Pobierz aplikację betfan na telefon
Kto to jest krupier? Ile zarabia? Wszystko o legendarnym zawodzie

Krupier nie jest potrzebny w każdej grze hazardowej, jednak bez niego wizyty w kasynie nie byłyby tym samym. Przedstawiciele tego zawodu nie tylko obsługują gry karciane czy ruletkę, ale dbają także o odpowiednią atmosferę. Nie spodziewamy się, aby w najbliższej przyszłości krupierów mogły zastąpić roboty. Gdyby miało tak być, już dawno gracze podchodziliby tylko do automatów!

Z naszego artykułu o zawodzie krupiera dowiesz się:

KTO TO JEST KRUPIER?

Trudno wyobrazić sobie wizytę w kasynie bez uśmiechu krupierki czy krupiera. Zawód ten wciąż ma się dobrze, nawet mimo powszechnej dostępności gier hazardowych przez internet. Pracownicy kasyna nie tylko obsługują klientów, ale również wprowadzają odpowiednią atmosferę. W końcu chodzimy tam nie tylko po to, aby spróbować szczęścia i przy odrobinie farta napełnić kieszenie, ale także posmakować dobrej zabawy.

JAKIE SĄ OBOWIĄZKI KRUPIERA ?

Obowiązki krupiera związane z samą grą mogą być różne. Czasami jest odpowiedzialny za cały jej przebieg, tasując i rozdając karty, dzieląc żetony czy wypowiadając w odpowiednich momentach komendy. W innych przypadkach staje się niemym obserwatorem oraz inspektorem, dbając nad zgodnym z zasadami przebiegiem rozgrywki, ale ingerując w nią wyłącznie wtedy, gdy gracze nie podążają za przepisami danej gry.

CIEMNE STRONY PRACY KRUPIERA

Wykazanie gościowi sytuacji, w której narusza zasady gry, nie zawsze spotyka się z odpowiednią reakcją. Stali bywalcy kasyna z pewnością choć raz byli świadkami sytuacji, w której rozzłoszczeni klienci nie chcieli przyjąć do wiadomości, że to właśnie krupier jako profesjonalista ma rację. Z tego powodu wykonywanie tego zawodu wymaga czegoś więcej niż charyzmy i doskonałej znajomości zasad.

NIE KAŻDY NADAJE SIĘ NA KRUPIERA. JAKIE MUSI MIEĆ CECHY?

Problemy z niewielkim odsetkiem klientów powodują, że krupierzy muszą być odporni na presję psychiczną. Asertywność to podstawowa cecha, która pozwoli im uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, w których namolni goście pozwalają sobie na coraz więcej. W końcu irytują wówczas nie tylko pobłażliwego pracownika, ale psują dobrą zabawę także innym graczom.

Ze względu na szybkie tempo rozgrywki, od krupierów wymaga się również bystrości. Nie chodzi wyłącznie o wykucie na blachę zasad, ale również stosowanie ich w praktyce. Przy grze w bakarat rozdania trwają naprawdę krótko i gracze przyzwyczajeni są do wysokiego tempa. Aby dotrzymać im kroku, krupier musi liczyć w głowie naprawdę szybko. Inteligencja przydaje się także wówczas, gdy występują sytuacje z rodzaju “jedna na milion”. Wtedy logiczne myślenie i umiejętność dostosowania się do niecodziennej sytuacji są na wagę złota. Wszystkie te kwestie weryfikowane są podczas szkolenia w kasynie oraz egzaminu, które organizuje Ministerstwo Finansów.

JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ KRUPIER ?

Co poza cechami związanymi z charakterem i umysłem? Ważne jest również dbanie o wygląd zewnętrzny. Kandydat na krupiera powinien być schludny i nie mieć problemu z eleganckim ubranie. Praca w kasynie nie przypadnie raczej do gustu osobom, które nie przepadają za dress code’em. 

SPRAWDŹ, ILE ZARABIA KRUPIER W PRZECIĘTNYM POLSKIM KASYNIE

Trudno podać średnią kwotę ile zarabia krupier. Wiąże się to z faktem, że przedstawiciele tego zawodu sporo pieniędzy dostają w formie napiwków. Nawet jeżeli standardowe widełki dla początkującego krupiera będą mieściły się w przedziale 2000-2500 zł na rękę, nie da się określić, ile dodatkowo wyciągnie z bonusów od graczy. Większe kwoty zostawiać będą turyści udający się do kasyna w Warszawie obleganych przez turystów jak te w Warszawie, znacznie mniejsze w polskich miastach. Nie bez znaczenia jest fakt, że wszystkie napiwki dawane krupierom w formie żetonów przeliczane są komisyjnie w obecności stałego przedstawiciela Ministerstwa Finansów, a następnie dzielone dla wszystkich pracowników kasyna.

POKAZY KRUPIERSKIE CO TO ?

Dodatkowym sposobem dla przedstawicieli tego zawodu mogą być pokazy krupierskie. Organizowane są nie tylko na branżowych targach, ale również na imprezach firmowych w dużych korporacjach. Umiejętności manualne związane z kartami mogą przy odpowiedniej oprawie zrobić naprawdę duże wrażenie. Kasyna do wynajęcia to ciekawy sposób na biznes. Mając odpowiednie umiejętności, krupier może pracować dorywczo również w ten sposób.

JAK INNE ZAWODY, TAKŻE KRUPIERZY MAJĄ SWÓJ ŻARGON. CO MÓWIĄ W RULETCE?

Podobnie jak w przypadku innych grup społecznych, także gracze w kasynach posługują się wieloma określeniami nieznanymi zupełnie osobom spoza środowiska. Wild czy scatter w przypadku gry na automatach, stand, hit i double down w blackjacku, blind albo re-buy w pokerze… Specjalistycznymi sformułowaniami związanymi z hazardem można wypełnić cały słownik, ale na całe szczęście krupier w kasynie zawsze odpowie dociekliwym graczom na pytania związane z używanymi przez siebie terminami.

Co ciekawe, przed kilkoma laty pytanie o to, co mówi krupier w ruletce, gdy puszcza kulkę w ruch, pojawiło się w popularnym teleturnieju Milionerzy. Wszyscy bywalcy kasyn z francuską ruletką wiedzieliby, że chodzi tu o słowa “rien ne va plus”, czyli więcej nie wolno już stawiać. Gość Huberta Urbańskiego wprawdzie tego nie wiedział, ale pomogło mu jedno z kół ratunkowych, pytanie do publiczności. Poprawną odpowiedź wskazało aż 67% widzów w studiu!

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!