Michał Probierz to ligowy weteran. Jakie drużyny prowadził w swojej karierze?

    Redakcja

    01 maja 2024

    Trener

    Michał Probierz to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej Ekstraklasy. Ze względu na podobieństwo wizualne, a konkretnie łysinę i zarost, nazywany jest polskim Guardiolą. Warto wiedzieć, jakie były prowadzone przez niego drużyny i jak dokładnie wyglądały jego projekty w Jagielloni Białystok oraz Cracovii Kraków.

    Z naszego artykułu na temat Michała Probierza dowiesz się:

    Drużyny prowadzone przez Michała Probierza

    Michał Probierz trenerskie szlify rozpoczął jako trener młodzików w SG Wattenscheid 09, gdzie jeszcze w latach 90. występował jako zawodnik. Podobną rolę pełnił w Górniku Zabrze, gdzie w końcu dostał też pozycję asystenta trenera. Od czasu podjęcia pierwszej samodzielnej pracy zwiedził dziewięć klubów, w tym jeden zagraniczny.

    Drużyny prowadzone przez Michała Probierza:

    • Polonia Bytom – 2005-2006 i 2007-2008
    • Widzew Łódź – 2006-2007
    • Jagiellonia Białystok – 2008-2011 i 2014-2017
    • ŁKS Łódź – 2011
    • Aris Saloniki – 2011-2012
    • Wisława Kraków – 2012
    • GKS Bełchatów – 2012
    • Lechia Gdańsk – 2013-2014
    • Cracovia – od 2017 do chwili obecnej

    Posiadanie tak wielu wpisów w zaledwie 15-letnim trenerskim CV nie jest w przypadku Michała Probierza ani świadectwem kiepskich umiejętności, ani braku cierpliwości prezesów polskich klubów. Szkoleniowiec porównywany ze względu na zarost oraz łysinę do Pepa Guardioli znany jest ze stawiania na swoim. Jeśli nie dostanie od klubu pełnej autonomii i możliwości ułożenia wszystkiego po swojemu, potrafi trzasnąć drzwiami i bardzo szybko zmienić pracodawcę. 

    A na jego usługi jest popyt. Mimo nieciekawej pozycji wyjściowej zostawiał w znacznie lepszym stanie (przynajmniej pod względem pozycji w tabeli) Polonię Bytom, Aris Saloniki czy Lechię Gdańsk, a Jagiellonię oraz Cracovię z wiecznych kandydatów do spadku zmienił w drużyny bijące się o miejsca w europejskich pucharach. Jak to wyglądało?

    Jagiellonia Białystok wybrała Probierza na „trenera 90-lecia”

    Kibice Jagiellonii Białystok mają co do Probierza mieszane uczucia. Podczas jego pobytu w Jadze nierzadko można było usłyszeć na stadionie obelgi w stronę trenera. Było tak szczególnie po blamażach w rozgrywkach europejskich, które nigdy nie były mocną stroną Probierza. Trudno jednak zaprzeczyć, że pod jego wodzą Jagiellonia odnosiła największe sukcesy. Należą do nich:

    • W drugim sezonie pierwszej kadencji w Jagiellonii zdobył Puchar Polski i wygrał mecz o Superpuchar.
    • W trzecim sezonie zajął czwarte miejsce w lidze, do drugiej kadencji Probierza będące najlepszym wynikiem klubu w historii.
    • W sezonie 2014/2015, pierwszym po powrocie, poprawił poprzedni wynik, prowadząc Jagę na najniższy stopień podium.
    • Mimo kiepskiego wyniku w drugim sezonie, trzeci zakończył na 2. miejscu, tracąc do Legii Warszawa zaledwie 2 punkty.

    Nie licząc Pucharu i następującego po nim Superpucharu, Probierz nie zdobył jednak z Jagiellonią żadnych znaczących trofeów. Mimo iż przeniósł białostocki klub na poziom wcześniej dlań nieosiągalny, zawsze brakowało kropki nad i. Zwycięstwa były jak najbardziej w zasięgu, podobnie zresztą jak awanse do europejskich pucharów, zaprzepaszczane w meczach z drużynami o niewymawialnych nazwach. Po kolejnych trzech sezonach w Białymstoku trener zdecydował więc przenieść się na południe, gdzie drużynę bijącą się o mistrzostwo uczynić miał z Cracovii. Jak mu to wychodzi?

    Cracovia pod Probierzem zaliczyła progres i zdobyła Superpuchar, ale…

    Jak na razie jedynym znaczącym sukcesem Probierza w Cracovii jest zdobycie Superpucharu Polski w 2020 roku. W meczu tym Pasy znalazły się jako finalista Pucharu Polski, który zgarnęła Legia Warszawa, będąca w sezonie 2019/2020 także mistrzem kraju. Rozegrany pomiędzy tymi zespołami mecz o Superpuchar uznawany jest za jedno z najbardziej kuriozalnych spotkań w historii polskiej piłki. Wydarzenie odbywające się w cieniu drugiej fali pandemii COVID-19 przeszło niemal bez pecha, a niektórzy kibice odnieśli wrażenie, jakby wszystko odbyło się w ukryciu. Po niewiarygodnie nudnych 120 minutach na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis, a zespół Probierza wygrał w końcu 5:4 w rzutach karnych.

    Czy Pasy pod jego wodzą się zmieniły? Styl gry drużyny sprawił, że tylko cierpliwość prezesa Janusza Filipiaka pozwoliły utrzymać Probierzowi stanowisko. Wielokrotnie zmiany na ławce trenerskiej jednogłośnie domagali się kibice Cracovii. Trener wdawał się z nimi w potyczki słowne na Twitterze, które kończyły się wzajemnym przerzucaniem bluzgami. Tymczasem właściciel krakowskiego klubu oraz firmy Comarch nie tylko regularnie podkreśla swoje zaufanie do Probierza, ale uczynił go także wiceprezesem Cracovii, a we wrześniu 2020 roku przedłużył kontrakt do 2023 roku. Zobaczymy, czy uda się go wypełnić do końca.

    Autor tekstu

    Najnowsze wpisy