Pobierz aplikację betfan na telefon
Liga Konferencji Europy – najważniejsze informacje

Od sezonu 2021/22 oprócz Ligi Mistrzów i Ligi Europy do gry wkraczają także rozgrywki Ligi Konferencji Europy. Będzie to trzeci europejski poziom rozgrywkowy. W tym artykule znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nowo powstałych rozgrywek.

Liga Konferencji Europy: Trzeci poziom europejskich pucharów

Z założenia Liga Konferencji Europy jest stworzona dla słabszych drużyn z mniej znanych lig, których  raczej nie ma w Lidze Mistrzów ani Lidze Europy. Dlatego też to właśnie przedstawiciele lig z dalszych pozycji w rankingu UEFA obsadzą większość miejsc w Lidze Konferencji Europy. Nowe rozgrywki to tak naprawdę trzecia liga pucharów europejskich. Ostateczną nazwę turnieju Komitet Wykonawczy UEFA przyjął 24 września 2019. Wcześniej rozgrywki określano roboczo jako Liga Europy 2.

Liga Konferencji Europy: Format rozgrywek

Format rozgrywania Ligi Konferencji Europy praktycznie niczym nie będzie się różnił od rozgrywek Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Również najpierw będziemy świadkami czteroetapowych eliminacji, następnie fazy grupowej, a później fazy pucharowej, począwszy od 1/16 finału.

Po kwalifikacjach faza grupowa będzie składała się z 8 grup po 4 drużyny w każdej. Tak jak w przypadku innych europejskich rozgrywek po dwie awansują do kolejnej fazy. W Lidze Konferencji Europy będziemy jednak mieli spory handicap dla klubów, które zajmą pierwsze miejsce w swojej grupie. Otóż zwycięzcy grup od razu awansują do 1/8 finału bez potrzeby grania w 1/16.

1/16 finału LKE: 8 drużyn z drugich miejsc w LKE i 8. drużyn z trzecich miejsc w Lidze Europy
1/8 finału LKE: 8 zwycięzców 1/16 finału i 8 drużyn z pierwszych miejsc fazy grupowej LKE

W ramach turnieju odbędzie się 141 meczów w 15 tygodniach. Spotkania będą odbywały się w czwartki. Finałowy mecz Ligi Konferencji Europy UEFA zostanie rozegrany w środę w jednym tygodniu z finałami innych europejskich turniejów klubowych na stadionie Arena Kombëtare w Tiranie.

Liga Konferencji Europy: Kto zagra w nowych rozgrywkach?

Liga Konferencji Europy to dopiero trzecia kategoria rozgrywkowa i jest skierowana głównie do słabszych lig – niestety w tym również dla ligi polskiej. Kto zatem zagra w obecnym sezonie w Lidze Konferencji? Otóż w eliminacjach wystąpią trzy polskie drużyny. Zagra Śląsk Wrocław, Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin. Raków i Pogoń zaczną zmagania od 2. rundy eliminacyjnej, natomiast wrocławianie już od pierwszej.

Poza polskimi akcentami w Lidze Konferencji Europy nie zabraknie również znanych klubów. Ich lista także powinna budzić respekt. Mamy tutaj chociażby przedstawiciela ligi angielskiej, włoskiej oraz niemieckiej:

  • AS Roma (play-off)
  • Tottenham (play-off)
  • Union Berlin (play-off)
  • Stade Rennes (play-off)
  • Anderlecht (III runda kwalifikacyjna)
  • Rubin Kazań (III runda kwalifikacyjna)
  • Feyenoord (II runda eliminacyjna)
  • FC Basel (II runda eliminacyjna)
  • FC Kopenhaga (II runda eliminacyjna)

Faza grupowa w Lidze Konferencji Europy rozpocznie się już od 16 września 2021. Liczymy, że przynajmniej jeden polski zespół zamelduje się na tym etapie rozgrywek.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!