Pobierz aplikację betfan na telefon
Jak Polska radziła sobie na mistrzostwach świata?
Za niecały miesiąc rozpoczną się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Reprezentacja Polski trafiła do grupy C, gdzie będzie rywalizować z Arabią Saudyjską, Meksykiem i Argentyną. Poprzedni mundial nie poszedł po naszej myśli i odpadliśmy już w fazie grupowej. W XXI wieku, reprezentacja Polski ani razu nie awansowała do fazy pucharowej. Na swoim koncie ma jednak między dwa brązowe medale. Jest to nasz największy sukces na mistrzostwach świata. Jak radziliśmy sobie na poszczególnych mundialach?

>> POBIERZ APLIKACJĘ SPORT BETFAN NA SWÓJ TELEFON I POSIADAJ WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE SPORTOWE INFORMACJE TYPERSKIE W ZASIĘGU RĘKI <<

Polska na mistrzostwach świata – informacje ogólne, ile razy grała?

Mistrzostwa świata w Katarze będą dla Polski dziewiątym mundialem w historii. Pierwszy raz na takim turnieju graliśmy w 1938 roku we Francji. Ostatni nasz mundial został zagrany w 2018 roku i nie udało się wówczas awansować do fazy pucharowej. Najlepszym naszym osiągnięciem było zdobycie trzeciego miejsca i to dwukrotnie. Miało to miejsce na mundialu w RFN w 1974 i w Hiszpanii w 1982 roku. Najlepszym polskim strzelcem na mistrzostwach świata jest Grzegorz Lato. Ma na swoim koncie dziesięć trafień. Co ciekawe, Robert Lewandowski jeszcze ani razu nie zdobył gola na mundialu. Nasz bilans spotkań na mundialach to 16 zwycięstw, 5 remisów i 13 porażek.

Polska na mistrzostwach świata – Francja 1938

Pierwszymi mistrzostwami świata dla Polski był mundial we Francji w 1938 roku. Biało-czerwoni awansowali do niego, eliminując Jugosławię, z którą wygrali 4:0 i przegrali 0:1. Drużyny, które grały na tych mistrzostwach, od razu występowały w fazie pucharowej. Polska trafiła na reprezentację Brazylii, która finalnie zajęła trzecie miejsce. Mecz zakończył się wynikiem 6:5, a Canarinhos potrzebowali dogrywki, aby wyeliminować nas z turnieju. Aż cztery bramki strzelił wówczas Wilimowski.

Polska na mistrzostwach świata – RFN 1974

Mistrzostwa świata w RFN w 1974 były dla Polski bardzo udane. Trafiliśmy do grupy z Haiti, Włochami i Argentyną. Obecnie mielibyśmy znikome szanse na awans. Wtedy stanęliśmy jednak na wysokości zadania i dzięki kompletowi zwycięstw zwyciężyliśmy w grupie. W drugiej rundzie graliśmy z Jugosławią, Szwecją i RFN. Wygraliśmy z dwiema pierwszymi reprezentacjami, ale RFN ograł nas 0:1. Zajęliśmy więc drugie miejsce w grupie, przez co graliśmy w meczu o trzecią lokatę na mundialu. O medal walczyliśmy z reprezentacją Brazylii. Pokonaliśmy Canarinhos po bramce Grzegorza Lato w 76. minucie. Nasz legendarny napastnik został królem strzelców tych mistrzostw, z siedmioma bramkami na koncie.

Polska na mistrzostwach świata – Argentyna 1978

Mundial w 1978 miał taki sam format jak ten w RFN. Po fazie grupowej drużyny były podzielone na czteroosobowe zespołowy i grały między sobą. Dwie najlepsze drużyny drugiej rundy grały w finale, a te które zajęły drugie miejsce, biły się o brąz. Polska w pierwszej rundzie trafiła do grupy z RFN, Meksykiem i Tunezją. Biało-czerwoni zremisowali z RFN, a pozostałe dwa mecze wygrali, plasując się na pierwszej pozycji. W drugiej rundzie graliśmy z Argentyną, Peru i Brazylią. Udało nam się pokonać tylko Peru, a z Canarinhos i Albiceleste przegraliśmy, dlatego pożegnaliśmy się na tym etapie z mistrzostwami świata.

Polska na mistrzostwach świata – Hiszpania 1982

Mistrzostwa świata w Hiszpanii były ostatnim mundialem, z którego przywieźliśmy mundial. W fazie grupowej graliśmy z Peru, Włochami i Kamerunem. Wygraliśmy tylko z pierwszą z wymienionych reprezentacji, a z pozostałymi zremisowaliśmy. Takie wyniki pozwoliły nam awansować z pierwszego miejsca i w drugiej rundzie mierzyliśmy się z ZSRR i Belgią. Tym razem zostały stworzone cztery grupy, dlatego do półfinałów awansowała tylko najlepsza reprezentacja. Wygraliśmy 3:0 z Belgią i zremisowaliśmy bezbramkowo z ZSRR, co pozwoliło nam zająć pierwszą lokatę. W półfinale przegraliśmy 0:2 z Włochami po dwóch golach Rossiego, ale w starciu o trzecie miejsce ograliśmy 3:2 Francję.

Polska na mistrzostwach świata – Meksyk 1986

Na mistrzostwach w Meksyku został wprowadzony nowy format i możliwe było, aby nawet trzy reprezentacje wyszły z grupy. Dzięki temu graliśmy w fazie pucharowej. Do grupy trafiliśmy z Portugalią, Anglią i Maroko. Po bezbramkowym remisie z Marokiem i wygranej z Portugalią, zajęliśmy trzecie miejsce w grupie. W 1/8 finału mierzyliśmy się z Brazylią, ale przegraliśmy aż 0:4, kończąc swój udział w turnieju.

Polska na mistrzostwach świata – Japonia/Korea Południowa 2002

Powoli zmierzamy do czasów współczesnych, podczas których delikatnie mówiąc, mundiale nie szły po naszej myśli. Podczas MŚ w Japonii i Korei Południowej trafiliśmy do grupy z drugim z gospodarzy turnieju, Stanami Zjednoczonymi i Portugalią. Wygraliśmy tylko w ostatnim starciu z USA. Były to nasze jedyne punkty na tym mundialu, dlatego już na etapie fazy grupowej pożegnaliśmy się z turniejem.

Polska na mistrzostwach świata – Niemcy 2006

Na mundialu z Niemczech cel był jeden – wyjście z grupy. Nie mieliśmy zbyt wymagających rywali. Trafiliśmy do grupy z gospodarzami turnieju, Kostaryką i Ekwadorem. Zdobyliśmy jednak tylko trzy punkty po wygranej z Kostaryką i po raz kolejny nie weszliśmy do fazy pucharowej.

Polska na mistrzostwach świata – Rosja 2018

Po 12 latach przerwy od mistrzostw świata, udało się Polsce awansować na mundial w Rosji. Oczekiwania wobec kadry były ogromne, głównie za sprawą bardzo dobrych mistrzostw Europy 2016. Trafiliśmy do grupy z Kolumbią, Senegalem i Japonią. Było to wyrównane zestawieniu, ale według niektórych ekspertów, byliśmy faworytami. Przegraliśmy jednak z Senegalem 1:2, a następnie z Kolumbią 0:3. Nie pomogła więc nam nawet wygrana z Japonią 1:0. Miejmy nadzieję, że podczas mistrzostw świata w Katarze uda nam się awansować do fazy pucharowej.

Polska na mistrzostwach świata – Katar 2022

Polska na mundialu w Katarze zagra w grupie C. Zmierzy się z Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną. Oczekiwania wobec naszej kadry są duże, mają bowiem szanse na awans z grupy. Bój o drugie miejsce prawdopodobnie stoczymy właśnie z Meksykiem. Czy uda nam się zagrać w fazie pucharowej po raz pierwszy od 1986? Wszystkie mecze MŚ w Katarze możesz obstawić w BETFAN.

2.00

POLSKA WYJDZIE Z GRUPY

betfan

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!