Milwaukee Bucks mistrzem NBA 2021!

Milwaukee Bucks wygrali w szóstym meczu z Phoenix Suns. Jest to czwarty wygrany mecz z rzędu w tej serii, która ostatecznie zakończyła się 4:2. Mecz, po którym Bucks, świętowali zdobycie mistrzostwa zakończył się wynikiem 105:98.

Milwaukee Bucks- Phoenix Suns 105:98

W pierwszej kwarcie prym wiedli gospodarze, którzy wygrali ją 29:16. W drugiej kwarcie losy meczu się trochę zmieniły i pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 42:47 dla Suns. Słabo w pierwszej połowie zagrał Devin Booker, który w niej zdobył tylko 4 punkty. Pięciopunktowa przewaga utrzymywała się przez 4 minuty trzeciej kwarty, ale gdy Milwaukee Bucks uzyskało prowadzenie, Suns nie udało się go odzyskać do końca spotkania. Suns zbliżyli się jeszcze do Milwaukee Bucks doprowadzając do remisu, którym skończyła się trzecia część spotkania.

Phoenix Suns walczyli do samego końca, ale nie potrafili znaleźć odpowiedzi na fenomenalnego Giannisa Antetokoumpo. Tym samym Phoenix przegrywa trzecie finały NBA w swojej historii i wciąż musi czekać na tytuł mistrzowski. Milwaukee jako trzecia drużyna w historii (Portland Trail Blazers w 1977 i Miami Heat w 2006) zdobyła mistrzostwo po przegranych dwóch pierwszych meczach w serii finałowej, kończąc serię 4:2.

Giannis Antetokoumpo już pod koniec Q3 zdobył double-double. Antetokoumpo zdobył w całym meczu 50 punktów, 14 zbiórek, 5 bloków. Z gry jego skuteczność wynosiła 64%. Fenomenalnie także spisywał się na linii rzutów wolnych. Dotychczas w meczach 1-5, skuteczność rzutów osobistych Giannisa wynosiła 59%. W Game 6 trafił 17 na 19 rzutów!

Greek Freak MVP finałów

Milwaukee Bucks zdobyło mistrzostwo NBA drugi raz w historii. Pierwszy tytuł mistrzów NBA został zdobyty przez Kozły 50 lat temu, w 1971 roku. Bez wątpienia najlepszym zawodnikiem tegorocznych finałów NBA był grecki koszykarz Giannis Antetokoumpo. Greek Freak w finałach może się pochwalić statystykami na poziomie 35.2 punktu, 13.2 zbiórki, 5 asyst i 1.8 bloku średnio na mecz. Ostatni mecz zakończył 50. punktami, czego w playoffach dokonał pierwszy raz w karierze.

Wygrali jako drużyna

Giannis Antetokoumpo to bez wątpienia wielka gwiazda NBA, ale tego mistrzostwa nie byłoby, gdyby nie postawa całej drużyny. Każdy zawodnik, który wszedł na parkiet i grał w koszulce Milwaukee Bucks, przyczynił się do tego tytułu mistrzowskiego. Największe wsparcie Giannis uzyskał od Khrisa Middleton oraz Jrue Holidaya. Ten pierwszy, który w 2012 roku został wybrany w drugiej rundzie draftu, od kilku lat tworzy duet gwiazd z Giannisem. Khris Middleton w finałach zaliczył statystki na poziomie 24 punkty, 6.3 zbiórki oraz 5.3 asysty na mecz.

Do zdobycia mistrzostwa brakowało jednak jeszcze jednej gwiazdy. Jrue Holiday przyszedł na początku sezonu z New Orleans Pelicans i to on okazał się brakującym elementem układanki. Elitarny obrońca, który został wybrany do 1st all NBA defensive team w tym roku, oprócz świetnej postawy w obronie wspomagał swój zespół po atakowanej połowie parkietu. Średnio na mecz w finałach zdobył 16.7 punktu oraz 9.3 asysty.

Mistrzostwa Bucks nie zdobyliby także bez aktorów drugiego planu. W każdym meczu nieocenione wsparcie swoim doświadczeniem i umiejętnościami po obu stronach parkietu dostarczyli tacy koszykarze, jak Brook Lopez Bobby Portis, Pat Connaughton, P.J. Tucker, czy Jeff Teague. W trzech spotkaniach zagrał także Bryn Forbes.

Architektem tego mistrzostwa został Mike Budenholzer. Jest to pierwsze mistrzostwo zdobyte przez niego w roli głównego trenera. Wcześniej udało mu się zostać mistrzem czterokrotnie jako asystent Grega Popovicha w San Antonio Spurs. Pierwsze podejście do wygrania mistrzostwa jako główny szkoleniowiec podjął 6 lat temu jako trener Atlanty Hawks, z której zrobił drużynę obsadzoną w tamtych czasach gwiazdami. Wtedy drużynę Budenholzera zatrzymał LeBron James i jego Cleveland Cavaliers.