróżami i zaproponowała rozegrania całych eliminacji tej strefy w marcu w Katarze. FIFA na razie nie zatwierdziła tego planu i na jej stronie próżno szukać terminarza zmagań w Oceanii. Zwycięzca rozgrywek z Oceanii zagra o awans w barażu interkontynentalnym z przedstawicielem strefy CONCACAF.

MŚ 2022 w Katarze: Dwuetapowe baraże w Europie, na kogo może trafić Polska?

Europejskie baraże do mistrzostw świata 2022 są dość specyficzne, ponieważ składają się z dwóch etapów. W pierwszym meczu drużyny rozstawione zagrają z nierozstawionymi. O tym, kto awansuje dalej zdecyduje jedno spotkanie rozegrane na boisku drużyny rozstawionej. Polska przez porażkę w ostatnim meczu z Węgrami będzie w koszyku drużyn nierozstawionych. W drugiej rundzie spotkają się ze sobą zwycięzcy z pierwszych meczów, a o tym, kto zagra w Katarze także zdecyduje jeden mecz. Więcej o barażach dowiecie się z filmiku na kanale NIE GRASZ NIE WYGRASZ.

Baraże MŚ 2022: Kto zagra o awans?  

Drużyny rozstawione:
Portugalia (grupa A)
Szwecja (grupa B)
Włochy (grupa D)
Walia (grupa E)
Szkocja (grupa F)
Rosja (grupa H)

Drużyny nierozstawione:
Polska (grupa I)
Ukraina (grupa E)
Turcja (grupa G)
Macedonia Północna (grupa J)
Czechy (z Ligi Narodów)
Austria (z Ligi Narodów)

Pierwsza runda baraży rozegrana zostanie 24 i 25 marca, a finałowa 28-29 marca 2022 roku. Wtedy to rozstrzygnie się nie tylko sprawa awansu Polaków na turniej w Katarze, ale także przyszłość Paulo Sousy. Wygrane baraże automatycznie przedłużyłyby umowę Portugalczyka, którą podpisał z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Odpadnięcie natomiast sprawi, że umowa wygaśnie i Paulo Sousa pożegna się z polską reprezentacją.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!